نکات حقوقی

حکم جلب مهریه چگونه است؟ ⭐【سال1403】⚖️

مهریه یکی از حقوق زنان در ازدواج و زندگی مشترک است. مهریه حق زن است و او می تواند هر زمان که بخواهد آن را از همسرش مطالبه نماید. بسیاری از پرونده های حقوقی موجود در مراجع قضایی به مسئله مهریه مربوط می شود. مرد موظف است مهریه زن را پرداخت نماید، اما اگر این کار را انجام ندهد تحت شرایطی ممکن است حکم جلب او صادر شود. در این مقاله به بررسی حکم جلب مهریه و چگونگی آن می پردازیم. اگر به اطلاعاتی در این زمینه نیاز دارید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

حکم جلب مهریه

مهریه جزو مسائل و بدهی های مالی است. به همین دلیل برای مطالبه آن احکام حقوقی اجرا خواهد شد. برای پیگیری مطالبه مهریه زوجه باید دادخواست خود را مبنی بر مطالبه مهریه تنظیم و از طریق دفاتر خدمات قضایی آن را ثبت نماید. پس از آن دادگاه زوج را موظف می نماید که در مدت مشخصی مهریه زن را بپردازد. اگر مرد به هر دلیلی از پرداخت مهریه امتناع نماید، زوجه می تواند اموال وی را به دادگاه معرفی نماید. سپس دادگاه با بررسی مدارک حکم توقیف اموال مرد را صادر می کند. سپس از طریق اموال وی مهریه زن پرداخت می شود.

در صورتی که اموال مرد مشخص نباشد و یا اموالی نداشته باشد زن می تواند برای وی حکم جلب دریافت نماید. البته برای صدور این حکم باید دادگاه تشکیل شده و با انجام بررسی های لازم حکم جلب قطعی صادر شود. سپس زن می تواند برای جلب مرد اقدام نماید. در صورتی که محکومیت مرد ثابت شود، زوجه می تواند حکم جلب مهریه سیار زوج را بگیرد. به این معنی که در هر زمان و مکانی امکان جلب زوج وجود دارد.

اگر پرونده شرایط پرونده کیفری را پیدا کند، زن می تواند حکم جلب کیفری بگیرد. در این شرایط امکان ممنوع الخروج شدن مرد توسط همسرش وجود دارد. یعنی مرد تا مهریه زوجه را پرداخت ننماید نمی تواند از کشور خارج شود.

حکم جلب مهریه

قانون جدید جلب برای مهریه

در سال های اخیر، با توجه به مشکلات بسیاری که در خصوص پرونده های مهریه به وجود آمد، قوانین جدیدی برای مهریه تدوین شده است. در واقع زوجه می تواند حکم جلب مهریه را فقط برای 110 سکه یا مبلغی معادل آن دریافت نماید. یعنی اگر مهریه زن 500 سکه و یا مبلغ معادل آن باشد و مرد 110 سکه آن را پرداخت نماید، برای پرداخت بقیه مهریه حکم جلب صادر نخواهد شد. البته اگر مرد استطاعت مالی برای پرداخت تمام مهریه را داشته باشد و از پرداخت آن امتناع کند، حکم جلب صادر می شود.

همچنین اگر مرد توانایی مالی برای پرداخت مهریه را نداشته باشد و بتواند این موضوع را به دادگاه اثبات نماید حکم جلب شامل حال او نمی شود. برای این منظور وی باید با ارائه اسناد، مدارک و شهود به دادگاه ثابت کند که تمکن مالی برای پرداخت مهریه را ندارد. سپس در مدت مشخص و قبل از صدور حکم جلب درخواست اعسار را به دادگاه ارائه دهد. در این شرایط دادگاه با توجه به میزان درآمد زوج، مهریه را تقسیط می نماید و حکم جلبی برای وی صادر نمی کند.

نکات مهم در خصوص حکم جلب مهریه

در مورد حکم جلبی که برای عدم پرداخت مهریه صادر می شود لازم است نکاتی را مورد توجه قرار داد. در این قسمت به بیان و بررسی این نکات می پردازیم.

  • برگه حکم جلب باید توسط خود زوجه یا وکیل او ارائه شود.
  • برای اجرای حکم جلب ارائه اصل حکم لازم است و کپی آن فاقد اعتبار می باشد.
  • فقط و فقط برگه حکم جلبی که در حوزه قضایی صادر شده است دارای اعتبار می باشد.
  • تنها کسانی که می توانند حکم جلب را به شکل معتبر اجرا کنند ماموران کلانتری هستند.
  • مامورین اجازه ورود به منزل و یا مخفیگاه مرد را ندارند. اگر قاضی در حکم جلب این اجازه را صادر کرده باشد، مامورین می توانند ورود نمایند.
  • مهریه به دلیل این که جزو پرونده های حقوقی و برای ادای دین است، مجازات کیفری به حساب نمی آید.
  • برگه حکم جلب دارای تاریخ اعتبار است. در صورتی که مهلت حکم به پایان رسیده باشد، مامور نمی تواند حکم جلب را اجرا کند.
  • تنها ماموران کلانتری که در حوزه مورد نظر فعالیت دارند می توانند حکم جلب را اجرا نمایند. در صورتی که زوجه حکم جلب را به مامورانی خارج از آن حوزه ارائه دهد، امکان اجرای حکم وجود نخواهد داشت.
نکات مهم در خصوص حکم جلب مهریه

مشاوره حقوقی در خصوص حکم جلب مهریه

زمانی که میان زوجین اختلافی ایجاد می شود که منجر به طلاق و یا به اجرا گذاشتن مهریه توسط زن می شود، بهتر است که هر یک از زوجین به وکیل و یا مشاوره حقوقی مراجعه نمایند. زن برای دریافت مهریه و در صورت نیاز حکم توقیف اموال و یا حکم جلب به راهنمایی های یک فرد حقوقی نیاز دارد. این موارد بسیار تخصصی بوده و نیازمند داشتن دانش حقوقی می باشد.

زوج هم بهتر است یک وکیل مجرب را در کنار خود داشته باشد. اگر مرد در زمان درست و در مهلت تعیین شده درخواست اعسار را ارائه ننماید، دیگر نمی تواند برای آن اقدام کرده و حکم جلب وی صادر می گردد. کمک گرفتن از مشاور در خصوص تمام مسائل و مشکلات حقوقی راه گشا خواهد بود. زیرا بهترین وکیل مهریه در تهران با توجه به دانش و تجربه خود در این زمینه ها می توانند بهترین راهنمایی ها را به افراد ارائه دهند.

کلام آخر

در این مقاله حکم جلب مهریه را مورد بررسی قرار دادیم. هنگام بروز اختلاف میان زن و شوهر، زن ها ممکن است مهریه خود را به اجرا بگذارند. در این شرایط مرد موظف به پرداخت مهریه خواهد بود. در شرایطی که زوج از دادن مهریه خودداری نماید، حکم توقیف اموال و حکم جلب او صادر می شود. برای دریافت و ارائه این حکم باید به نکات بسیاری توجه شود تا به بهترین شکل اجرا شود. هر یک از زوجین می توانند از یک مشاور حقوقی کمک بگیرند. امیدواریم اطلاعات جمع آوری شده برای شما عزیزان مفید بوده باشد. از این که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم. در صورت داشتن انتقاد و پیشنهاد می توانید از طریق سایت وکیل چی با ما در ارتباط باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر نیری

سحر نیری هستم. کارشناسی ارشد شیمی از دانشگاه رازی کرمانشاه. تاکنون با چندین سایت محتوانویسی همکاری داشتم و به دلیل علاقه ای که به مسائل حقوقی دارم؛ چند ماهی است که با مجله وکیل چی همکاری می کنم و از نویسندگی لذت می برم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 19 =

دکمه بازگشت به بالا