نکات حقوقی

پر درآمد ترین شغل های ترکیه ✅【آپدیت2023】⭐

مهم ترین موضوع در مورد شغل، میزان درآمد آن است. در هر کشوری قوانین متفاوتی برای دستمزد وجود دارد، البته میزان هزینه های زندگی در هر کشور و شهر بر این قوانین موثر است. کشور ترکیه جزو کشورهای پر هزینه است و طبیعی است که میزان دستمزد مردم هم در این کشور بیشتر باشد. در این کشور صنایع و شرکت های مختلفی وجود دارد که سبب ایجاد تنوع در مشاغل هم شده اند. برخی شغل ها کم درآمد تر و برخی پر درآمد هستند. در این مقاله قصد داریم پر درآمد ترین شغل های ترکیه را به شما معرفی نماییم. اگر جزو افرادی هستید که قصد رفتن به این کشور زیبا و کارکردن در آن را دارید، تا انتها با ما همراه باشید. 

قانون کار در ترکیه 

کشور ترکیه برای کار کردن افراد خارجی ساکن در این کشور قوانین خاص خود را دارد. این افراد باید مجوز کار در ترکیه دریافت نمایند تا بتوانند در آن جا مشغول به کار شوند. افرادی که از کشورهای دیگر به ترکیه می روند ویزای الکترونیکی دریافت نموده و از طریق این ویزا و بر اساس مدت اعتبار آن می توانند مجوز کار را دریافت نمایند. 

ایرانیان برای رفتن به ترکیه نیازی به دریافت مجوز ندارند. اما در هر سفر می توانند به مدت 90 روز در این کشور بمانند و باید پس از آن از این کشور خارج شوند، در غیر این صورت جریمه خواهند شد. اما اگر بخواهند در این کشور مشغول به کار شوند باید بتوانند کارت اقامت دریافت کنند. دریافت این کارت نیازمند اثبات شرایط اقامت یک ساله در کشور ترکیه است. به همین منظور شما باید خانه ای را در این کشور اجاره نموده و با ارائه اجاره نامه رسمی کارت اقامت خود را دریافت نمایید.  

پس از گذشت یک سال، در صورت رضایت کارفرما فرد می تواند کارت خود را برای مدت 3 سال دیگر تمدید نموده و در این مدت در این کشور اقامت داشته باشد. اگر فردی نتواند شغل مناسبی که دارای بیمه و خدمات اجتماعی باشد را بیابد، نمی تواند در این کشور بماند و باید از ترکیه خارج شود.  

گردشگرانی که به ترکیه سفر می کنند مطابق با قوانین جدید این کشور نمی توانند از طریق تمدید اجاره نامه در این کشور کارت اقامت را تمدید نمایند. این افراد باید برای دریافت اقامت کاری اقدام نموده و مراحل آن را طی کنند. در غیر این صورت اجازه کار در این کشور را ندرند. البته این قوانین برای افرادی است که بخواهند از طریق کار در این کشور اقامت کنند. اشخاصی که از طریق تحصیل قصد مهاجرت به ترکیه را دارند، باید از طریق پذیرش در دانشگاه های این کشور اقدام نمایند. پس از دریافت اقامت تحصیلی، این افراد می توانند ساعات مشخصی را به کار در این کشور بپردازند. 

قانون کار در ترکیه

پر درآمد ترین شغل های ترکیه 

برخی افراد که قصد مهاجرت به ترکیه را دارند بهتر است تا با مشاغل پر درآمد در این کشور آشنا شوند. کافی است این افراد مهارت  تحصیلات لازم برای این شغل ها را کسب نمایند تا بتوانند به راحتی به این کشور مهاجرت کرده و درآمد بالایی هم داشته باشند. در این شرایط می توانند زندگی لوکس و شیرینی را در کشور زیبای ترکیه تجربه کنند. شغل های پر درآمد ترکیه عبارتند از: 

  • پزشکی و جراحی: پزشکی در همه زمینه ها و تخصص ها از جمله جراحی جزو شغل های پر درآمد در تمام دنیا است. شغل های مرتبط با پزشکی مانند آزمایشگاه، پرستاری، داروخانه، اتاق عمل و سایر شغل های کادر درمان هم شغل هایی هستند که درآمد خوبی دارند. سیستم بهداشت و درمان قوی ترکیه هم سبب تاثیر بیشتر بر این شغل ها و درآمد آن ها می شود. مقاله پر درآمد ترین شغل های امارات را هم بخوانید.
  • وکیل و قاضی: شغل های وکالت و قضاوت از پر درآمد ترین شغل های ترکیه هستند. متقاضیان مهاجرت به این کشور می توانند از طریق تحصیل در این رشته ها، راه مهاجرت را برای خود باز کنند. 
  • تدریس در دانشگاه: کشور ترکیه سطح علمی بالایی دارد و همچنین دارای دانشگاه های معتبر در سطح جهانی است. استادانی که در این دانشگاه ها تدریس می کنند تحصیل کرده دانشگاه های معتبر جهان هستند. طبیعی است که میزان درآمد استادان دانشگاه های ترکیه بالا باشد. 
  • دندان پزشکی: یکی دیگر از شغل های پر درآمد در دنیا دندان پزشکی است. کشور ترکیه با توجه ویژه ای که به سلامت افراد دارد و بیمه های معتبر سبب افزایش درآمد دندان پزشکان می شود. 
  • مدیر بانک: با توجه به رشد اقتصادی که در کشور ترکیه وجود دارد، بانک های این کشور دارای سیستم بانکی قوی و گسترده می باشند. به همین دلیل افراد مشغول به کار در بانک ها به خصوص مدیران آن ها در آمدهای چشم گیری دارند. 
  • مدیر اجرایی: پروژه های مختلفی در کشورهای مانند ترکیه در حال اجرا است که نیاز به مدیران اجرایی متخصص دارند. این افراد موظف به انجام کلیه برنامه ریزی ها در جهت توسعه مشاغل هستند. به همین دلیل مدیران اجرایی در همه دنیا پر درآمد هستند. 
  • خلبان: شغل خلبانی هم یکی از شغل های پر درآمد در ترکیه محسوب می شود. می توانید جهت کسب اطلاعات حقوقی بیشتر سایر مقالات ما را در سایت وکیل چی مطالعه بفرمایید.

پر درآمدترین شغل های ترکیه برای خانم ها 

در کشور ترکیه فرصت های شغلی متفاوتی هم برای خانم ها وجود دارد. در واقع می توان گفت محدودیتی برای بانوان در زمینه کار کردن وجود ندارد. خانم ها می توانند تمام کارهایی که آقایان انجام می دهند را انجام داده و در آن شغل ها به فعالیت بپردازند. 

شغل های پر درآمدی که معرفی گردید، به عنوان شغل های پر درآمد برای خانم ها هم تعریف می شود. خانم هایی که تخصص و تحصیلات در زمینه جراحی، وکالت، تدریس در دانشگاه و سایر موارد را داشته باشند می توانند به انجام این مشاغل پرداخته و درآمدهای بالایی هم داشته باشند.  

از طرف دیگر برخی شغل های مانند حسابداری و امور مالی هم جزو شغل های پر درآمد ترکیه است که خانم ها می توانند در این شغل ها بیشتر فعالیت کنند. کشوری مانند ترکیه که دارای صنایع پیشرفته، سیستم آموزشی، نظام سلامت و در کل نظام اقتصادی پویایی است نیاز بسیاری به افراد متخصص در زمینه های مالی مانند حسابداری، مدیریت مالی و غیره دارد. 

شغل های مربوط به حوزه فناوری اطلاعات و مهندسی داده هم در چنین کشورهایی بسیار گسترده است و جای پیشرفت های بسیاری هم دارد. مشاغل بخش رسانه و اطلاعات و ارتباطات هم در ترکیه مورد توجه قرار دارند و می توان به عنوان شغل های پر درآمد از آن ها نام برد. یکی از شغل های در حال پیشرفت در دنیا هم شغل مدیریت بازاریابی و تبلیغات است. این شغل بسیار دامنه وسیعی دارد و می تواند تاثیرات شگرفی را بر شغل های دیگر داشته باشد. با کمی خلاقیت و ایده پردازی می توان در این شغل شناخته شده و درآمد بسیار بالایی را به دست آورد. این دسته شغل ها برای خانم ها هم بسیار مناسب و درآمد زا هستند. 

پر درآمد ترین شغل های ترکیه برای خانم ها

شغل های مورد نیاز ترکیه 

برخی مشاغل در ترکیه وجود دارند که در دسته پر درآمد ترین شغل ها قرار ندارند اما دارای درآمد ایده آلی هستند. افراد با کسب مهارت در این شغل ها می توانند به درآمد رسیده و هزینه های زندگی خود در کشور پر هزینه ترکیه را تامین نمایند. این شغل ها جزو مشاغلی هستند که کشور ترکیه به آن ها نیاز دارد و مشغول شدن به آن ها کار دشواری نخواهد بود. در این قسمت به معرفی این شغل ها می پردازیم. 

سرویس و پشتیبانی مشتری: شرکت ها و صنایع مختلف نیازمند ارائه سرویس و خدمات پیشتیبانی به مشتریان خود می باشند. برای انجام این کار کافی است به زبان انگلیسی مسلط باشید. انجام این کار ساده بوده و درآمد ایده آلی دارد اما نیازمند داشتن روابط اجتماعی بالا است. بسیاری از آژانس های گردشگری به این افراد نیاز داشته و دستمزد خوبی هم به آن ها می پردازند. 

تدریس زبان های خارجی: یادگیری زبان های خارجی جزو موارد مورد نیاز در هر کشوری می باشد. در حال حاضر زبان های انگلیسی، آلمانی، فرانسه، عربی و اسپانیایی در کشور ترکیه با تقاضای بالایی رو به رو هستند. افراد مسلط به این زبان ها می توانند به تدریس آن بپردازند. البته این شغل در ابتدا ممکن است درآمد زیادی نداشته باشد و شما ناچار باشید از کلاس های خصوصی شروع کنید. اما با گذشت زمان و شناخته شدن می توانید برای تدریس در آموزشگاه ها و کالج های خصوصی ترکیه اقدام نمایید. 

مترجمی: ترجمه متون به زبان های مختلف هم یکی دیگر از شغل های مورد نیاز در کشور ترکیه است. اما این شغل نیاز به تسلط به گرامر زبان های متفاوت دارد. این افراد می توانند در انتشارات مختلف و همچنین مجلات و روزنامه ها مشغول به کار شوند. 

متخصص فروش در صادرات و واردات: صادرات و واردات یکی از شغل های پر درآمد در هر نقطه از دنیا است. افراد فعال در این مشاغل نیازمند فردی هستند که توانایی فروش بالایی داشته و بتواند در پیشبرد کار به آن ها کمک کند. درآمد این شغل طیف وسیعی دارد و افراد فعال می توانند به درآمدهای بالا دست یابند. 

پر درآمد ترین شغل های آزاد در ترکیه برای ایرانیان 

برخی شغل های آزاد هم در ترکیه بسیار پر درآمد بوده و برای ایرانیانی که به ترکیه مهاجرت می کنند هم بسیار مناسب است. آرایشگری یکی از مشاغل پر درآمد در تمام دنیا است و در ترکیه هم می توان از طریق این شغل درآمد خوبی کسب نمود. آرایشگری دارای زمینه های مختلفی می باشد اما به دلیل عملکرد ضعیف افراد فعال در لاین ناخن ترک، داشتن مهارت در این زمینه می تواند سبب موفقیت شما شود. 

کارهای مربوط به کافه و رستوران هم از جمله مشاغلی است که می تواند در آمد خوبی داشته باشد. ترکیه به دلیل این که توریست پذیر است هر ساله مسافران زیادی را به خود جذب می کند. طبیعتا در سواحل این شهر کافه و رستوران می تواند درآمد خوبی داشته باشد. 

هتل داری هم در این کشور جزو کارهای مناسب و با درآمد خوب محسوب می شود. به دلیل موقعیت جغرافیایی و مناظر طبیعی در این کشور مسافران زیادی وجود دارد. به دنبال آن هتل های زیادی هم در این کشور ساخته شده است که شرایط کاری مناسبی را برای ایرانیان در این کشور فراهم نموده است. شغل های فروشندگی و ماساژ تراپی هم در ترکیه پر طرفدار است و زمینه کاری خوبی را خصوصا برای ایرانیان فراهم کرده است. 

پر درآمد ترین شغل های آزاد در ترکیه برای ایرانیان

مشاغل ممنوعه در ترکیه 

افردی که قصد مهاجرت به ترکیه را دارند ابتدا باید شغل مورد نظر خود را انتخاب نمایند. لازم است این افراد باید شغل های ممنوعه ترکیه آشنا شوند. بسیاری از شغل ها در کشور ترکیه مخصوص شهروندان ترکیه هستند، یعنی برای احراز آن ها باید کارت شهروندی و پاسپورت ترکیه را در اختیار داشت. این مشاغل طبیعتا برای افراد مهاجر قابل انجام نخواهد بود. در ابن جا شغل های ممنوعه را به شما معرفی می نماییم. 

شغل های ممنوعه در دوصنعت دریایی و دادگستری تعریف شده اند. در بخش دریایی، کاپیتان کشتی و قایق های مسافرتی، خدمه کشتی، غواصی، کاوشگری، ماهی گیری، صید صدف و مروارید، صید اسفنج و مرجان جزو شغل های ممنوعه می باشد که برای مهاجرین قابل انجام نخواهد بود.  

اما در بخش دادگستری شغل وکالت، قضاوت، دادستان، مسئول دفتر اسناد رسمی، کارگزاری گمرکی، مشاور و دستیار گمرک، نهادهای امنیت عمومی مانند پلیس و نگهبان و صنایع دفاعی تنها برای شهروندان ترکیه قابل احراز خواهد بود. 

کلام آخر 

در این مقابه در مورد پر درآمد ترین شغل های ترکیه صحبت نمودیم. قوانین کار و مهاجرت مختلفی در این کشور وجود دارد. مهم ترین نکته برای مهاجران در ترکیه انتخاب شغل است. زیرا هزینه های زندگی در این کشور بالا بوده و بدون داشتن یک شغل مناسب نمی توان از عهده این هزینه ها برآمد. لازم است این افراد بدانند در امنتخاب شغل دارای محدودیت بوده و برخی شغل های ممنوعه را در صنعت دریایی و دادگستری نمی توانند احراز نمایند. شغل هایی مانند پزشکی، خلبانی، حقوق، حسابداری و بسیاری از شغل های دیگر بسیار مورد تقاضا بوده و در ترکیه هم مانند سایر کشورها جزو شغل های پر درآمد هستند. امیدواریم مطالب ارائه شده برای شما عزیزان مفید و کاربردی بوده باشد. از این که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم. ما در سایت وکیل چی آماده دریافت انتقادها و پیشنهادات شما عزیزان هستیم.   

4/5 - (1 امتیاز)

سحر نیری

سحر نیری هستم. کارشناسی ارشد شیمی از دانشگاه رازی کرمانشاه. تاکنون با چندین سایت محتوانویسی همکاری داشتم و به دلیل علاقه ای که به مسائل حقوقی دارم؛ چند ماهی است که با مجله وکیل چی همکاری می کنم و از نویسندگی لذت می برم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 17 =

دکمه بازگشت به بالا