مجله حقوقی

لیست دادگاه های ایلام ✅【سال1403】⭐

دادگاه ها مرجع برقراری عدالت در جامعه هستند و مردم نیز برای حل مشکلات خود به این محاکم مراجعه می کنند. این مشکلات می تواند در بخش های مختلف از جمله موارد خانوادگی، اقتصادی، سیاسی، کیفری و حقوقی باشد. اما برای هر حل هر یک از این مشکلات باید به دادگاه مخصوصی که در آن زمینه صلاحیت دارد، مراجعه نمود. ایلام یکی از استان های غربی کشور است که مردم آن مانند سایر استان ها دچار مشکلات قضایی مختلف می شوند و نیازمند مراجعه به محاکم قضایی و دادگاه ها هستند. اما یکی از چالش های موجود برای این افراد، شناخت دادگاه دارای صلاحیت و یافتن اطلاعات آن ها است. هدف از نگارش این مقاله، معرفی دادگاه های ایلام به شما خوانندگان گرامی است. اگر به اطلاعات این مراجع نیاز دارید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

حیطه فعالیت دادگاه های ایلام

هر دادگاهی با توجه به صلاحیت خود، در حیطه های مختلفی فعالیت می کنند. حیطه های فعالیت این دادگاه ها مشخص و با توجه به موارد تعیین شده است. ایلام هم مانند سایر شهرها دارای دادگاه های مختلف با صلاحیت های متفاوت است. یکی از دادگاه های فعال در ایلام، دادگاه حقوقی است که وظیفه رسیدگی به پرونده ها و دعاوی حقوقی را بر عهد دارند. دسته دیگری از دادگاه ها، دادگاه های کیفری هستند که صلاحیت آن ها در زمینه بررسی و رسیدگی به پرونده های کیفری است.

دادگاه های خاصی برای بررسی مشکلات خانوادگی تاسیس شده اند که با نام دادگاه های خانواده فعالیت می کنند. حل و فصل مشکلات خانوادگی مانند طلاق، حضانت فرزندان، استرداد جهیزیه، نفقه، مهریه و اجرت المثل است. دادگاه انقلاب هم دادگاهی است که وظیفه به نتیجه رساندن پرونده هایی را بر عهده دارد که مربوط به قاچاق مواد مخدر، مصرف آن و توزیع این مواد، توهین به مقام معظم رهبری و مسائل سیاسی است. در نتیجه می توان گفت، هر دادگاهی در حیطه مخصوص خود فعالیت می کند و صلاحیت خاص خود را دارد. پرونده های مفتوح در این دادگاه ها به کمک بهترین وکیل ایلام مورد پیگیری قرار می گیرند.

حیطه فعالیت دادگاه های ایلام

مسئولین دادگاه های ایلام

افراد زیادی در مجموعه دستگاه قضایی کشور فعال هستند و اقدامات مختلفی را در راستای تامین اهداف این مجموعه ها انجام می دهند. مهم ترین نقش را در دادگاه های ایلام قضات این مراجع به عهده دارند. قاضی فردی است که با سواد حقوقی و تجربه خود، وظیفه ریاست دادگاه ها را به عهده دارند. تعداد زیادی کارمند امور اداری نیز در مجموعه دادگاه ها مشغول فعالیت هستند. مدیر دفتر دادگاه ها یکی از این افراد هستند که موظف هستند پرونده ها را تنظیم نموده و مقدمات دادرسی آن ها را فراهم نمایند.

دادسراها از جمله زیر مجموعه های دادگاه ها هستند که افراد زیادی نیز در این مجموعه در حال خدمت می باشند. دادستان نیز رئیس دادسرا است که وظیفه تحقیقات اولیه را در این نهاد به دوش می کشد. بازپرس و دادیار هم از دیگر افراد شاغل در دادسرا هستند. تمام این افراد در کنار یکدیگر در راستای برقراری امنیت و عدالت تلاش می کنند و به دنبال حمایت از حقوق کلیه افراد هستند. برای افزایش اطلاعات حقوقی خود می وانید سایر مقالات ما را در سایت وکیل چی مطالعه نمایید.

لیست دادگاه های ایلام را بشناسید!

هر یک از افرادی که در استان ایلام زندگی می کنند ممکن است دچار مشکلات مختلف حقوقی و قضایی شوند. در این موقعیت، اشخاص باید اطلاعات جامعی را در خصوص دادگاه های این شهر و حیطه فعالیت های آن ها داشته باشند. در این قسمت از مقاله، به معرفی دادگاه های ایلام، آدرس و فعالیت های آن ها می پردازیم.

دادگاه خانواده

دادگاه خانواده

دادگاه خانواده از جمله دادگاه های مشغول به فعالیت در استان ایلام است که صلاحیت رسیدگی به دعاوی حوزه خانواده را به عهده دارد. دعاوی مربوط به ارث و وصیت، سرپرستی و قیومیت، مهریه، طلاق، نفقه و حضانت فرزندان در این دسته قرار دارند. این دادگاه با هدف برقراری صلح میان خانواده و حمایت از حقوق این نهاد تشکیل شده است. پرسنل این مجموعه تمام تلاش خود را برای تحقق اهداف خود به کار می گیرند.

آدرس: ایلام، میدان کشوری، اول بلوار مدرس، مدرس 6، خیابان ولایت، جنب دبیرستان شاهد

دادگاه عمومی و انقلاب بدره

دادگاه عمومی و انقلاب بدره

بدره یکی از شهرستان های ایلام است که دارای دادگاه عمومی و انقلاب است. همان طور که از نام این دادگاه مشخص است به پرونده های عمومی و انقلاب رسیدگی می کند. این مجموعه هم مانند سایر دادگاه های ایلام زیر نظزر قوه قضاییه قرار دارد. قضات این دادگاه بسیار باسواد و با تجربه هستند و پرونده های بسیاری را با نتایج عادلانه به سرانجام رسانده اند.

آدرس: بدره، خیابان شهید قیصوری

دادگاه عمومی و انقلاب ایلام

دادگاه عمومی و انقلاب ایلام

دادگاه عمومی و انقلاب در خود شهرستان ایلام نیز دارای شعبه می باشد که به دعاوی توهین به مقام رهبری، مواد مخدر و پرونده های عمومی رسیدگی می کند. پرسنل دادگاه عمومی و انقلاب ایلام بسیار مجرب و حاذق می باشند و در قضاوت های خود عدالت و انصاف را سرلوحه قرار می گیرند. درصد بالای پرونده های عادلانه در این دادگاه منجر به جلب اعتماد و رضایت مراجعین این دادگاه شده است.

آدرس: ایلام، میدان شهدا، خیابان عدالت، رو به روی پارک ملت، مجتمع دادگاه های عمومی و انقلاب شهرستان ایلام

مجتمع قضایی آبدانان

مجتمع قضایی آبدانان

از دیگر دادگاه های ایلام مجتمع قضایی آبدانان است. در این دادگاه به دعاوی مختلفی که در حوزه صلاحیت باشد رسیدگی خواهد شد. عدالت خواهی و تلاش برای احقاق حق افراد مظلوم از ویژگی های این مجموعه است. پرونده های موفق زیادی در کارنامه کاری این مجموعه قرار دارد.

آدرس: ایلام، آبدانان، جنب میدان امام

مجتمع قضایی مهران

مجتمع قضایی مهران

شهرستان مهران هم از دیگر شهرهای استان ایلام است که مجتمع قضایی این شهر در لیست دادگاه های ایلام قرار گرفته است. این مجتمع قضایی در حیطه فعالیت خود به دعاوی مردم رسیدگی نموده و به مردم مهران خدمت رسانی می نماید. این مجموعه در دستگاه قضایی کشور قرار داشته و تحت نظارت قوه قضاییه است.

آدرس: ایلام، مهران، بلوار امام، رو به روی فرمانداری مهران

مجتمع قضایی دره شهر

مجتمع قضایی دره شهر

این مجموعه هم از دیگر دادگاه های ایلام است که در زمینه ارائه خدمات حقوقی و قضایی به مردم این شهر فعال است. پرونده های مختلفی در مجتمع قضایی دره شهر مورد بررسی قرار می گیرد که تلاش این مجموعه این است که این پرونده ها با بهترین نتایج به پایان برسند.

آدرس: ایلام، دره شهر، خیابان امام حسین، فرعی خیابان دادگستری

مجتمع قضایی دهلران

مجتمع قضایی دهلران

مجتمع قضایی دهلران جزو دادگاه های ایلام است که در شهر دهلران واقع شده است. این مجموعه زیر نظر قوه قضاییه فعالیت نموده و در مجموعه دستگاه قضایی کشور قرار دارد. این دادگاه به اختلافات گوناگون مردم رسیدگی نموده و از حقوق مردم دفاع می نماید. پرسنل این مجموعه دارای اخلاق خوب، صداقت، تعهد و روحیه عدالت خواهی هستند.

آدرس: دهلران، جنب میدان دادگستری

دادگاه عمومی و انقلاب سیروان

دادگاه عمومی و انقلاب سیروان

دادگاه عمومی و انقلاب سیروان از دادگاه های ایلام است که به دلیل ارائه خدمات متنوع مورد اعتماد و رضایت مردم این شهر قرار دارد. این دادگاه زیر نظر قوه قضاییه اداره می شود. قضاتی که در این دادگاه مشغول به کار هستند حاذق وکار آزموده هستند و تمام تلاش خود را برای کمک به مراجعین به کار می گیرند.

آدرس: سیروان، لومار، خیابان ولی عصر

مجتمع قضایی هلیلان

مجتمع قضایی هلیلان

از دیگر دادگاه های ایلام، مجتمع قضایی هلیلان است که در حال حاضر به مردم این شهر خدمت رسانی می نمایند. دعاوی حوزه های مختلف در این دادگاه مورد بررسی و پیگیری قرار می گیرد. صداقت، تلاش، عدالت خواهی و حمایت از مظلوم از ویژگی های پرسنل این مجموعه است.

آدرس: ایلام، هلیلان، شهر توحید، خیابان دادگستری، دادگاه عمومی بخش هلیلان

دادگاه عمومی و انقلاب ایوان

دادگاه عمومی و انقلاب ایوان

شهر ایوان هم از دیگر شهرهای ایلام است که دارای دادگاه عمومی و انقلاب است. این دادگاه به پرونده های عمومی و دعاوی مربوط به دادگاه انقلاب رسیدگی می کند. از ویژگی های این مجموعه داشتن قضات باتجربه و باسواد است که منجر به قضاوت های اصولی و عادلانه می شود.

آدرس: ایلام، ایوان، بلوار آیت الله خامنه ای

دادگاه انتظامی

همان طور که گفتیم، دادگاه ها مسئول برقراری نظم و عدالت هستند. اما افراد مشغول به کار در این نهادها و سایر ارگان های نظامی، نیروهای مسلح و نیروهای انتظامی هم ممکن است دچار خطاهای مختلفی شوند. این خطاها ممکن است به صورت عمدی و یا سهوی رخ دهد. اما در هر صورت افراد جامعه می توانند نسبت به اشخاص مختلف این ارگان ها شکایت نمایند.

دادگاه های نظامی و دادگاه های نظارت بر عملکرد قضات از جمله نهادهایی هستند که به چنین شکایت هایی رسیدگی کنند. مجازات افراد نظامی و مشغول به کار در چنین نهادهایی مجزا است و دادگاه مجزایی هم دارند که همان دادگاه نظامی است. در واقع، قوانین مختلفی برای افراد نظامی و انتظامی وجود دارد که در صورت نقض این قوانین، فرد باید مجازات شود. البته مجازات خطاهای سهوی مسلما کمتر از خطاهای عمدی است. پرونده های نظامی نیز ابتدا در دادسرای نظامی مورد تحقیقات اولیه قرار می گیرند و در صورت تایید جرم و وجود مدارک پرونده به دادگاه نظامی جهت صدوور حکم ارجاع می شود.

دادگاه نظامی

رسیدگی به پرونده ها در دادگاه های ایلام

همه پرونده ها در دادگاه ها دارای مراحل مختلفی در رسیدگی و صدور حکم هستند. در واقع در مرحله اول باید طرح دعوا صورت گرفته و دادخواست و شکوائیه مربوطه ثبت گردد. در صورتی که موضوع مطروحه حقوقی باشد به دادگاه حقوقی ارجاع شده و قاضی پس از بررسی های لازم، حکم را صادر می نماید.

اگر پرونده از نوع کیفری باشد، ابتدا باید به دادسرا ارسال شود. این پرونده در دادسرا مورد بررسی های اولیه قرار می گیرد. در صورت وجود دلایل و مستندات کافی، کیفرخواست صادر شده و به همراه پرونده به دادگاه ارسال می شود. در دادگاه هم قاضی در خصوص پرونده، حکم مربوطه را صادر می کند. اگر دلایل کافی برای اثبات جرم وجود نداشته باشد، قرار منع تعقیب توسط دادستان صادر شده و پرونده مختومه می شود.

کلام آخر

در این مقاله، لیست دادگاه های ایلام را تهیه کرده و در اختیار شما عزیزان قرار دادیم. هر دادگاهی با توجه به صلاحیت خود در حیطه خاصی فعالیت می کند. هر یک از دادگاه های خانواده، حقوقی، کیفری، نظامی و اطفال هر یک حوزه فعالیت مخصوص به خود را دارند. افراد زیادی در دادگاه ها و مجموعه های قضایی مشغول فعالیت هستند که هر کدام مسئولیت های خاص خود را دارند. قاضی، دادستان، بازپرس و دادیار از جمله این افراد هستند. پیگیری و به نتیجه رساندن هر یک از این دعاوی هم مراحل مشخصی دارد که باید انجام شود تا پرونده حل و فصل گردد. تلاش کردیم مطالبی را برای شما جمع آوری نماییم که برای شما عزیزان آموزنده و کاربردی باشد. از همراهی شما خوانندگان گرامی تا پایان این مقاله صمیمانه سپاسگزاریم و در سایت وکیل چی منتظر پیشنهادات و نظرات ارزنده شما عزیزان هستیم.  

5/5 - (2 امتیاز)

سحر نیری

سحر نیری هستم. کارشناسی ارشد شیمی از دانشگاه رازی کرمانشاه. تاکنون با چندین سایت محتوانویسی همکاری داشتم و به دلیل علاقه ای که به مسائل حقوقی دارم؛ چند ماهی است که با مجله وکیل چی همکاری می کنم و از نویسندگی لذت می برم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا