مهاجرتنکات حقوقی

مهاجرت از طریق ازدواج به کانادا✈️ + 0 تا 100 مهاجرت⭐ 【سال1403】

کانادا رتبه اول مهاجرپذیری در جهان را دارد. شرایط زندگی استاندارد، درآمد خوب، دانشگاه های معتبر و وجود موقعیت های شغلی زیاد از جمله دلایل مهاجرت به این کشور است. برای دریافت اقامت کانادا روش های بسیاری وجود دارد، مهاجرت از طریق ازدواج به کانادا جزو ساده ترین روش های اقامت در این کشور است. اگر قصد مهاجرت به این کشور را دارید، برای کسب اطلاعات در خصوص راهای دریافت اقامت، هزینه آن و ازدواج های مورد قبول کانادا تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

مزیت های مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

برای مهاجرت به هر کشوری از روش های مختلف می توان اقدام نمود. استفاده از هر کدام از این روش ها، نیازمند شرایط و مدارک مخصوص به خود است. همچنین هر کدام از آن ها دارای مزایا و معایب خاصی است. مزایای مهاجرت از طریق ازدواج به کانادا در این قسمت بیان می شود.

 • برای دریافت اقامت از طریق ازدواج نیازی به ارائه مدرک جهت داشتن تمکن مالی نیست. این مدرک را همسر کانادایی باید داشته باشد.
 • مهاجرت از طریق ازدواج نیازی به شغل و یا تحصیلات خاصی ندارد.
 • این اقامت نیازی به ارائه نمره زبان هم ندارد.
 • در این روش اقامت، از ابتدا اقامت دائم کانادا داده می شود و نیازی به تمدید اقامت موقت مانند سایر روش ها نیست
 • در صورت داشتن فرزند وابسته، امکان این که فرزند را همراه خود برده و برای او اقامت دائم دریافت کنید هم وجود دارد. این فرزندان می توانند در مدارس کانادا بدون هیچ مشکل و محدودیتی درس بخوانند و از امکانات این مدارس استفاده کنند.
 • با داشتن اقامت ازدواج می توان به راحتی در کشور کانادا کار کرد و درآمد کسب کرد.
 • با توجه به این که اقامت کسب شده از طریق ازدواج اقامت دائم است، مهاجر می تواند به راحتی در این کشور زندگی کند. همچنین پس از گذشت چند سال وی می تواند درخواست شهروندی را مطرح نماید. پس از گرفتن پاسپورت کانادایی، مهاجر امکان استفاده از کلیه مزایای شهروندی کانادا را دارد.
مزیت مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

قوانین ازدواج در کانادا

کشور کانادا برای ازدواجی اقامت می دهد که از نظر قوانین این کشور قانونی باشد. کانادا دارای قوانینی برای ازدواج است که در این جا آن ها را بیان می کنیم.

حداقل سن ازدواج در کانادا 16 سال است. اما سن قانونی برای ازدواج در بعضی از ایالات کانادا 18 و در برخی دیگر 19 سال است. اگر سن یکی از زوجین یا هر دوی آن ها بین 16 تا 18 سال باشد، اجازه والدین آن ها برای ازدواج شان ضروری است. افرادی که قصد مهاجرت از طریق ازدواج به کانادا را دارند باید سن هر دو نفر به 18 سال رسیده باشد. اگر ازدواج در سن پایین تر از 18 سالگی انجام شده باشد، باید پس از رسیدن به این سن برای درخواست اقامت اقدام کنند.

در این کشور ازدواج با اقوام و بستگان هم خون مانند پدر، برادر، خواهر، پدربزرگ و مادربزرگ ممنوع است. اگر ازدواج در کشوری غیر از کانادا انجام شود، برای دریافت اقامت، ازدواج باید مطابق با قوانین ازدواج در آن کشور و همچنین مطابق با قوانین فدرال کانادا باشد.

در صورتی که ازدواج در یک کشور سوم انجام شده باشد اگر مطابق با قوانین کشور سوم و قوانین فدرال کانادا باشد می توان برای دریافت اقامت اقدام کرد. نیازی نیست که ازدواج با قوانین کشور مبدا متناسب باشد. ازدواج غیابی و همچنین چند همسری از نظر قوانین کانادا قابل قبول نیست و از طریق این ازدواج ها نمی توان اقامت این کشور را دریافت کرد.

اسپانسرشیپ همسر

زمانی که مهاجرت از طریق ازدواج به کانادا صورت می گیرد در واقع همسر کانادایی اسپانسر همسر خارجی می شود. یعنی او باید حامی و اسپانسر همسر خود شود. اما برای این که وی بتواند این مسئولیت را به عهده بگیرد، باید شرایط زیر را دارا باشد:

 • سن او باید 18 سال به بالا باشد
 • شهروند یا مقیم دائم کانادا باشد
 • سوء پیشینه نداشته باشد و به دولت کانادا هم بدهکار نباشد
 • در 3 سال گذشته اسپانسر کس دیگری نشده باشد
 • اسپانسر باید در کانادا زندگی کند، اگر اقامت دائم کانادا را داشته باشد اما در کشور دیگری زندگی کند نمی تواند اسپانسر همسر خود شود
 • اگر اسپانسر، شهروند کانادا باشد اما در زمان درخواست اقامت برای همسر در کشور دیگری زندگی کند باید مدارکی ارائه دهد که تایید کند پس از ازدواج و دریافت اقامت همسر خود در کانادا زندگی خواهد کرد.
 • وی باید تعهد دهد که به مدت 3 سال حمایت مالی همسرش را به عهده می گیرد

همسر خارجی یا همان فرد اسپانسر شونده هم باید بیش تر از 18 سال سن داشته باشد. همچنین وی باید ثابت کند که همسر واقعی اسپانسر است و ازدواج آن ها فقط برای کسب اقامت نیست. این فرد هم نباید سوء پیشینه داشته باشد. فرد اسپانسر شونده باید آزمایشات پزشکی لازم را انجام دهد تا سلامت وی تایید گردد.

اسپانسرشیپ همسر

مدارک لازم برای ویزای کانادا از طریق ازدواج

بسیاری از افراد ازدواج صوری انجام می دهند تا از این طریق بتوانند اقامت کشور کانادا را به دست آورند. برای جلوگیری از مهاجرت ازدواج های غیر واقعی دولت کانادا مدارکی را  برای اعطای اقامت کانادا طلب می کند که واقعی بودن ازدواج را ثابت کند.

در مرحله اول هر دو همسر یعنی هم فرد اسپانسر کننده و هم شخص اسپانسر شونده باید درخواست اقامت را مطرح و همراه با مدارک اولیه به ارگان های مربوطه ارائه کنند. ارائه سند ازدواج هم ضروری است.

در کنار این مدارک باید مدارک دیگری هم برای اثبات واقعی بودن ازدواج ارسال گردد. عکس های مراسم عقد و ازدواج  با حضور خانواده و خویشاوندان هر دو طرف باید همراه مدارک باشد. همچنین لازم است عکس هایی از بعد از ازدواج و عکس های خانوادگی هم تهیه و همراه مدارک باشد.

مدارک مختلف از سفرهای مشترک زوجین مانند بلیط، رزرو هتل و یا سایر مدارکی که نشان دهنده مسافرت های مشترک زوجین باشد به همراه عکس های آن باید ارائه گردد. حتی تاریخچه تماس ها، حساب های مشترک و یا هر چیز دیگری که ازدواج دو نفر را اثبات نماید باید توسط زوجین ارسال شود.

مطلب پیشنهادی: بهترین وکیل در بلوار فردوس

وضعیت اقامت بعد از طلاق

هر فردی که در کانادا ازدواج کرده  یا ازدواج او در کشوری دیگر انجام شده و اکنون اقامت کانادا را دارد، می تواند در این کشور مراحل طلاق خود را طی کند. طلاق در کشور کانادا دارای یک سری قوانین کلی است. اما هر یک از شهر ها و ایالات این کشورهم دارای قوانین خود هستند. برای اقدام به طلاق در هر شهری باید فرم های مربوطه را در آن جا پر کرد.

 شرایط کلی برای این اقدام این است که ازدواج باید به صورت قانونی مطابق قوانین کانادا یا هر کشوری که قوانین ازدواج آن مورد تایید کانادا باشد ثبت شده باشد. این ازدواج باید منجر به شکست و ناکامی شده باشد. همچنین برای ارائه درخواست طلاق در هر شهر باید زوجین به مدت یک سال قبل از اقدام به طلاق در آن شهر زندگی کرده باشند.

اما افرادی که از طریق ازدواج به کانادا مهاجرت کرده اند باید برای طلاق قوانین کشور مبدا و کشور کانادا را در نظر بگیرند. مثلا مهریه در کشور کانادا به این صورت است که هر چیزی که در طول سال های زندگی مشترک کسب شده است بین زن و مرد تقسیم می شود. اما اگر ازدواج در ایران ثبت شده باشد و مهریه تعیین شده باشد، مانند یک قراردا که باید به بندهای آن عمل شود مهریه نیز باید پرداخت گردد.

برای افرادی که از طریق ازدواج به کانادا مهاجرت کرده اند طلاق مشکلی برای اقامت آن ها در این کشور ایجاد نمی کند. یعنی این افراد با پایان ازدواج، اقامت خود را از دست نمی دهند و می توانند در این کشور زندگی کنند.

وضعیت اقامت بعد از طلاق

هزینه مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

یکی از مباحث مهم در خصوص مهاجرت به کانادا هزینه های این مهاجرت است. در خصوص مهاجرت از طریق ازدواج بخش از هزینه ها مربوط به هزینه های دولتی است که کانادا از مهاجر دریافت می کند و قابل کاهش نیست.

بخش دیگر از هزینه ها مربوط به انجام فرآیند مهاجرت و دریافت اقامت است. برای ترجمه مدارک و جمه آوری آن ها مهاجر باید هزینه هایی را پرداخت نماید. هزینه مصاحبه با مامور سازمان مهاجرتی هم وجود دارد. برای انجام آزمایشات پزشکی هم طبیعتا هزینه ای به فرد تحمیل می شود.

هزینه سفر هم هست که میزان آن بستگی به فرد دارد که از طریق هوایی و یا زمینی سفر کند. این که فرد در هتل چند ستاره اقامت کند هم هزینه های مختلفی را شامل می شود. اگر فرد برای انجام امور مهاجرت خود به وکیل مراجعه کرده باشد باید حق الوکاله او را هم پرداخت نماید. هزینه بهترین وکیل مهاجرت به کانادا بستگی به سابقه و تخصص او دارد.

کلام آخر

در این مقاله مهاجرت از طریق ازدواج به کانادا را مورد بررسی قرار دادیم. همچنین هزینه های که در این مسیر باید پرداخت شود را عنوان نمودیم. برای این نوع ازدواج لازم است که همسر کانادایی اسپانسر همسر خارجی شود و هر دو فرد باید شرایط تعیین شده توسط دولت کانادا باشند. توجه داشته باشید فردی که از طریق ازدواج اقامت کانادا را به دست می آورد با طلاق از این کشور اخراج نمی شود. امیدواریم این مطالب برای کسانی که قصد مهاجرت به کانادا را دارند مفید بوده باشد. از این که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم. در صورتی که انتقاد و پیشنهادی دارید می توانید از طریق سایت وکیل چی با ما در میان بگذارید.       

5/5 - (1 امتیاز)

سحر نیری

سحر نیری هستم. کارشناسی ارشد شیمی از دانشگاه رازی کرمانشاه. تاکنون با چندین سایت محتوانویسی همکاری داشتم و به دلیل علاقه ای که به مسائل حقوقی دارم؛ چند ماهی است که با مجله وکیل چی همکاری می کنم و از نویسندگی لذت می برم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا