نکات حقوقی

دیه دندان چقدر است؟⚡【آپدیت سال1402】⚖️

در این مقاله می‌خواهیم به بررسی این موضوع که دیه دندان چقدر است؟ بپردازیم. همچنین به طور کامل مشخص می‌ کنیم که دیه دندان شکسته، کنده شده، شیری و دیه دندان در قسمت های مختلف دهان چگونه محاسبه می‌ شود. در حقیقت دندان‌ ها یکی از بخش‌ های اساسی و مهم در بدن ما هستند و آسیب به آن ها باعث اختلال در بسیاری از عملکرد های ما می‌ شود. هزینه‌ های درمان برای دندان بسیار زیاد است و به همین خاطر قانون گذاران مقدار دیه مناسبی برای این مورد در نظر دارند.

دیه دندان چیست؟

دیه انواع متنوعی دارد اما می‌ توان گفت که به سه نوع اصلی که شامل دیه نفس، عضو و منافع است، تقسیم می‌ شود. قانون گذاران دیه اعضا را به صورت جدا از هم مشخص کرده‌ اند.

دندان‌ های انسان ممکن است به خاطر عوامل مختلفی مثل جنایت و یا حادثه دچار آسیب شود. یعنی ممکن است که آسیب به دندان به صورت عمدی و یا به صورت غیر عمدی باشد. مسلماً برای این که به دندان، دیه تعلق بگیرد، لازم است که دندان فرد در هنگام جنایت دچار آسیب شود. پس با ایجاد آسیب در دندان، فرد مصدوم می‌ تواند کارهای قانونی را برای دریافت دیه انجام دهد. در واقع شخص مصدوم باید اثبات کند که آسیب دندان به صورت عمدی و یا به صورت غیر عمدی بوده است.

در حقیقت هر کدام از اعضای بدن انسان عملکرد مخصوص به خود را دارند. پس اگر که هر کدام از آن ها دچار صدمه و آسیب شوند، کارایی و عملکرد قسمتی از بدن دچار اختلال می‌ شود. به عنوان مثال اگر که دندان شخصی صدمه ببیند، بخشی از زیبایی چهره و دهان شخص از بین می‌ رود. همچنین شخص برای کارهایی مثل غذا خوردن و صحبت کردن نیز دچار مشکل می‌ شود.

برای تعیین میزان دیه دندان اول باید مشخص کنند که چه بخشی از دندان مصدوم است. همچنین باید این مورد مشخص شود که چه تعداد دندان از فرد دچار آسیب است.

نکته قابل توجه این است که دیه دندان کاملاً در قانون مشخص است. پی می‌ توان دیه دندان را خیلی سریع محاسبه و برای اجرای آن اقدام کرد. اما مواردی وجود دارد که ممکن است که شخص علاوه بر دیه باید ارش هم دریافت کند‌. در این شرایط لازم است که دادگاه مشخص کند که شخص چه میزان دیه و ارش باید دریافت کند.

دیه دندان چیست؟

دیه دندان شامل چه مواردی است؟

دیه دندان بر اساس این که دندان فرد کاملا از ریشه جدا شده و یا این که بخشی از آن دچار آسیب شده، محاسبه می‌ شود. در حقیقت میزان آسیب وارده در مشخص شدن مقدار دیه تاثیر زیادی دارد. قانون گذار بر اساس مقدار آسیب وارده به دندان، مقدار دیه را مشخص می‌ کند.

در حقیقت دیه اعضای بدن بر اساس میزان صدمه وارد به اعضا تعیین می‌ شود. این به این معنی است که هر چقدر که شدت صدمه و آسیب بیشتر باشد مقدار دیه بیشتری برای آن عضو تعیین می‌ شود. درباره دیه دندان این گونه است که اگر که دندان کاملاً از بین رفته باشد مقدار دیه هم مسلماً بیشتر می‌ شود.

شکسته شدن دندان و یا از ریشه کنده شدن آن تعیین کننده میزان دیه دندان است. البته دیه دندان جلو با دندان عقب هم تفاوت دارد. مواردی که برای تعیین دیه دندان رایج است به شرح زیر است.

  • از دست رفتن دندان‌ های قسمت جلو
  • از دست رفتن دندان‌ های قسمت عقب
  • از بین رفتن همه دندان های کامل و دائمی
  • از ریشه در آمدن دندان‌ های شیری
  • آسیب دیدن دندان‌ های شیری

لازم به ذکر است که حالاتی که قانون گذاران برای تعیین دیه دندان در نظر گرفتند تنها شامل این حالات نیست. موارد بسیار زیادی برای تعیین دیه دندان وجود دارد. در واقع ما در این مقاله قصد داریم که موضوعات مهم‌ تری که مربوط به دندان هستند را برای شما مشخص کنیم. اگر که قصد دریافت دیه دندان در سریع ترین زمان را دارید می‌ توانید به بهترین وکیل کیفری در تهران مراجعه کنید.

دیه دندان کامل

آسیب به دندان ممکن است بر اثر حوادث مختلفی مثل تصادف رانندگی باشد. یا این که آسیب دندان ممکن است به خاطر درگیری و به صورت عمدی ایجاد شود. دیه کامل و کلی دندان یکی از مواردی است که ممکن است در زمینه دیه دندان، پیش بیاید. در این حالت تمامی دندان‌ های شخص به صورت کامل دچار آسیب است و هیچ گونه دندان سالم در دهان فرد مصدوم وجود ندارد.

حالتی که تمام دندان‌ های شخص مصدوم، دچار آسیب است به این معنی است که شدت و میزان آسیب وارد به فرد مصدوم بسیار بالا بوده است. به همین خاطر تمام دندان‌ های آن شخص از بیت رفته است. در واقع اگر که این مورد پیش بیاید قانون گذاران مقدار دیه سنگین و زیادی را برای مجرم در نظر می‌ گیرند.

اگر که به صورت منطقی هم به این موضوع فکر کنیم کاملاً طبیعی است که قانون گذاران بیشترین مقدار دیه را برای این حالت از آسیب دندان تعیین کنند. این به این خاطر است که شخص مصدوم یکی از مهم‌ ترین قسمت‌ های اعضای بدن خود را از دست داده است. همچنین هزینه‌ های درمان دندان بسیار بالا است و شخص مصدوم باید هزینه زیادی را برای بازسازی دندان‌ های خود بپردازد. به طور کلی باید بگوییم که دیه همه دندان‌ ها شامل دیه کامل یک انسان می‌ شود.

دیه دندان کامل

دیه دندان جلو

برای شما توضیح دادیم که میزان دیه از میان رفتن همه دندان‌ ها برابر با دیه یک انسان کامل است. که بسیار زیاد و سنگینی است. البته این مورد معمولاً خیلی محدود و کم پیش می‌ آید. اکنون می‌ خواهیم به بررسی این موضوع بپردازیم که اگر دندان‌ های قسمت جلویی شخص دچار آسیب شوند شامل چه میزان دیه‌ ای هستند.

براساس تبصره الف و ماده 616 قوانین مجازات اسلامی دیه دندان جلویی شامل این دندان ها می شود. دندان پیشین، که 4 عدد در قسمت بالا و 4 عدد در قسمت پایین هستند و دندان نیش که شامل 2 دندان در قسمت بالا و 2 دندان در قسمت پایین هستد. در مجموع دندان‌های جلویی شامل 12 عدد دندان می‌ شود.

میزان دیه‌ مشخص در قانون مجازات اسلامی برای دندان جلو، شامل یک بیستم دیه یک انسان کامل می‌ باشد. پس بر این اساس می‌ توان گفت اگر که مجرم به صورت عمدی و یا غیر عمدی به دندان جلویی یک شخص آسیبی وارد نماید لازم است که برای هر کدام از این دندان‌ ها به مبلغ یک بیستم دیه یک انسان، به فرد مصدوم دیه پرداخت کند.

دیه دندان عقب

در قسمت‌ های پیشین به طور کامل برای شما توضیح دادیم اگر که دندان‌ های فرد به صورت کلی از بین برود و یا این که فقط دندان‌ های جلویی از بین برود چه میزان دیه‌ ای به مصدوم تعلق می‌ گیرد. حال می‌ خواهیم در این بخش به این موضوع بپردازیم که دیه دندان‌ های عقب چه مقدار است.

دیه‌ ای که شامل دندان‌ های عقب می‌شود نسبت به دیه‌ ای که شامل دندان‌ های جلو می‌ شود با هم متفاوت است. بر اساس تبصره ب ماده 616 قوانین مجازات اسلامی دیه دندان عقبی به این شرح است. دندان‌های قسمت عقب دهان دارای 40قسمت 2 در بالا و 2 در پایین هستند. در واقع این دندان‌ ها یک عدد ضاحک و سه عدد ضرس دارند. مجموعه دندان‌ های عقبی در بالا و پایین به میزان 16 عدد می‌ باشد.

آن بخش از دندان‌ های عقبی که در هنگام خندیدن نمایان می‌ شوند، دندان ضاحک هستند. دندان ضاحک در میان دندان آسیاب و نیش است. دندان‌ های بخش عقب 16 عدد هستند و مقدار دیه ای که قانون گذاران برای آن ها مشخص کردند یک چهلم دیه یک انسان کامل می‌ باشد.

علت این که دندان‌ های عقب نسبت به دندان‌ های جلو کمتر است این است که این دندان‌ ها معمولاً در معرض دید نیستند و تاثیر زیادی بر روی زیبایی چهره ندارند. همین امر باعث می شود که قانون گذاران میزان دیه دندان‌ های جلو را دو برابر میزان دیه دندان‌ های عقب تعیین کنند.

دیه دندان عقب

دیه دندان شیری

دندان شیری یکی از مواردی است که قانون گذاران برای آن دیه در نظر گرفتند. مقدار دیه دندان شیری معمولاً بر اساس شدت و میزان آسیب وارده به آن مشخص می‌ شود. مقدار دیه دندان شیری بر اساس این که دندان، ریشه کن شده و بعد از ریشه کن شدن امکان رویش دوباره وجود دارد و یا این که امکان رویش دوباره وجود ندارد مشخص می‌ شود. در واقع دیه دندانی که امکان رویش دوباره دارد با دیه دندانی که امکان رویش دوباره ندارد متفاوت است. قانون گذاران برای این دو حالت از دندان شیری دیه متفاوتی را در نظر دارند.

ماده 623 قوانین مجازات اسلامی میزان دیه دندان شیری در صورت کنده شدن و امکان رشد دوباره و عدم امکان رویش دوباره را تعیین کرده است. بر اساس این ماده اگر که امکان رشد دوباره دندان شیری باشد، دیه آن یک صدم دیه کامل یک انسان است. همچنین بر اساس این ماده دیه دندان شیری که امکان رشد دوباره ندارد به میزان دیه کامل دندان دائمی است.

با توجه محل صدمه دندان شیری در داخل دهان کودک (مثلاً این که دندان عقب و یا جلو دچار آسیب باشد) مقدار دیه دندان شیری مشخص می‌ شود. البته در قسمت‌ های قبل به خوبی به این موضوع پرداختیم و در مورد میزان دیه دندان عقب و جلو صحبت کردیم‌.

دیه دندان شیری شکسته

در قسمت قبلی کاملاً مشخص کردیم که اگر دندان شیری دچار آسیب شود و امکان رشد دوباره آن وجود داشته باشد یا امکان رویش دوباره دندان وجود نداشته باشد، میزان دیه متفاوتی برای آن محاسبه می‌ شود. وضعیت دیگری که ممکن است برای دندان شیری پیش بیاید این است که دندان دچار شکستگی شود. در قوانین مجازات اسلامی میزان دیه دندان شکسته با دیه دندان کنده شده متفاوت است.

برخی از آسیب‌ هایی که به دندان شیری وارد می‌ شود ممکن است که باعث شکستگی و آسیب به این دندان شود. در ماده 623 قوانین مجازات اسلامی، دیه شکستگی دندان شیری به طور کامل مشخص است. بر اساس قوانین مجازات اسلامی، شکستگی‌ دندان شیری باعث می‌ شود ارش هم به این دندان تعلق گیرد.

در حقیقت شکستگی دندان شیری هم شامل ارش هم شامل دیه می‌ باشد. در این شرایط لازم است که دادگاه میزان دیه شکستگی دندان شیری را به طور کامل مشخص کند. قانون میزان مشخص برای دیه شکستگی دندان تعیین نکرده است. تشخیص درست دیه شکستگی توسط دادگاه انجام می‌ شود. در واقع مقدار دیه شکستگی بر اساس آسیب وارده به دندان مشخص می‌ شود به همین دلیل ممکن است که دیه یک شخص با شخص دیگر متفاوت باشد. همچنین ممکن است که میزان دیه‌ ای که مراجع مختلف قضایی برای دندان تعیین می‌ کنند اندکی با هم متفاوت باشد.

گواهی پزشکی قانونی در مورد میزان آسیب وارد به دندان در مشخص شدن میزان شکستگی دندان تاثیر گذار است. چرا که نظر پزشکی قانونی برای تعیین مقدار دیه از طرف دادگاه اهمیت زیادی دارد.

دیه دندان شیری شکسته

نحوه شکایت برای دیه دندان

یکی از مجازات‌ های مهم که در قوانین مجازات اسلامی مطرح است، دیه می باشد. در واقع دیه یک مجازات کیفری است پس برای مشخص شدن آن به حکم دادگاه نیاز دارید. برای شکایت از مجرم و دریافت دیه دندان می‌ توانید که به نیروی انتظامی و یا داد سرا مراجعه کنید و پرونده خود را در آن جا تشکیل دهید. پس از تنظیم شکواییه لازم است که مرحله بعدی شکایت را انجام دهید.

پس از این مرحله لازم است که برای دریافت گواهی به پزشکی قانونی مراجعه کنید. پزشک قانونی باید میزان آسیب وارده به دندان شما را به صورت کامل مشخص کند. در واقع پزشکی قانونی باید مشخص کند که کدام قسمت از دندان‌ های شما ریشه کن شده و یا دچار شکستگی و آسیب است. مدرک پزشکی قانونی یک مدرک مهم است.

پس از ثبت شکواییه و دریافت گواهی پزشک قانونی باید پرونده خود را در مراجع الکترونیک قضایی ثبت کنید و صبر کنید که زمان رسیدگی به پرونده شما برسد. زمان مراجعه به دادگاه از طریق پیامک ارسال می‌ شود و شما باید در آن زمان با در دست داشتن مدارک خود به دادگاه مراجعه کنید. برای شکایت در زمینه دیه می‌ توانید به بهترین وکیل دیه در تهران مراجعه کنید.

کلام آخر

در این مقاله به بررسی این موضوع که دیه دندان چقدر است پرداختیم و این موضوع را به طور کامل برای شما شرح دادیم. همچنین با مطالعه این مقاله فهمیدیم که دیه دندان بر اساس این که چه مقدار از دندان و در کدام قسمت از دهان است، متفاوت می باشد. دندان‌ ها نقش بسیار زیادی در زیبایی چهره ما دارند و به همین خاطر آسیب و صدمه به آن ها شامل دیه سنگینی می‌ شود. در نتیجه دیه از میان رفتن همه دندان‌ ها با دیه یک انسان کامل برابری می‌ کند. برای هر گونه انتقاد و پیشنهاد می‌ توانید به سایت وکیل چی مراجعه کنید.

5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + شانزده =

دکمه بازگشت به بالا