در معنای لغوی وکیل وصول مطالبات به فردی  اطلاق می‌گردد که طلبه‌های موکل خود را به نیابت از او گرفته و از این طریق  فوق موکل خود را احقاق می‌نماید.  دایره مطالبات این روز ها بسیار گسترده  می باشد مطالبات شامل موارد بسیاری از جمله چک، سفته، رسید، سند، فاکتور،  دست نوشته و بسیاری از موارد دیگر می‌شود.  کاملا واضح است که با توجه به  وسعت گستره فعالیت وکیل وصول مطالبات این فرد باید در تمامی زوایای قانونی و  اجرایی اسناد تجاری و اسناد عادی حاذق و توانمند باشد.

 بسیار  دیده شده که افراد عادی در زمینه وصول مطالبات شان خود در این راه قدم می  گذارند و از این طریق ضرر فراوان کرده و بعضاً به ایجاد درگیری و اختلافات  کشیده و در پاره‌ای اوقات از احقاق حق قانونی خود عاجز می مانند.  مثل من  در اینگونه موارد مراجعه به وکیل وصول مطالبات می تواند راهکاری  عاقلانه و  مرقوم به صرفه باشد.

 استفاده از وکیل  وصول مطالبات باتجربه و کارآمد نه‌تنها برای موکل هزینه نیست بلکه با در  نظر گرفتن خطرها و آسیب‌های احتمالی در بین راه احقاق حق از طریق دادگاه و  محاکمه قضایی نوعی سرمایه گذاری نیز محسوب می شود.  از مهمترین مسائل وصول  طلب سند موجود و مربوط به بدهی می‌باشد اسنادی مانند اسناد فوق‌الذکر کاملا  معتبر و قابل مطالبه می باشند باید دقت داشته باشید که گاهی اوقات عزیزان  مدرکی در دست دارند اما با توجه به گفته های دوستان و آشنایان و نگاهی  اجمالی و غیرتخصصی به ظواهر امر نزد خود آن سند را سندی فاقد اعتبار کافی  حقوقی دانسته و از اقدام روی آن خودداری می‌کنند.  به شدت به این عزیزان  توصیه می گردد تا در این گونه موارد از مشاوره حقوقی وکیلچی  در قسمت وکیل وصول مطالبات استفاده نمایند.  چه بسا مواردی که افراد  از طریق ای که غیر ممکن می دانستند با مراجعه به یک وکیل وصول مطالبات خبر  حقوق خود را پس گرفته و در این وان افزای زندگی، شرایط خود و خانواده را از  این طریق بهبود بخشیدند.

 از جمله  مواردی که همیشه در بحث وصول مطالبات مطرح است بحث دیرکرد بدهی میباشد با  توجه به شرایط اقتصادی فعلی مردم عزیز بسیار نگران افت ارزش پول خود هستند  به طوری که اگر فردی معادل ۵۰ میلیون تومان وجه نقد را دو سال پیش به فردی  می داد امروز ارزش آن را با توجه به شرایط اقتصادی کشور کمتر از ۱۰ میلیون  تومان می‌داند و خواه یا ناخواه خود را در این میان متضرر می یابد.  از طرف  دیگر عده‌ای از افراد حقوقی یا غیر حقوقی با ارائه مشاوره غلط به این  عزیزان ایشان را بیش از پیش دلسرد و ناامید می کنند با این گفتار که میزان  محاسبه خسارت تاخیر تادیه(دیرکرد)  توسط دادگاه بر اساس شاخص تورم بانک  مرکزی جمهوری اسلامی ایران که چیزی تقریبا معادل سالانه ۱۴ درصد است محاسبه  میشود.  از این طریق به شما تضمین می‌دهم که این سخنان غلط است و شما با  اخذ وکیل وصول مطالبات از  وکیلچی درصدی به مراتب بیشتر از این  عدد را بابت تاخیر تادیه مطالبه خود دریافت خواهید کرد.

باید  در نظر داشت وکیل وصول مطالبات باید تمامی موارد قانونی مربوط به قانون  تجارت، قانون مدنی، قانون چک و…  از بر باشد و علاوه بر اینها تسلط و شناخت  کافی روی رویه های قضایی در زمینه وصول مطالبات را داشته باشد.  وکیل وصول  مطالبات می تواند از طرق مختلف اموال فرد بدهکار را توقیف و به نفع موکل  خود ضبط نماید.  از طرف دیگر پرونده های وصول مطالبات از طرق مختلف کیفری،  حقوقی و ثبتی قابل پیگیری است که ایشان با درایت خود مطمئن ترین و سریع  ترین راه وصول مطالبات شما را ترسیم و انتخاب می نماید.

 البته  لازم به ذکر است که وکیل وصول مطالبات ابتدا اقدام به مذاکره و حل مسئله  از طریق صلح و داوری می نماید و در این راستا با ارائه اظهار نامه قانونی  به فرد بدهکار حسن نیت خود را در انجام امور مذاکره به طرفین و دادگاه ثابت  می نماید.  در ادامه اگر از طرف فرد بدهکار یا وکیل وصول مطالبات ایشان  پاسخ مساعدی دریافت نشد نوبت به اقدامات غذایی می رسد که در این میان وکیل  وصول مطالبات با بررسی دقیق تمام زوایای اسناد در دست موکل خود بهترین مسیر  را انتخاب کرده و ارائه دادخواست مطالبه طلب و وجه و دادخواست های جانبی  در زمینه دریافت حق الوکاله از فرد بدهکار، دریافت خسارات،  دریافت تاخیر  تادیه و…  را به نفع موکل خود ارائه می نماید.