نکات حقوقی

آیا شوهر می تواند پرینت خط زنش را بگیرد؟⚡【سال1403】⚖️

در عصر فناوری اطلاعات و ارتباطات، مسئله احترام به حریم خصوصی و حفظ امنیت شخصی در روابط زناشویی اهمیت بسیاری دارد. زن و مرد با این که مقاربت زیادی با هم دارند اما در هر صورت باید حریم هایی را هم بین خود نگه دارند. یکی از مسائلی که ممکن است بر سر آن تفاوت نظر وجود داشته باشد، این موضوع است که آیا شوهر می‌ تواند پرینت خط زنش را بگیرد؟ در این مقاله، به بررسی این موضوع از جنبه‌های مختلف قانونی، اخلاقی خواهیم پرداخت. همچنین به صورت کامل و جامع مشخص می‌ کنیم که این کار به چه صورت و در چه شرایطی امکان‌ پذیر است.

پرینت خط شامل چه چیزهایی است؟

پرینت خط جزو حریم شخصی افراد است و به همین خاطر نمی‌ توان به آسانی به اطلاعات آن دسترسی یافت. در طی روز جرم‌ های زیادی به وسیله خط‌ های تلفن همراه ثبت و ضبط می‌ شود. مراجع قضایی می‌ توانند با پیگیری پرینت تلفن همراه مجرم، اطلاعات مجرم را به دست آورند. چرا که جزئیات بسیار زیادی در پرینت خط ثبت می‌ شود.

یکی از اطلاعاتی که در پرینت خط ثبت می‌ شود پیامک است. معمولاً تعداد پیامک‌ ها و شماره خط پیامک‌ هایی که شخص به دیگران ارسال کرده و یا پیامک‌ هایی که از دیگران دریافت کرده در پرینت خط ثبت می‌ شود. البته ذکر این نکته ضروری است که معمولاً متن و مفاد پیام در پرینت خط ثبت نمی‌شود.

اطلاعات مکالمه یکی دیگر از اطلاعاتی است که به طور کامل در پرینت خط ثبت و ضبط می‌ شود. معمولاً در پرینت خط مکالمه تماس‌ های دریافتی تماس‌ های خروجی مدت و زمان مکالمه تاریخ مکالمه و همچنین شماره‌ هایی که فرد با آن مکالمه داشته است به صورت کامل ثبت می‌ شود.

اپراتورهای خطوط تلفن همراه اطلاعات مربوط به مکالمه را در بازه زمانی ۶ ماهه را ثبت می‌کنند. اما در صورت تمایل می‌توانید به مراجع قانونی مراجعه کنید و اطلاعات مربوط به سال‌ های گذشته را هم به دست آورید. در واقع با دستور از مراجع قانونی می‌ توانید اطلاعات مکالمه خط تلفن همراه را از ابتدای تولید خط تا هر زمانی که بخواهید را کسب کنیکی دیگر از اطلاعاتی که می‌ توانید به وسیله پرینت خط به دست آورید اطلاعات کامل حساب بانکی و قبض موبایل است. اگر که در زمینه حساب و قبوض موبایل خود مشکلی داشته باشید می‌ توانید با دریافت پرینت حساب، این مشکل را برطرف کنید.

پرینت خط شامل چه چیزهایی است؟

آیا شوهر می تواند پرینت خط زنش را بگیرد؟

قبل از این که در مورد این سوال که آیا شوهر می‌ تواند پرینت خط زنش را بگیرد صحبت کنیم، لازم است که به این مورد توجه کنید که یک جرم در قانون مدنی ما وجود دارد به نام رابطه نامشروع که در قانون به صورت صریح در مورد آن صحبتی نشده است. در این مورد می‌ توانیم بگوییم که روابط نامشروع یعنی این که زن و مرد نامحرم با یکدیگر روابط جنسی داشته باشند و یا این که بدن یکدیگر را لمس کنند. اما این موارد که زن و مرد نامحرم با یکدیگر صحبت صحبت کنند یا مکالمه تلفنی و یا مکاتبه پیامکی داشته باشند و یا حتی در بیرون با یکدیگر قدم بزنند را نمی توان رابطه نامشروع به حساب آورد. پس نمی‌ توان به خاطر این موارد درخواست مجازات برای زن داشت.

البته ذکر این نکته ضروری است که پرینت خطوط موبایل و تلفن همراه را فقط مالک خط تلفن می‌ تواند دریافت کند. دسترسی به این اطلاعات توسط دیگران ممنوع و غیر ممکن است. اگر که این اطلاعات به صورت غیر مجاز دریافت شود و یا اینکه کارمندان مخابرات این اطلاعات را به صورت غیر مجاز در اختیار دیگران قرار دهند، هر دو شخص مرتکب جرم شده اند.

با توجه به مواردی که ذکر کردیم اکنون می‌ توانیم به این موضوع که آیا شوهر می‌تواند پرینت خط زنش را بگیرد بپردازیم. مرد تنها در صورتی می‌تواند پرینت خط زنش را بگیرد که حکمی در این زمینه از مراجع قضایی بگیرد. لازمه دریافت حکم هم این است که مرد به دادگاه اثبات کند که همسرش روابط نامشروع دارد. البته مالک خط باید نسبت به این موضوع آگاهی کامل داشته باشد و در جریان این حکم قرار گرفته باشد.

برای دریافت پرینت خط زن می‌ توانید به بهترین وکیل کیفری در تهران مراجعه کنید و کارهای خود را خیلی سریع و آسان پیش ببرید.

شرایط دریافت پرینت خط توسط شوهر

از وظایف اپراتورهای تلفن‌ های همراه در تا سر دنیا این است که اطلاعات و حریم خصوصی افرادی که از خدمات آن ها استفاده می‌ کنند به خوبی حفظ کنند و از حریم خصوصی افراد حمایت کنند. این اپراتورها وظیفه دارند که اجازه ندهند کسی به غیر از صاحب سیم کارت به اطلاعات پرینت خط دسترسی داشته باشد. در واقع این اپراتورها زمانی می‌ توانند اطلاعات پرینت خط شخصی را به شخص دیگر بدهند که فرد دارای حکم از مراجع قضایی باشد.

در ذیل این متن شرایط گرفتن پرینت خط توسط شوهر را به صورت کامل و جامع برای شما توضیح داده ایم.

 • همان طور که در قسمت‌ های قبل ذکر کردیم شوهر به بدون حکم از مراجع قضایی به هیچ عنوان نمی تواند پرینت خط زنش را بگیرد. پس برای این کار لازم است که شوهر به دادگاه مراجعه و خیانت همسرش را ثابت کند. اگر که مرد پرینت خط همسرش را بگیرد و بفهمد که ادعایش درست نبوده و صحت نداشته است زن می‌ تواند از شوهرش شکایت کند. در واقع زن قادر است که از شوهرش اعاده حیثیت کند و خواستار مجازات مرد باشد. ممکن است مجازات شوهر حبس و شلاق باشد.
 • مرد برای شکایت از زن و اثبات خیانت او لازم است که حتماً دلایل محکم و کافی به دادگاه ارائه دهند. در واقع اگر که دادگاه دلایل مرد را کافی نداند حکم دریافت پرینت خط را به مرد نمی‌ دهد.
 • اگر که شوهر حکم و دلایل محکمه پسند به دادگاه ارائه دهد، قاضی حکم به گرفتن پرینت خط می‌ کند. معمولاً پرینت تماس و پیامک خط برای 6 ماه گذشته می‌باشد ولی اگر که لازم باشد قاضی حکم می‌ دهد که پرینت سال‌ های گذشته زن را به مرد بدهند‌.
شرایط دریافت پرینت خط توسط شوهر

شکایت شوهر از زن برای روابط نامشروع

همان طور که در قسمت های قبل به این موضوع اشاره کردیم مرد تنها در صورتی می‌ تواند حکم دریافت پرینت خط زنش را بگیرد که از خیانت و روابط نا مشروع او مطمئن باشد و بتواند این موضوع را در دادگاه ثابت کند. حال با توجه به این موضوع ممکن است که این سوال برای برخی از آقایان مطرح شود که روابط نا مشروع در قوانین مجازات اسلامی کشور ما به چه مواردی اشاره دارد؟

در جواب این پرسش لازم است که به ماده ۶۳۲ قانون مجازات اسلامی استناد کنیم. مفاد این قانون از این قرار است:

هر زمان که زن و مردی که نسبت به یکدیگر محرم نباشند و با یکدیگر روابط نامشروعی از قبیل بوسیدن و لمس و از این قبیل اعمال منافی عفت داشته باشند، لازم است که ۹۹ ضربه شلاق حد دریافت کنند. در صورتی که عمل با عنف و بی‌ میلی باشد، فقط اکراه کننده حکم تعزیری دریافت می‌ کند. حکم تعزیری به طور معمول شامل ۷۵ ضربه شلاق می‌ باشد. جرایم مربوط به روابط نا مشروع دارای مجازات عمومی هم هستند و دادستان بدون شکایت هم می‌ تواند نسبت به این جرایم رسیدگی کند.

یکی دیگر از چالش‌ های مهمی که برای اشخاصی که قصد گرفتن پرینت همسر خود را دارند این است که چگونه شکایت خود را برای روابط نا مشروع همسر خود ثبت کنند و اصلاً روابط نامشروع به چه چیزی گفته می‌ شود؟ مصادیق روابط نامشروع به شرح زیر است.

 • تاسیس و دایر کردن مراکز فساد
 • انجام کار حرام در منظر عمومی
 • پوشش و آرایشی که باعث ایجاد فساد شود و خلاف قوانین شرعی باشد
 • نشر عکس و فیلم‌های مبتذل و درآمد زایی از این راه
 • انجام کارهایی که با عفت عمومی منافات دارند ( به جز زنا) و انجام روابط نامشروع
 • ارتکاب به عمل زنا در صورتی شاهد کمتر از ۴ نفر باشد و یا ۴ مرتبه نسبت به زنا اقرار شود
 • در صورتی که دو زن و یا دو مرد به صورت برهنه در زیر یک پوشش قرار بگیرند
 • داشتن شهوت در هنگام بوسیدن
 • ظاهر شدن خانم‌ ها بدون حجاب در مکان‌ های عمومی

برای دریافت پرینت خط شخص دیگر چگونه عمل کنیم؟

بعضی از اشخاص خیال می‌ کنند که در هر صورت قادر هستند که پرینت خط همسر و یا افراد دیگر را دریافت کنند. ولی این کار امکان‌ پذیر نیست مگر در صورتی که شخص دلایل محکمه پسند و کافی برای دریافت اطلاعات صاحب سیم کارت داشته باشد.

اطلاعات مکالمات و پیامک‌ هایی که هر شخص، توسط اپراتورهای تلفن همراه ثبت و ضبط هستند. به همین خاطر می‌ توان این اطلاعات را بازیابی کرد. شخص مالک خط هر زمانی که بخواهد می‌ تواند تمام اطلاعات تماس و پیامک‌های خود را به طور کامل بازیابی کند و نیاز به حکم دادگاه ندارد. البته نمی‌توان متن پیامک را دریافت کرد حتی اگر که شخص مالک سیم کارت باشد.

بر اساس قوانین و مجازات اسلامی شخص دیگر به هیچ عنوان نمی‌ تواند که اطلاعات مربوط به سیم کارت دیگران را بدون هماهنگی با مراجع قضایی به دست آورد. اگر که قاضی تشخیص دهد که فرد می‌ تواند پرینت خط زنش بگیرد، لازم است که قاضی با رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات کل قوه قضاییه هماهنگی‌ های لازم را به عمل آورد. و اگر که رئیس مرکز حفاظت اطلاعات مجوز لازم را در این زمینه صادر کند، شوهر می‌ تواند به مراکز مربوطه مراجعه و پرینت خط و اطلاعات مربوط به پرینت خط همسرش را بگیرد.

بعد از این که حکم دریافت پرینت خط همسر برای مرد ثابت شد، باید که اطلاعات پرینت خط را در حضور مالک سیم کارت، یعنی زن، به شوهر بدهند. در حقیقت تنها به دو دلیل می‌ توان بدون حضور مالک سیم کارت، پرینت خط او را از مراکز مربوطه دریافت کنید. یک، زمانی که مالک سیم کارت فوت کرده باشد و دوم، زمانی که مالک متهم باشد. نکته مهم این جا است در این حالات نیز تبصره‌ های زیادی برای دریافت پرینت خط این اشخاص بدون حضورشان وجود دارد.

برای دریافت پرینت خط شخص دیگر چگونه عمل کنیم؟

دیدگاه حقوقی در رابطه با دریافت پرینت خط

از منظر حقوقی دریافت پرینت خط سیم کارت اشخاص دیگر کاملاً ممنوع و غیر قانونی است. مگر که این کار با حکم قاضی دادگاه انجام شود.

در رابطه با زن و شوهر فقط هنگامی که یکی از دو طرف دارای روابط نامشروع باشند، امکان دریافت پرینت خط آن ها وجود دارد. در صورت وجود روابط نامشروع زن، شوهر باید این امر را در دادگاه ثابت کند و سپس حکم قضایی را از دادگاه دریافت کند.

برخی از آقایان برای این که مهریه همسر خود را به او ندهند قصد دارند که به همسر خود اتهام خیانت بزنند. البته این آقایان باید بدانند که خیانت زن لزوم بخشش مهریه او نیست. در حقیقت در صورت خیانت زن هم باید مهریه او را به صورت کامل به او پرداخت کنند.

باید بگوییم که دریافت پرینت خط زن جزو مسائلی است که مربوط به حوزه اجتماعی و اقتصادی می‌ شود. برای شکایت لازم است که در ابتدا به پلیس امنیت اجتماعی مراجعه و از طریق این مرجع قضایی اقدام به دریافت پرینت خط همسر کرد.

اگر که قصد دریافت پرینت خط همسر خود را دارید می‌توانید به بهترین وکیل کیفری در ایران مراجعه کنید تا کار شما سریع تر و راحت‌ تر پیش برود.

کلام آخر

در این مقاله به طور کامل به بررسی این پرسش که آیا شوهر می‌ تواند پرینت خط زنش را بگیرد؟ پرداختیم. همچنین اطلاعات کامل و جامعی پیرامون این موضوع در اختیار شما قرار دادیم. با مطالعه این مقاله فهمیدیم که شوهر در صورتی می‌تواند پرینت خط زنش را بگیرد که از مراجع قانونی معتبر حکم دریافت کند. قاضی هم زمانی می‌ تواند این حکم را به شوهر بدهد که شوهر بتواند در دادگاه ثابت کند که زن دارای روابط خلاف شرع و نامشروع است. برای هر گونه انتقاد و پیشنهاد می‌ توانید به سایت وکیل چی مراجعه کنید.

5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا