وکیل حقوقی

لیست دادگاه های اردبیل ⚡【سال1403】⚖️

مجموعه دادگاه ها و محاکم قضایی هر کشور دستگاه قضایی آن کشور را تشکیل می دهند. این مجموعه شامل کلیه محاکم و مراجعی است که صلاحیت رسیدگی به مشکلات و مسائل حقوقی منطبق با قوانین را دارند. ابزاری که برای حل این اختلافات مورد استفاده قرار می گیرد، قوانین تعریف شده کشور است. یعنی این محاکم با توجه به مقررات و مدارک موجود به حل اختلافات می پردازند. انجام این امور توسط افرادی صورت می گیرد که دارای علم و توانایی لازم باشند. این افراد همان قضات هستند که با تکیه بر دانش و تجربه خود به قضاوت بین مراجعین می پردازند. در این مقاله، لیست دادگاه های اردبیل را به شما ارائه می کنیم تا در صورت لزوم بتوانید برای احقاق حق خود به آن ها مراجعه کنید. 

وظایف دادگاه های اردبیل 

در دادگاه های اردبیل در خصوص پرونده های ارسالی حکم صادر می گردد. این موضوع از حساسیت های بالایی برخوردار است و به همین دلیل باید با دقت و توجه بسیار اقدام به صدور حکم شود. نقش اصلی امور دادگاه ها قاضی است که باید با توجه به مدارک و شواهد موجود در پرونده به تعیین تکلیف پرونده اقدام کند.  

قضات برای انجام وظایف و مسئولیت های خود باید دارای آگاهی های مختلفی باشند تا بتوانند به خوبی از عهده وظایف خود برآیند. در قانون حقوقی ایران، هر دادگاهی صلاحیت رسیدگی به برخی از دعاوی و پرونده ها را دارد. یک دادگاه نمی تواند پرونده هایی را که در حیطه اختیارات آن ها قرار ندارد را مورد بررسی قرار دهد و یا در خصوص آن حکم صادر نماید.  

دادگاه در خصوص پرونده هایی که مربوط به وقوع جرم می باشد باید مجازات هایی را برای فرد خاطی در نظر بگیرد که هم مطابق با قوانین مجازات اسلامی باشد و هم متناسب با جرم رخ داده باشد. در هنگام مراجعه به این محاکم می توان برای پیشبرد اهداف خود و تسریع در روند دادرسی پرونده از وکلا کمک گرفت. بهترین وکیل در اردبیل به قوانین و مقررات حقوقی کشور و همچنین نحوه دادرسی پرونده ها آشنایی دارد و می تواند وکالت پرونده شما را به عهده بگیرد. در این شرایط می توانید در کمترین زمان ممکن بهترین نتیجه را به دست آورید.

وظایف دادگاه های اردبیل

صلاحیت دادگاه حقوقی 

دادگاه های ایران به دو دسته دادگاه حقوقی و کیفری تقسیم می شوند که موضوعات و پرونده های مختلفی را مورد بررسی قرار می دهند. در این بخش قصد داریم صلاحیت دادگاه های حقوقی را مورد بررسی قرار دهیم.  

از نام دادگاه حقوقی می توان متوجه شد که این دادگاه به مشکلات و دعاوی حقوقی رسیدگی می کند. دعاوی حقوقی شامل طیف گسترده ای از پرونده های مطروحه در دستگاه قضایی هستند. برای مثال مواردی مانند خرید و فروش، اجاره و یا انعقاد قراردادهای مختلف در دسته دعاوی حقوقی قرار دارند که در دادگاه های حقوقی مورد بررسی قرار می گیرند. اما مباحثی مانند مهریه، طلاق و حضانت فرزندان جزو پرونده های حقوقی قرار نمی گیرد. این موضوعات در حیطه خانواده قرار داشته و در دادگاه های خانواده هم مورد بررسی قرار می گیرد. 

در واقع می توان گفت که پرونده های حقوقی آن دسته از دعاوی هستند که در مورد موضوعاتی هستند که در قانون مدنی، قانون امور حسبی، قانون تجارت و سایر قانون ها مربوط به حقوق افراد می شوند. صلاحیت دادگاه های حقوقی در بررسی این پرونده ها می باشد و این مراجع نمی توانند در خصوص سایر پرونده ها مانند دعاوی کیفری حکم صادر نمایند.

لیست دادگاه های اردبیل 

ممکن است افراد مختلف در شهر اردبیل دچار مشکلات حقوقی شوند و ندانند باید به کدام دادگاه و در کجا مراجعه نمایند. در این بخش لیست دادگاه ها و مراجع قضایی اردبیل را خدمت شما عزیزان ارائه می نماییم تا در صورت لزوم بتوانید به این مراجع مراجعه نمایید.

مجتمع قضایی شهید بهشتی (دادگاه انقلاب اسلامی) 

مجتمع قضایی شهید بهشتی

دادگاه انقلاب اردبیل هم جزو دادگاه های این شهر می باشد و زیر نظر قوه قضاییه فعالیت می نماید. این مجموعه به جرایم اقدام علیه امنیت ملی، توهین به مقام رهبری و جرایم موارد مخدر و قاچاق رسیدگی می نماید. 

آدرس: اردبیل، بزرگراه شهدا، میدان شاهد، مجتمع قضایی شهید بهشتی 

شورای حل اختلاف 

شورای حل اختلاف

شوراهای حل اختلاف هم در دسته دادگاه های اردبیل قرار دارد که صلاحیت رسیدگی به برخی پرونده ها را دارند. این شوراها در شهرهای مختلف دارای شعبات متفاوتی هستند که دعاوی حقوقی که امکان صلح و سازش در آن وجود دارد را قضاوت می نمایند. دعاوی مالی تا سقف مشخص شده و اختلافات خانوادگی از جمله مسائلی است که در این شوراها حل و فصل می گردد.

آدرس: اردبیل، چهار راه امام خمینی، ساختمان توسعه حل اختلاف 

دادگاه حقوقی 

دادگاه حقوقی

دادگاه های حقوقی یا عمومی نوع دیگری از دادگاه های اردبیل است که پرونده های حقوقی به این دادگاه ارجاع داده می شود. این دادگاه در اردبیل دارای چندین شعبه می باشد که به ارائه خدمات قضایی به مردم می پردازند. 

آدرس: اردبیل، فاز یک کارشناسان، شهرک اداری، جنب اداره کل بازرسی، مجتمع دادگاه های عمومی و حقوقی 

دادگاه کیفری 

دادگاه کیفری

دادگاه کیفری اردبیل هم به مجموعه پرونده های کیفری موجود در این شهر رسیدگی می نماید. این دادگاه در اردبیل دارای چند شعبه است. پرونده های کلاهبرداری، سرقت، جعل، تقلب، خیانت در امانت و بسیاری از جرایم کیفری در این دادگاه ها مورد بررسی قرار می گیرد.

دادگاه خانواده 

دادگاه خانواده

دادگاه خانواده که جزو دادگاه های اردبیل است در سال های اخیر در این شهر تاسیس شده است. پرونده هایی که در بخش خانواده هستند به این دادگاه ها ارسال می شوند تا تعیین تکلیف شده و در خصوص آن ها حکم صادر گردد. طلاق، مهریه، حضانت فرزندان، استرداد جهیزیه، ارث و میراث و سایر موضوعات خانوادگی در این دادگاه مورد قضاوت قرار می گیرد.

آدرس: اردبیل، میدان بسیج، خیابان فدک، جنب ساختمان مرکزی دادگستری کل استان، مجتمع دادگاه های خانواده

دستگاه قضایی چیست؟ 

دستگاه قضایی در قانون جمهوری اسلامی ایران نهادی است که تحت نظارت مستقیم رهبر قرار دارد و به صورت مستقل عمل می نماید. این مجموعه وظیفه رسیدگی به شکایات مردم، نظارت بر اجرای قوانین توسط قوه مجریه، پیشگیری از وقوع جرم، برخور با افراد خاطی و همچنین مجازات افرادی است که به حقوق عمومی و فردی مردم تجاوز می نمایند.  

دستگاه قضایی دارای بخش ها و نهادهای مختلفی می باشد. زندان ها، پزشکی قانونی، سازمان ثبت اسناد و املاک، سازمان قضایی نیروهای مسلح و سازمان بازرسی کل کشور زیر نظر این قوه فعالیت می کنند. اما مهم ترین بخش دستگاه قضایی، دادگستری ها هستند که دارای بیشترین فعالیت و بالاترین تعداد پرسنل هستند. مردم با این بخش از دستگاه قضایی بیشتر در ارتباط هستند و آشنایی بیشتری دارند. هر فردی که دچار هر گونه مشکل قانونی و حقوقی شود، برای طرح دادخواست خود به دادگاه مراجعه می نماید.

دیوان عدالت اداری و شوراهای حل اختلاف هم از دیگر زیر مجموعه های دستگاه قضایی هستند. دیوان عدالت اداری به تخلفات کارکنان دولت و سازمان ها و ارگان ها رسیدگی می نماید. مجموعه این سازمان ها و ارگان ها برای برقراری نظم و امنیت در کشور تلاش می کنند. هدف غایی دستگاه قضا، رساندن افراد به حقوق اجتماعی و فردی آن ها است.

دستگاه قضایی چیست؟

نظارت بر قوه قضاییه 

از آن جایی که وظیفه قوه قضاییه رسیدگی به شکایت و حتی تخلفات می باشد ممکن است که این سوال مطرح شود که چه کسی بر عملکرد قوه قضاییه نظارت دارد؟ 

همان طور که گفته شد قوه قضاییه زیر نظر رهبر انقلاب فعالیت می کند. رهبر یک فرد مجتهد، عادل و آگاه به امور قضایی و همچنین مدیر و توانمند را برای نظارت بر انجام امور و مسئولیت های قوه قضاییه منصوب می نماید. این فرد به مدت 5 سال به عنوان رئیس قوه قضاییه بر امورات این قوه نظارت می کند.  

رهبری هم بر امور این قوه نظارت مستمر و مداومی دارد. پس از رهبر، عالی ترین مقام قوه قضاییه رئیس این قوه می باشد که کلیه امورات با نظر مستقیم ایشان انجام می پذیرد. 

کلام آخر 

در این مقاله، لیست دادگاه های اردبیل را به شما عزیزان ارائه نمودیم و همچنین اطلاعات تماس و آدرس این مراجع را ارائه کردیم تا در مواقع برخورد با مشکلات حقوقی بدانید که باید به کجا مراجعه نمایید. دادگاه ها در داخل دستگاه قضایی کشور قرار دارند که وظیفه آن ها بررسی شکایات مردم و صدور حکم های لازم برای برقراری عدالت و رسیدن حق به صاحب آن می باشد. در دستگاه قضایی نهادهای دیگری هم وجود دارد که همگام با دادگستری ها برای برقراری امنیت تلاش می نمایند و به انجام وظایف خود می پردازند. رئیس قوه قضاییه که توسط رهبر انتخاب می شود، بالاترین مقام این دستگاه است. امیدواریم اطلاعات این مقاله برای شما عزیزان مفید بوده باشد. از همراهی شما تا انتهای این مقاله سپاسگزاریم و در سایت وکیل چی پذیرای نظرات ارزنده شما هستیم.   

5/5 - (1 امتیاز)

سحر نیری

سحر نیری هستم. کارشناسی ارشد شیمی از دانشگاه رازی کرمانشاه. تاکنون با چندین سایت محتوانویسی همکاری داشتم و به دلیل علاقه ای که به مسائل حقوقی دارم؛ چند ماهی است که با مجله وکیل چی همکاری می کنم و از نویسندگی لذت می برم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا