وکیل

لیست دادگاه های لرستان ⭐【سال1403】⚖️

دادگاه ها از جمله ارکان دستگاه قضایی کشور هستند که مسئول رسیدگی به پرونده های حقوقی و کیفری مختلف و صدور حکم برای آن ها هستند. در شهرها و مراکز استان ها دادگاه های مختلفی تاسیس شده است که با توجه به صلاحیت خود به برخی از دعاوی رسیدگی می کنند. استان لرستان از شهرهای غربی کشور است که حدود یک میلیون و هفتصد هزار نفر جمعیت دارد. این جمعیت چشم گیر در بسیاری از امور به اختلاف و مشکل برخورد می کنند که باید از طریق محاکم قضایی این اختلافات را حل و فصل نموده و به سرانجام برسانند. به همین منظور دادگاه های بسیاری در این شهر به فعالیت می پردازند که لازم است مردم با آدرس و اطلاعات این مراجع آشنایی داشته باشند. در این مقاله، لیست دادگاه های لرستان را تهیه نموده و در اختیار شما عزیزان قرار می دهیم.

صلاحیت دادگاه های لرستان

هر دادگاهی با توجه به صلاحیت های خود، اجازه رسیدگی به برخی دعاوی را دارد. این صلاحیت ها به دو دسته صلاحیت ذاتی و صلاحیت محلی تقسیم می شود. صلاحیت ذاتی به این معنی است که شایستگی دادگاه برای رسیدگی به پرونده ها بر اساس نوع، صنف و درجه آن ها تعیین می شود. در واقع صلاحیت ذاتی دادگاه ها با نظم عمومی گره خورده و قابل جابه جایی نمی باشد.

صلاحیت محلی یک دادگاه بر اساس موقعیت مکانی آن تعیین می گردد. می توان گفت صلاحیت محلی به این معنی است که یک دادگاه به دلیل قرار گرفتن در مکان مشخصی، شایستگی رسیدگی به پرونده های آن حوزه را به عهده داشته باشد. طبق این تعریف، تمام دادگاه ها در رسیدگی به پرونده ها و جرایمی که در حوزه قضایی آن ها قرار دارد را دارند. صلاحیت محلی یا ذاتی یک دادگاه در ارتباط با پرونده ها، موضوعات و شرایط آن ها تعیین می گردد. به این معنی که یک دادگاه ممکن است برای بررسی یک پرونده صلاحیت ذاتی داشته باشد و در پرونده ای دیگر دارای صلاحیت محلی باشد.

صلاحیت دادگاه های لرستان

ضوابط تشخیص صلاحیت دادگاه های لرستان

ضوابط مختلفی برای تعیین صلاحیت داگاه ها وجود دارد که شایستگی دادگاه برای رسیدگی به دعاوی مختلف از طریق این ضوابط تعیین می گردد. در این قسمت به بررسی این ضوابط می پردازیم.

کشورهای مختلف قواعد و قوانین مختلفی را برای تعیین صلاحیت مشخص کرده اند. این قواعد در کشور ما همان قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور کیفری است. با توجه به این قوانین، محل وقوع جرم، محل کشف جرم و محل دستگیری متهم در تعیین صلاحیت دادگاه تاثیرگذار است.

با توجه به این اصل می توان گفت که دادگاه صلاحیت رسیدگی به پرونده ای را دارد که:

  • جرم در حوزه قضایی آن دادگاه باشد
  • جرم در حوزه قضایی دیگری واقع شده باشد اما در حوزه قضایی این دادگاه کشف شود
  • جرم در حوزه دیگری رخ داده اما محل اقامت متهم یا مجرم در حوزه قضایی این دادگاه باشد

پرونده به دادگاه دارای صلاحیت ارسال می گردد، اما ممکن است دادگاه پرونده را در صلاحیت خود نداند و پرونده را به دادگاه دارای صلاحیت ارسال می کند. دادگاه جدید باید خارج از نوبت به این پرونده رسیدگی نماید. در صورت تشخیص عدم صلاحیت، پرونده باید به دادگاه تجدید نظر برای تشخیص دادگاه صالح ارسال شود. نظر این دادگاه لازم الاجرا است. شما عزیزان می توانید مقاله بهترین وکیل طلاق در خرم آباد را مطالعه نمایید و با سایر وکلای این شهر آشنا شوید.

لیست دادگاه های لرستان را بشناسید!

مردم ساکن در شهر لرستان در هنگام مواجهه با مشکلات حقوقی و مدنی باید به دادگاه ها مراجعه کنند. این افراد ممکن است با این سوال رو به رو شوند که دادگاه دارای صلاحیت برای پرونده های آن ها کدام است. برای آشنایی با مراجع قضایی این استان، لیست دادگاه های لرستان را تهیه نموده ایم و به شما عزیزان ارائه می نماییم.

دادگاه کیفری یک

دادگاه کیفری یک

یکی از دادگاه های فعال در استان لرستان، دادگاه کیفری یک است که صلاحیت رسیدگی به پرونده هایی را دارد که مجازات آن ها قصاص عضو و یا اعدام است. این دادگاه دارای چندین شعبه فعال در شهرستان های مختلف این استان می باشد. پرسنل این مجموعه بسیار منصف و عادل هستند و خدمات قضایی مختلف را به مردم این شهر ارائه می کنند.

آدرس: لرستان، خرم آباد، خیابان امام، میدان عدالت، دادگستری کل استان لرستان

اجرای احکام مدنی

اجرای احکام مدنی

اجرای احکام مدنی جزو دادگاه های لرستان است که در دستگاه قضایی قرار دارد و زیر نظر قوه قضاییه فعالیت می نماید. این مجموعه دارای 5 شعبه در استان لرستان است که وظیفه آن ها به اجرا درآوردن احکام مدنی صادر شده می باشد. عدالت خواهی و برخورد مناسب با مراجعین از ویژگی های پرسنل این مجموعه است.

آدرس: لرستان، خرم آباد، خیابان ولیعصر، انتهای بلوار پژوهنده، رو به روی تامین اجتماعی

اجرای احکام کیفری

اجرای احکام کیفری

از دیگر مراجع قضایی لرستان می توان به اجرای احکام کیفری اشاره کرد که وظیفه اجرا نمودن حکم های دادگاه کیفری را به عهده دارند. این مجموعه نیز دارای 5 شعبه می باشد که زیر نظر قوه قضاییه فعالیت می کنند.

آدرس: لرستان، خرم آباد، گلدشت شرقی، خیابان ایران زمین، دادسرای عمومی و انقلاب خرم آباد

دادگاه انقلاب

دادگاه انقلاب

دادگاه انقلاب از دیگر دادگاه های لرستان است که به دعاوی تحت صلاحیت خود رسیدگی می نماید. این دادگاه در شهرهای خرم آباد، بروجرد، پل دختر، کوهدشت و الیگودرز دارای شعبه می باشد.

آدرس: لرستان، خرم آباد، خیابان امام، میدان عدالت، دادگستری کل استان لرستان

دادگاه تجدید نظر

دادگاه تجدید نظر

دادگاه تجدید نظر از دیگر محاکم قضایی است که به ارائه خدمات حقوقی و قضایی به مردم می پردازد. این دادگاه دارای 12 شعبه در استان لرستان است که پرسنل مجرب و با سواد آن زمینه رضایت مراجعین را فراهم نموده اند.

آدرس: خرم آباد، خیابان امام، میدان عدالت، دادگستری کل استان لرستان

دادگاه کیفری 2

دادگاه کیفری 2

دادگاه کیفری دو از دیگر دادگاه های لرستان است که به جرایم کیفری که در صلاحیت دادگاه کیفری یک نباشد رسیدگی می کند. این دادگاه نیز دارای چندین شعبه می باشد که به ارائه خدمات حقوقی می پردازند.

آدرس: لرستان، الیگودرز، شهرک شهید چمران، بلوار امام رضا

دادگاه خانواده

دادگاه خانواده

دادگاه خانواده صلاحیت رسیدگی به پرونده ها در زمینه اختلافات خانوادگی را دارد. این مجموعه به حل و فصل بسیاری از مشکلات کمک نموده است و کادر مجرب و با تجربه ای دارد.

آدرس: لرستان، خرم آباد، خیابان امام، میدان عدالت

دادگاه عمومی

دادگاه عمومی

از دیگر دادگاه های لرستان می توان به دادگاه عمومی و حقوقی این شهر اشاره نمود. شایستگی این مجموعه در رسیدگی به دعاوی عمومی و حقوقی است. این دادگاه دارای چند شعبه و پرسنل با اخلاق و با تجربه است.

آدرس: لرستان، الشتر، انتهای خیابان آیت اله بروجردی، دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان الشتر

نحوه تعیین محل وقوع جرم

یکی از موضوعاتی که برای تعیین صلاحیت دادگاه های لرستان وجود دارد، تعیین محل وقوع جرم است. محل وقوع جرم به مکانی گفته می شود که محتوای فکری هر فرد در آن جا در رفتار او دیده می شود. تعیین این محل در برخی از دعاوی مانند سرقت ساده است. در خصوص برخی از جرایم دیگر مانند کلاهبرداری و یا حمل سلاح پیچیده خواهد بود. زیرا یک بخش از جرم در یک شهر قرار دارد و بخش دیگر در شهری دیگر است.

در چنین شرایطی باید سایر موارد تعیین صلاحیت محلی را در نظر گرفت. برای مثال مرحله بعد از وقوع جرم، محل دستگیری مرتکب یا متهم است. در این شرایط دادگاهی صلاحیت بررسی پرونده را دارد که در حوزه محل اقامت متهم قرار داشته باشد.

نحوه تعیین محل وقوع جرم

مرجع ذی صلاح جرایم واقع در هواپیما

ممکن است این سوال مطرح شود که کدام مرجع برای رسیدگی به جرایمی که در هواپیما رخ می دهد صلاحیت دارد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که مطابق قانون رسیدگی به جرایمی که در چنین مکان هایی مانند هواپیما رخ می دهد، صلاحیت با دادگاهی است که در محل فرود هواپیما یا محل دستگیری متهم واقع شده است. قانون برای رسیدگی به مشکلات و دعاوی مختلف شرایط متفاوت را در نظر گرفته و قوانین مربوطه را صادر نموده است. اما اصل اساسی برای تعیین صلاحیت همان روند سه گانه یعنی دادگاه حوزه قضایی وقوع جرم، کشف جرم و اقامت متهم است.

کلام آخر

در این مقاله، لیست دادگاه های لرستان را برای شما خوانندگان گرامی تهیه و ارائه نمودیم تا در صورت نیاز بتوانید به این محاکم مراجعه نمایید. هر دادگاهی با توجه به نوع و موقعیت جغرافیایی، شایستگی رسیدگی به برخی دعاوی را خواهد داشت. با توجه به محل وقوع جرم، محل کشف آن و همچنین محل دستگیری متهم دادگاه صالح تعیین می شود. امیدواریم مطالب این مقاله برای شما عزیزان مفید و کاربردی بوده باشد. از این که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم. در صورت داشتن هر گونه انتقاد و پیشنهاد می توانید از طریق سایت وکیل چی با ما در ارتباط باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر نیری

سحر نیری هستم. تاکنون با چندین سایت محتوانویسی همکاری داشتم و به دلیل علاقه ای که به مسائل حقوقی دارم؛ چند ماهی است که با مجله وکیل چی همکاری می کنم و از نویسندگی لذت می برم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + 15 =

دکمه بازگشت به بالا