نکات حقوقی

بهترین راه فرار از پرداخت مهریه چیست؟⭐【سال1403】⚖️

زمانی که زن و مرد قصد طلاق و جدایی  دارند دادگاه موظف است که در حکم طلاق تکلیف تمامی مسائل مالی و غیر مالی میان زوجین مانند حضانت فرزندان، نفقه، مهریه و غیره را تعیین کند که در این میان مهریه به عنوان یکی از حقوق قانونی و شرعی زن محسوب می شود و مرد موظف به پرداخت آن می باشد. اما معمولا به دلیل بالا بودن مبلغ مهریه اغلب مردان به دنبال راهی برای فرار از پرداخت آن هستند. در این مقاله قصد داریم این موضوع که بهترین راه فرار از پرداخت مهریه چیست؟ را مورد بررسی قرار دهیم و در این زمینه اطلاعات مفیدی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم با ما همراه باشید.

مهریه چیست و انواع آن کدامند؟

مهریه یکی از حقوق قانونی و شرعی زن است که بعد از جاری شدن خطبه عقد به زن تعلق می گیرد و مرد متعهد به پرداخت آن می گردد. مهریه می تواند هر نوع مال منقول و یا غیر منقول مورد تایید زن و مرد باشد که در دفتر اسناد رسمی ازدواج ثبت می شود و هر زمان که زن تمایل داشته باشد می تواند مهریه خود را از مرد طلب کند. مهریه دارای انواع مختلفی به قرار ذیل است که هر کدام دارای شرایط مختص به خود می باشد:

  • عندالمطالبه: اکثریت زوجین این نوع مهریه را در زمان عقد انتخاب می کنند و  می توان گفت که رایج ترین نوع مهریه محسوب می شود .که براساس آن مرد موظف است هر زمان که زن مهریه خود را طلب کرد آن را پرداخت نماید و اگر مرد از انجام این کار امتناع ورزید زن می تواند وظایف خود را انجام ندهد. البته قانون در این مورد برای مردانی که توانایی اثبات استطاعت مالی خود در دادگاه را داشته باشند شرایطی برای پرداخت مهریه به صورت اقساط در نظر گرفته است.
  • عندلاستطاعه: در این نوع مهریه مرد تنها در صورتی که استطاعت مالی داشته باشد موظف به پرداخت مهریه است که در چنین موردی زن باید بتواند استطاعت مالی مرد را در دادگاه به اثبات برساند.
  • مهرالمثل: این نوع مهریه ارزش مالی ندارد ولیکن در هر صورت مرد موظف به پرداخت است. توجه داشته باشید که مهریه حتما نباید ارزش مالی داشته باشد در چنین موردی نیز عقد قابل قبول خواهد بود.
  • مهر المسمی: در این نوع مهریه زوجین از قبل بر میزان آن توافق کرده و در زمان عقد به صورت دقیق ثبت می گردد که البته از شرایط مهریه المسمی این است که دارای ارزش مادی بوده و برای این که مرد بتواند آن را پرداخت کند  باید امکان داد و ستد ملکی نیز برای آن فراهم باشد.
  • مهرالمتعه: اگر در زمان عقد مهریه اعلام نشود و قبل از شروع زندگی زناشویی، زوجین بخواهند جدا شوند دادگاه با در نظر گرفتن شرایط مالی مرد، مبلغی رابه عنوان مهریه تعیین می کند.

مطلب پیشنهادی: بهترین وکیل شیراز

مهریه چیست و انواع آن کدامند؟

بهترین راه فرار از پرداخت مهریه چیست؟

براساس قانون کشور ایران مهریه جزو دیونی است که مرد باید که آن را به زن پرداخت نماید. در حقیقت مهریه به عنوای بدهی بر ذمه مرد بوده و حتی بعد از فوت او، زن می تواند مهریه خود را از اموال و دارایی مرد مطالبه کند. متاسفانه بالا بودن مهریه ای که در زمان عقد مردان برای همسران خود تعیین می کنند به یکی از مشکلات اساسی در جامعه تبدیل شده است. این امر موجب شده تا زمانی که زن برای مطالبه مهریه خود اقدام می کنم مرد به دنبال بهترین راه فرار از پرداخت مهریه باشد.

انتقال اموال منقول و غیر منقول به نام اقوام و یا هر فرد قابل اعتمادی یکی از راه های فرار از پرداخت مهریه است. مردان زمانی که مطمئن می شوند که همسرشان ممکن است برای مطالبه مهریه خود از طریق ثبت و یا دادگاه اقدام کنند به انجام این معاملات صوری به عنوان بهترین راه فرار از پرداخت مهریه روی می آورند.

زوجه با کمک و راهنمایی های وکیل خانواده می تواند صوری بودن این معاملات را در دادگاه ثابت کند و ابطال این معاملات را از دادگاه تقاضا خواهد کرد. توجه داشته باشید که اثبات سوء نیت مرد و صوری بدون این معاملات بسیار سخت بوده و مسیر بسیار پیچیده برای زن خواهد بود که توصیه می کنیم در این زمینه حتما با وکیل مشاوره داشته و در مورد قانون جدید طلاق و مهریه اطلاعات لازم را کسب نمایید.

یکی دیگر از بهترین راه برای فرار از پرداخت مهریه، فسخ نکاح می باشد. براساس آنچه که در قانون مدنی بیان گردیده اگر مرد بتواند بیماری برص و یا جذام زن را قبل از انجام نزدیکی در دادگاه به اثبات برساند علاوه بر حکم فسخ نکاح هیچ مهریه ای نیز به زن تعلق نخواهد گرفت.

مورد دیگر برای عدم پرداخت مهریه به صورت یک جا ارائه دادخواست اعسار از پرداخت مهریه توسط مرد است. اعسار به این معنا است که مرد با ارائه مدارک قابل اثبات در دادگاه اعلام می کند که توانایی پرداخت یکجای مهریه را ندارد. این روش اگرچه به عنوان بهترین راه فرار از پرداخت مهریه تلقی نمی شود ولیکن دادگاه با توجه به شرایط مالی مرد حکم پرداخت اقساطی مهریه را اعلام می کند.

برخی افراد تصور می کنند که در طلاق توافقی و یا درخواست طلاق از طرف زن، مردان از پرداخت مهریه معاف می شوند ولیکن این تصور کاملا اشتباه بوده و براساس قانون مدنی مهریه جزء دیون زن به شمار می آید و در هر صورت مرد موظف به پرداخت است و هیچ راهی برای فرار از پرداخت مهریه وجود ندارد.

فرار از پرداخت مهریه چه پیامدهای حقوقی در پی دارد؟

هرگاه مرد به صورت صوری و به عنوان بهترین راه فرار از پرداخت مهریه، اموال خود را به نام یکی از بستگان و یا نزدیکان خود انتقال دهد، در صورت اثبات از طرف زوجه این معامله باطل اعلام می شود و مال مورد معامله تا زمان پرداخت مهریه توقیف می شود.

براساس ماده 23 قانون برای محکومیت افرادی که از طریق انتقال اموال قصد فرار از پرداخت مهریه را دارند حبس تعزیری مدیون و یا جزای نقدی درجه شش و یا هر دو مجازات در نظر گرفته می شود. از سوی دیگر درصد احتمال قبول تقاضای اعسار در پرداخت اقساطی مهریه توسط مرد کاهش می یابد زیرا یکی از شرایط درخواست اعسار از سوی مرد ارائه گزارش مالی یک سال اخیر به دادگاه است که بعد از بررسی درخواست و در صورت صلاحدید قاضی حکم اعسار و میزان آن صادر می گردد.

فرار از پرداخت مهریه چه پیامدهای حقوقی در پی دارد؟

مزایای مطالبه مهریه از طریق دادگاه خانواده

اغلب وکلایی که در حوزه دعاوی خانواده و مهریه فعالیت دارند به دلایل ذیل توصیه می کنند که برای گرفتن مهریه بهتر است که از طریق دادگاه خانواده اقدام شود:

  • در طی روند پرونده ممکن است که قیمت مال و یا تعداد سکه ای که به عنوان مهریه تعیین شده افزایش یابد که در چنین موردی دادگاه قیمت زمان اجرای حکم را ملاک قرار می دهد ولیکن در اجرای ثبت به افزایش قیمت توجه نمی کند.
  • در اجرای ثبت امکان گرفتن حکم جلب مرد در عدم پرداخت مهریه وجود ندارد ولی در پیگیری پرونده مهریه از طریق دادگاه براساس ماده 2 قانون می توان به دلیل امتناع از پرداخت مهریه، حکم جلب مرد را از دادگاه درخواست کرد.
  • در روش مطالبه مهریه از طریق ثبت ممکن است مرد با تصور بهترین راه فرار از پرداخت مهریه، اموال خود را به نام نزدیکان و بستگان خود انتقال دهد که در چنین شرایطی زن برای اثبات این موضوع لازم است که از طریق دادگاه اقدام کند. در صورتی که اگر در همان ابتدای امر برای وصول مهریه از طریق دادگا خانواده اقدام شود براساس ماده 108 قانون آیین دادرسی مدنی زن می تواند با استناد به سند رسمی جهت قرار تامین خواسته معادل مهریه خود را از اموال مرد توقیف کرده و از هر گونه خسارت مالی و تلف شدن وقت و زمان جلوگیری به عمل آورد.

 کلام آخر

بهترین راه برای فرار از پرداخت مهریه مراجعه به وکیل و دریافت مشاوره حقوقی در این زمینه می باشد. در حالت کلی اگر مرد توانایی مالی برای پرداخت مهریه را دارد بهتر است که از انجام این امر امتناع نکند زیرا مخفی کردن و یا واگذاری اموال راه مناسبی برای عدم پرداخت این دین نبوده و و ممکن است زن موفق به اثبات صوری بودن معاملات شده و مهریه خود را دریافت کند. در صورت هرگونه انتقاد و پیشنهاد می توانید از طریق سایت وکیل چی با ما در ارتباط باشید.

اگر زوج با توسل به اقدامات غیر قانونی از پرداخت مهریه استنکاف بورزد اثبات باطل بودن معاملات حقوقی زوج بر عهده چه کسی است؟

در اینجا زوجه که خواستار باطل بودن معاملات حقوقی همسرش بوده و مدعی آن شده است که همسرش به قصد فرار از پرداخت مهریه او اقدام به انجام چنین عملی نموده است باید خواستار اثبات این امر به دادگاه گردد.

آیا طلاق دادن زن بدون پرداخت مهریه امکان پذیر است؟

بر اساس قانون صرفا در برخی موارد خاص همچون باطل بودن نکاح و یا فسخ نکاح قبل از رابطه زناشویی زن حق مهریه ندارد و در باقی موارد نصف یا تمام مهر به زن تعلق می گیرد.

آیا راهکار قانونی برای فرار از پرداخت مهریه توسط زوج وجود داشته که زوج بتواند با توسل به آن از پرداخت دینی که بر ذمه او بوده فرار کند؟

حسب قانون مهریه حق قانونی زوجه بوده و هیچ عاملی نمی تواند اسقاط کننده این حق مالی او گردد مگر او خودش دریافت این حق را از خودش سلب نماید.

4.3/5 - (3 امتیاز)

رقیه فتاحی

رقیه فتاحی هستم، لیسانس کامپیوتر دارم و بخاطر علاقه ای که به مسائل حقوقی و نویسندگی دارم، از سال 1398 کار محتوانویسی انجام می دهم و سعی می کنم اطلاعات حقوقی خودم را به روز کنم تا در سایت وکیل چی اطلاعات مفید و جدیدی را در اختیار کاربران قرار دهم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × چهار =

دکمه بازگشت به بالا