وکیلوکیل حقوقی

لیست دادگاه های قزوین ⭐【سال1403】⚖️

هدف از نگارش این مقاله، معرفی لیست دادگاه های قزوین است. با توجه به زندگی های اجتماعی امروزه و پیچیدگی های آن باید قوانینی در کشور وجود داشته باشد که حقوق فردی و اجتماعی مردم جامعه را تعیین نماید. تخطی از این قوانین و تضییع حقوق سایر افراد باید از نظر قانونی مورد بررسی قرار بگیرد و فرد متخلف مجازات شود. اما برای انجام این امور باید مرجع صالح و آگاهی به این موضوعات رسیدگی نماید تا افراد بتوانند حقوق خود را به دست آورند. این مراجع، دادگاه ها و دادسراهای شهرها و استان های مختلف هستند. به دلیل اهمیت این موضوع تصمیم گرفتیم این مقاله را تهیه نماییم، برای دست یابی به اطلاعات این مراجع تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. 

ویژ گی های قضات دادگاه های قزوین 

قضاوت یکی از شغل های حساس است که مسئولیت سنگینی را برای فرد شاغل در این حرفه به دنبال دارد. برای انجام این فعالیت خطیر، قاضی باید دارای ویژگی های خاصی باشد که در این قسمت به این ویژگی ها اشاره می کنیم.  

از آن جا که وظیفه یک قاضی، قضاوت میان افراد است وی باید توانایی انجام این قضاوت را داشته باشد. لازمه این امر داشتن سواد کافی و در کنار آن انصاف و دقت است. یک قاضی که در دادگاه های قزوین به قضاوت میان مردم می پردازد باید دقت بسیار بالایی داشته باشد تا بتواند به حقایق پرونده پی ببرد.  

وی نباید هیچ گاه به قضاوت های موفقیت آمیز خود غره شود. لازم است یک قاضی هیچ موضوعی را بدون دلیل و برهان نپذیرد و به شبهات خود تاکید داشته باشد. اگر قاضی دچار خطا شد، باید خطای خود را بپذیرد و در جهت جبران این اشتباهات برآید. یکی دیگر از ویژگی های قضات، صبر و بردباری است، زیرا تنها در این صورت است که می تواند نسبت به پرونده، بررسی های لازم را داشته باشد و منصفانه ترین حکم را صادر نماید. 

یک قاضی با تجربه هیچ گاه با توجه به احساسات شخصی خود تصمیم نمی گیرد و همیشه قانون و احقاق حق فرد مظلوم برای او در اولویت قرار دارد. وی به سوگند خود در خصوص خارج نشدن از مسیر حق و عدالت پایبند است. 

ویژگی های قضات دادگاه های قزوین

دادگاه خانواده 

به جهت سهولت رسیدگی به پرونده ها و انجام شدن امور به صورت تخصصی دادگاه ها به چندین دسته تقسیم می شوند که هر کدام در حیطه تخصصی خود فعالیت می نمایند. دادگاه خانواده جزو دستگاه قضایی کشور است که تحت نظر قوه قضاییه اداره می شود. این دادگاه ها وظیفه بررسی پرونده های خانواده را به عهده دارند. 

در برخی از شهرهای کوچک دادگاه های اختصاصی خانواده وجود ندارد و سایر دادگاه های تعریف شده در آن ها به پرونده های این حوزه رسیدگی می کنند. در دادگاه های خانواده، حضور مشاور زن برای بیان صحبت های بانوان در این دادگاه ها الزامی است. قضات این دادگاه ها باید متاهل باشند و دارای 4 سال سابقه خدمت قضایی باشند. 

هجده موضوع مختلف در خصوص مشکلات خانوادگی در دادگاه های خانواده مورد بررسی قرار می گیرد. این موضوعات عبارتند از برهم زدن نامزدی و خسارات ناشی از آن، طلاق، مهریه، نفقه، حضانت فرزندان، شروط ضمن عقد، ازدواج مجدد، جهیزیه، تمکین و نشوز، رشد و حجر و سایر موارد دیگر در این حوزه مورد بررسی قرار داده می شود. بهترین وکیل خانواده در قزوین در این دادگاه ها حضور یافته و با دانش حقوقی خود به کسب نتیجه مطلوب در پرونده به شما کمک می کند.

لیست دادگاه های قزوین 

در این قسمت از مقاله لیست دادگاه های قزوین را به همراه آدرس آن ها را در اختیار شما عزیزان قرار دادیم تا در صورت لزوم بتوانید به این شعبات مراجعه نموده و درخواست خود را مطرح و پیگیری نمایید.  

دادگاه جزایی 

دادگاه جزایی

این دادگاه در سیستم قضایی قزوین قرار دارد و در دعاوی مربوط به پرونده های کیفری صلاحیت رسیدگی را دارد. پرونده های جزایی به این شعبه ارسال شده تا قضات با تجربه در خصوص آن تصمیم گیری نموده و احکام لازم را صادر نمایند. همان طور که از نام این دادگاه مشخص است به پرونده هایی که برای آن ها جزا تعریف شده است رسیدگی می کند.

آدرس: قزوین، بلوار غدیر، بلوار رزمندگان 

دادگاه انقلاب و عمومی قزوین 

دادگاه انقلاب و عمومی قزوین

از دادگاه های قزوین می توان دادگاه انقلاب را نام برد که به پرونده های خاصی در حیطه امنیت کشور و مواد مخدر صلاحیت دارد. دادگاه های عمومی هم به دعاوی عمومی و حقوقی رسیدگی می کنند. این مجموعه دارای شعبات مختلفی در قزوین است که به ارائه خدمات قضایی به مردم این شهر می پردازد.  

آدرس: قزوین، بلوار شهید باهنر 

شورای حل اختلاف 

شورای حل اختلاف

شوراهای حل اختلاف هم از دیگر مراجع قضایی هستند که به برقراری عدالت کمک می کنند. این نهاد تنها در خصوص پرونده های ساده ای که امکان صلح و سازش در آن ها وجود دارد صلاحیت رسیدگی را دارند. شوراهای حل اختلاف در شهرها و روستاها تشکیل می شوند و دارای شعبات مختلفی در قزوین هستند.

آدرس: قزوین، کوثر، میدان حافظ، خیابان صیاد شیرازی 

مجتمع قضایی شهید بهشتی دادگاه خانواده 

مجتمع قضایی شهید بهشتی دادگاه خانواده

در قزوین دادگاه اختصاصی خانواده تاسیس شده و به اختلافات خانوادگی موجود رسیدگی می کند. پرونده هایی که در حوزه طلاق، مهریه، جهیزیه و سایر موارد این چنینی است به این دادگاه ارجاع داده شده و در آن جا مورد بررسی قرار می گیرد. 

آدرس: قزوین، مسکن، بلوار مدرس، خیابان فلسطین، بلوار دهخدا 

دادگاه تجدید نظر 

دادگاه تجدید نظر

از دیگر دادگاه های قزوین، می توان به دادگاه های تجدید نظر اشاره کرد. همان طور که از نام این دادگاه مشخص است، این نهاد به پرونده های تجدید نظر رسیدگی می کنند. اگر یکی از طرفین دعوا نسبت به رای صادر شده دادگاه معترض باشد باید در خواست تجدید نظر بدهد تا در این دادگاه خواسته او مجددا مورد بررسی قرار بگیرد. 

آدرس: قزوین، بلوار دانشگاه، بلوار معلم، خیابان پرویز 

دسته بندی صلاحیت دادگاه ها 

همان طور که می دانیم هر دادگاهی صلاحیت رسیدگی به برخی دعاوی را دارد و در خصوص سایر پرونده ها نمی تواند حکمی را صادر نماید. حال این سوال مطرح می شود که صلاحیت دادگاه ها چیست و چه انواعی دارد؟ 

صلاحیت دادگاه ها به دو دسته صلاحیت ذاتی و صلاحیت محلی تقسیم می شود. صلاحیت ذاتی دادگاه نوعی صلاحیت است که بر اساس شایستگی و اقتدار دادگاه تعیین و مشخص می گردد. این نوع صلاحیت به هیچ وجه قابل جا به جایی نیست و قواعد آن جزو قواعد آمره است و قابل تغییر نمی باشد. برای مثال یک دادگاه صلاحیت ذاتی رسیدگی به پرونده کیفری را دارد، فارغ از این که این جرم در کدام محله اتفاق افتاده باشد.  

صلاحیت محلی صلاحیتی است که به دلیل استقرار دادگاه در یک مکان و محدوده مشخص ایجاد می شود. به عنوان مثال، یک دادگاه در خصوص رسیدگی به دعاوی که در حوزه تحت اختیار آن دادگاه رخ داده است صلاحیت دارد. در واقع مطابق قانون، رسیدگی به پرونده باید در دادگاهی انجام شود که در محل اقامت خوانده قرار داشته باشد، این قانون صلاحیت محلی دادگاه را تعیین می کند. 

دسته بندی صلاحیت دادگاه ها

تفاوت دادگاه و دادسرا 

دادگاه و دادسرا بر خلاف تصور عموم مردم دو نهاد متفاوت هستند که دارای وظایف و مسئولیت های مختلف نیز می باشند. دادسرا، وظیفه کشف جرم را بر عهده دارد، در واقع این نهاد در خصوص پرونده تحقیقات لازم را انجام می دهد و مجرم بودن یا نبودن متهم را مشخص می کند. سپس با توجه به مدارک موجود کیفر خواست لازم را صادر نموده و به دادگاه ارسال می کند. دادسرا نمی تواند حکمی را برای متهم صادر کند و تنها می تواند قرار صادر نماید. 

دادگاه با بررسی پرونده و مطالعه مدارک و کیفر خواست دادسرا، حکم لازم را صادر می نماید. دادگاه امکان صدور قرار را نیز خواهد داشت.  

کلام آخر 

در این مقاله، لیست دادگاه های قزوین را به همراه آدرس و شماره تماس آن ها را در اختیار شما عزیزان قرار دادیم تا در صورت لزوم بتوانید به این نهادها مراجعه نمایید. دادگاه های مختلفی بر اساس صلاحیت در هر استانی فعال هستند که با توجه به موضوع پرونده خود می توانید به آن ها مراجعه کنید. صلاحیت دادگاه ها به دو صورت ذاتی و محلی تعریف می شود. دادگاه نهادی است که با توجه به پرونده حکم صادر می نماید اما دادسرا صلاحیت صدور حکم را ندارد و تنها می تواند قرار صادر نماید. امیدواریم اطلاعات جمع آوری شده در این مقاله به افزایش دانش حقوقی شما کمک کرده باشد. از این که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم. در صورت داشتن هر گونه انتقاد و پیشنهاد می توانید از طریق سایت وکیل چی با ما در ارتباط باشید.     

5/5 - (1 امتیاز)

سحر نیری

سحر نیری هستم. کارشناسی ارشد شیمی از دانشگاه رازی کرمانشاه. تاکنون با چندین سایت محتوانویسی همکاری داشتم و به دلیل علاقه ای که به مسائل حقوقی دارم؛ چند ماهی است که با مجله وکیل چی همکاری می کنم و از نویسندگی لذت می برم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا