نکات حقوقی

آیا ارث مادر بین ورثه به طور مساوی تقسیم می شود؟ ⭐【سال1403】⚖️

یکی از سوالاتی که ممکن است درمورد نحوه تقسیم بندی ارث مادر میان فرزندان پیش آید این است که آیا ارث مادر بین ورثه به طور مساوی تقسیم  می شود؟ قوانین و نحوه تقسیم ارث مادر میان فرزندان مشابه قوانین ارث پدر بوده و در صورت فوت مادر اموال به جا مانده از او میان طبقات ارث براساس قانون تقسیم می شود. در این مقاله قصد داریم به بررسی موضوع آیا ارث مادر بین ورثه به طور مساوی تقسیم  می شود؟ بپردازیم و در این زمینه اطلاعات مفیدی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم با ما همراه باشید.

قانون ارث در ایران

ارث به معنای مال و اموال به جا مانده از متوفی است که براساس قانون کشور به بازماندگان متوفی تعلق دارد و طبق قوانین ارث، این اموال میان آنان تقسیم می شود. همانطور که بهترین وکیل تهران بیان می دارد طبق قانون مدنی افرادی که به عنوان ورثه مشخص می شوند در سه طبقه قرار می گیرند و وجود هر کدام از طبقات موجب محروم شدن طبقه بعدی از ارث می گردد.

طبقات ارث طبق قانون به قرار ذیل است:

 • پدر، مادر، فرزندان، نوه و غیره
 • اجداد، بردار و خواهر و فرزندانشان
 • عمو، عمه، دایی، خاله و فرزندانشان
 • همسر متوفی (زن یا مرد)، به میزان سهم الارث تعیین شده برابر قانون ارث می برند.

قانون برای تقسیم ارث و انحصار وراثت مادر همانند ارث پدر قوانینی را تعیین نموده که به قرار ذیل است:

 1. از یک سوم اموال متوفی برای پرداخت بدهی ودیون و کفن و دفن او استفاده می شود در صورتی که این میزان برای موارد فوق الذکر کافی نباشد پرداخت بدهی در اولویت قرار داشته و سپس ارث باقی مانده تقسیم می شود.
 2. هر کدام از ورثه براساس آنچه که در قانون تعیین گردیده ارث می برند.
 3. برای تقسیم ارث مادر، باید در مرحله اول به دادگاه برای دریافت گواهی انحصار وراثت مراجعه کرد البته این قانون در مورد ارث پدر نیز صادق می باشد.
 4. تقسیم ارث قبل از فوت، به این معنا که شخص می تواند قبل از فوت خود همه اموالش را به یک نفر ببخشد که در چنین شرایطی بعد از فوت شخص، سایر ورثه نمی توانند ادعاوی ارث را داشته باشند.
 5. در صورتی که متوفی دارای همسر موقت باشد طبق قانون به همسر موقت ارث نمی رسد ولی فرزندان او براساس شرایطی که در قانون تعیین گردیده ارث می برند.
 6. یکی از مهم ترین موارد در رعایت تقسیم ارث مادر یا پدر پرداخت مالیات بر ارث است.
 7. کلیه مراحل تقسیم ارث براساس قانون انجام می شود.
قانون ارث در ایران

ارث مادر چگونه تقسیم می شود؟

بهترین وکیل خانواده در تهران در پاسخ به این سوال که آیا ارث مادر بین ورثه به طور مساوی تقسیم  می شود؟ چنین بیان می دارد که قانون ارث مادر با قوانینی که برای ارث پدر توسط قانونگذار تعیین گردیده تفاوتی ندارد و برخلاف تصور برخی افراد فرزند دختر و پسر به عنوان ورثه مادر بعد از فوت او به میزان مساوی ارث نمی برند بلکه طبق قانون پسر دو سوم فرزند دختر ارث می برد و براساس شرایطی که در قانون در مورد فرزندان به عنوان ورثه تعیین گردیده میزان ارث آنان از مادر متفاوت می باشد.

سهم الارث فرزند دختر از مادر به چه صورت است؟

میزان ارثی که به فرزندان دختر از مادر می رسد با توجه به این که مادر وارث دیگری در سایر طبقات دارد با هم فرق دارد که به قرار ذیل است:

 • اگر مادر دارای دو فرزند دختر و پسر باشد، فرزند پسر دو سوم فرزند دختر ارث می برد. لذا پاسخ به سوال آیا ارث مادر بین ورثه به طور مساوی تقسیم  می شود؟ با مراجعه به قوانین تعیین شده در مورد ارث و انحصار وراثت کاملا واضح و روشن است.
 • اگر مادر فقط یک فرزند دختر داشته باشد کلیه اموال او بعد از فوت به دختر می رسد.
 • اگر مادری یک فرزند دختر داشته باشد و فوت کند و مادر متوفی نیز زنده باشد یک ششم اموال به مادر متوفی و چهارششم به فرزند دختر تعلق می گیرد. یک ششم باقی مانده از اموال مجددا براساس قوانین تعیین شده و تقسیم بر 5 میان دو ورثه بدین صورت که یک پنجم سهم مادر و چهار پنجم سهم فرزند دختر تقسیم می شود. قابل ذکر است که اگر متوفی چند فرزند دختر داشته باشد اموال به جامانده از او مجددا براساس همین قانون ذکر شده ارثیه تقسیم می گردد.
 • اگر خانم فوت شده علاوه بر فرزند دختر، پدر و مادر نیز داشته و زنده باشند یک ششم اموال به پدر، یک ششم به مادر و سه ششم به فرزند دختر تعلق می گیرد و یک ششم باقی مانده از اموال متوفی براساس دستوری که پیشتر گفتیم تقسیم بر 5 شده و میان وراث تقسیم می شود.
 • اگر متوفی خانم، دارای دو فرزند دختر و پسر و پدر و مادر باشد مطابق با دستوری که در بالا به آن اشاره کردیم یک ششم اموال به پدر، یک ششم به مادر و چهار ششم باقی مانده دو سهم به پسر و یک سهم به دختر می رسد.
 • جنینی که زنده به دنیا آمده باشد مانند سایر فرزندان ارث می برد.
سهم الارث فرزند دختر از مادر به چه صورت است؟

سهم الارث فرزند پسر از مادر به چه صورت است؟

سهم ارث فرزندان پسر از مادر به قرار ذیل است:

 • در صورتی که مادر فقط دارای چندین فرزند پسر باشد اموال او بعد از مرگ میان آن ها به صورت مساوی تقسیم می شود.
 • در صورتی که متوفی دارای یک فرزند پسر و همسر باشد یک چهارم اموال به آقا و مابقی به فرزند پسر تعلق خواهد گرفت.

کلام آخر

قانون در پاسخ به  سوال آیا ارث مادر بین ورثه به طور مساوی تقسیم  می شود؟ چنین بیان می دارد: تقسیم ارث مادر همانند ارث پدر انجام می شود و اگر مادر تنها یک فرزند داشته باشد تمام ارث به جا مانده از او به فرزند می رسد و برای بیش از یک فرزند ارث براساس جنسیت آن ها تقسیم می شود و فرزند پسر دو برابر دختر ارث می برد. در صورت هرگونه انتقاد و پیشنهاد می توانید از طریق سایت وکیل چی با ما در ارتباط باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

رقیه فتاحی

رقیه فتاحی هستم، لیسانس کامپیوتر دارم و بخاطر علاقه ای که به مسائل حقوقی و نویسندگی دارم، از سال 1398 کار محتوانویسی انجام می دهم و سعی می کنم اطلاعات حقوقی خودم را به روز کنم تا در سایت وکیل چی اطلاعات مفید و جدیدی را در اختیار کاربران قرار دهم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 4 =

دکمه بازگشت به بالا