نکات حقوقی

چگونه در عرض 3 روز غیابی طلاق بگیریم؟⭐【سال1403】✅

طلاق به معنی پایان دادن به زندگی مشترک است که می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. یک زوج در زندگی با مشکلات زیادی رو به رو هستند که ممکن است منجر به تصمیم طلاق شود. یکی از انواع طلاق، طلاق غیابی است، به این معنی که یکی از زوجین در این فرآیند حضور نداشته باشد. حال ممکن است این سوال مطرح شود که چگونه در عرض 3 روز غیابی طلاق بگیریم؟ در این مقاله به این سوال پاسخ خواهیم داد و جوانب مختلف آن را مورد بررسی قرار می دهیم. اگر شما هم به دنبال دانستن پاسخ این پرسش هستید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. 

طلاق غیابی چیست؟ 

یکی از اصطلاحاتی که در مباحث حقوقی می شنویم، حکم غیابی است. اگر طی یک پرونده، خوانده یا متشاکی یا نماینده و بهترین وکیل طلاق در تهران او به هر دلیلی در دادگاه حضور نداشته باشد و از خود دفاع ننموده باشد، حکمی که صادر می شود، حکم غیابی است. در خصوص پرونده های طلاق نیز، چنین حکمی تعریف شده است. طلاق غیابی به طلاقی گفته می شود که در مسیر انجام طلاق، یکی از زوجین غایب باشد و حضور نداشته باشد. این نوع طلاق به دو دسته طلاق غیابی از طرف مرد و از طرف زن تقسیم می شود.  

طلاق غیابی از طرف مرد: با توجه به قوانین حقوقی کشور و داشتن حق طلاق مرد، وی می تواند بدون مانع و محدودیت همسر خود را طلاق دهد. در این مورد، در صورت عدم حضور زن، دادگاه پرونده طلاق را بررسی نموده و حکم طلاق را صادر می نماید. البته لازمه صدور این حکم پرداخت تمام حق و حقوق زن از جمله مهریه، نفقه و اجرت المثل او می باشد. حکم طلاقی که بنا به درخواست مرد و بدون حضور زن و وکیل او و ارائه دفاعیه توسط آن ها صادر می شود، غیابی بوده و طلاق غیابی از طرف مرد نام گذاری می شود. 

طلاق غیابی از طرف زن: با در نظر گرفتن این موضوع که زن حق طلاق ندارد، تنها در شرایطی که دلایل محکمه پسندی برای طلاق داشته باشد می تواند این دادخواست را به دادگاه ارائه نماید. عسر و حرج زن در زندگی، غیبت مرد به مدت 4 سال و عدم پرداخت نفقه به مدت 6 ماه از جمله دلایلی است که از نظر قانون برای دادخواست طلاق زن قابل قبول است.

در صورتی که زن یکی از این دلایل را داشته باشد، دادگاه حتی بدون حضور مرد حکم طلاق را صادر می کند. این نوع طلاق نیز به دلیل عدم حضور مرد و ارائه نشدن دفاعیه از جانب او طلاق غیابی از طرف زن خواهد بود. اما انجام این فرآیند زمان بر است و به همین دلیل پاسخ این سوال که چگونه می توان در عرض 3 روز غیابی طلاق گرفت این است که امکان این امر وجود ندارد.

طلاق غیابی چیست؟

چگونه در عرض 3 روز غیابی طلاق بگیریم؟ 

برای دریافت حکم طلاق غیابی باید مراحل لازم را طی نمود که انجام آن نیاز به گذر زمان دارد. اما مدت زمان دقیق و مشخصی را برای طی کردن این پروسه نمی توان عنوان نمود. برای طلاق غیابی باید چندین جلسه دادگاه تشکیل شود و ابلاغیه برای زوجین ارسال گردد. در صورتی که زن یا شوهر در دادگاه حضور نیابند موضوع صدور حکم غیابی مطرح می گردد. 

تشکیل این جلسات در زمان های متفاوت طبیعتا به چندین ماه زمان نیاز دارد. در صورتی که دادخواست طلاق از طرف زن ارائه شده باشد، دادگاه باید دلایل وی و مدارک او را مورد بررسی قرار دهد تا بتواند احکام لازم را صادر نماید. ممکن است برخی افراد برای جدا شدن از همسر خود عجله داشته باشند و حتی برخی افراد به آن ها قول بدهند که در مدت زمان کوتاهی پرونده آن ها را به نتیجه می رسانند.  

برای برخی افراد این سوال مطرح می شود که چگونه در عرض 3 روز طلاق غیابی بگیریم؟ درست است که حکم این طلاق بدون حضور طرف مقابل صادر می شود، اما باید مدت زمان مشخصی بگذرد تا عدم حضور زوج یا زوجه تایید شود. زیرا عدم حضور در یک جلسه دادگاه قابل قبول نیست و ممکن است فرد به دلایل مختلف مانند بیماری، عدم دریافت ابلاغیه، مشکلات کاری و غیره در دادگاه حضور نداشته باشد. این فرد ممکن است در جلسات بعدی خود را به دادگاه برساند و در چنین شرایطی صدور حکم غیابی بی معنی خواهد بود. به همین دلیل طی شدن این پروسه در طول 3 روز غیر ممکن است.  

مراحل صدور حکم طلاق غیابی 

برای این که قاضی متقاعد شود حکم طلاق غیابی را صادر کند باید مراحل این اقدام انجام شود. در ابتدا باید زوج یا زوجه دادخواست خود را مبنی بر طلاق تنظیم نموده و از طریق دفاتر خدمات قضایی آن را ثبت نماید. برای این منظور، فرد باید در سامانه ثنا ثبت نام نموده تا سایر مراحل از طریق این سامانه به وی اطلاع رسانی شود. پس از آن این دادخواست به دادگاه مربوطه ارسال گردیده و مورد بررسی قرار می گیرد. قاضی جلسه ای را برای رسیدگی به این پرونده تعیین می نماید و زمان و مکان این جلسه در غالب ابلاغیه برای زوجین ارسال می گردد. 

زوجین موظف اند در دادگاه حضور یافته و دلایل و دفاعیه های خود را به دادگاه تقدیم نمایند. اما ممکن است یکی از زوجین در این جلسات دادگاه حاضر نشود. در چنین حالتی، جلسات بعدی دادگاه تعیین و دوباره به زوجین اطلاع رسانی می شود. در صورتی که زوج یا زوجه در هیچ یک از جلسات حاضر نشده و جهت ارائه دلایل موجه به دادگاه نیز اقدام ننماید، زمینه صدور حکم غیابی را فراهم نموده است. 

اگر درخواست طلاق از طرف مرد مطرح شده باشد و زوجه در دادگاه حاضر نشود، پس از چند جلسه تشکیل دادگاه حکم طلاق غیابی صادر می شود. اگر دادخواست طلاق از طرف زوجه مطرح شده باشد، دادگاه دلایل وی را برای طلاق مورد بررسی قرار می دهد. در صورتی که زن دلایل محکمه پسندی را برای درخواست طلاق داشته باشد و همچنین مدارک  مستندات لازم برای ادعای او نیز ارائه گردد، حکم طلاق غیابی صادر می گردد. با توجه به مراحل انجام این کار می توان گفت این سوال که چگونه در عرض 3 روز غیابی طلاق بگیریم بی معنی خواهد بود.

مراحل صدور حکم طلاق غیابی

حقوق زن در طلاق غیابی چگونه است؟ 

تفاوت طلاق غیابی با طلاق توافقی و یا طلاق از طرف یکی از زوجین تنها در حاضر نبودن یک طرف پرونده است. سایر موضوعات که در خصوص پرونده طلاق باید تعیین تکلیف شود، در طلاق غیابی مانند سایر طلاق ها است و تفاوتی وجود ندارد. حقوق زن هم جزو همین موارد است که در هر نوع طلاقی باید پرداخت شود.  

حق و حقوقی که برای زن تعریف شده است شامل مهریه، نفقه و اجرت المثل است. مهریه زن تحت هر شرایطی حق او است و باید به وی پرداخت شود، مگر این که زن در ازای شرایطی خاص و یا با رضایت خود آن را ببخشد. اما در خصوص نفقه و اجرت المثل شرایط مقداری متفاوت خواهد بود، در واقع اگر دادخواست طلاق از طرف مرد باشد و او دلایل محکمه پسندی برای طلاق همسر خود نداشته باشد، باید نفقه و اجرت المثل را هم به همسر خود بپردازد. 

در شرایطی که مرد برای درخواست طلاق خود دلایل محکمه پسند مانند سوء رفتار، اعتیاد، سابقه محکومیت و غیره را داشته باشد، از پرداخت نفقه و اجرت المثل معاف می شود. اگر شرط تنصیف دارایی نیز در شروط ضمن عقد قید شده باشد، این مورد نیز باید همراه با سایر حقوق زن پرداخت گردد.  

یعنی اگر زن در دادگاه حاضر نشود و مرد نیز دلایل قانونی برای طلاق همسر خود نداشته باشد، حکم طلاق غیابی در صورتی صادر می گردد که مرد کلیه حقوق زن را پرداخت نماید. در صورتی که زن دادخواست طلاق داده باشد و مرد در دادگاه حضور نیابد نیز مهریه حق او است و باید پرداخت گردد. اگر که زن حقوق خود را نبخشد، دادگاه حکم توقیف اموال زوج را صادر می نماید. در صورتی که باز هم حقوق زن توسط مرد پرداخت نشود، اموال مرد توسط دولت به فروش می رسد و مهریه زن پرداخت می گردد. به دلیل نیاز به طی شدن این مراحل زنان نمی توانند گمان کنند در عرض 3 روز می توان غیابی طلاق گرفت.  

حضانت فرزندان در طلاق غیابی 

همان طور که گفته شد، حضانت فرزندان در طلاق غیابی هم مانند انواع دیگر طلاق است. مطابق قانون حضانت فرزندان چه دختر و چه پسر تا 7 سالگی به عهده مادر است. پس از این سن حضانت فرزند دختر تا 9 سالگی و فرزند پسر تا 15 سالگی به عهده پدر است. پس از این سن، فرزندان خود می توانند در مورد والدی که می خواهند با او زندگی کنند، تصمیم بگیرند. در واقع دختران در 9 سالگی و پسران در 15 سالگی انتخاب می کنند که با کدام یک از والدین خود زندگی کنند و قانون هم به خواسته آن ها احترام می گذارد. 

به دلیل این که طلاق غیابی به دلیل نبودن یکی از زوجین انجام می شود، ممکن است تغییری در حضانت فرزندان ایجاد شود. طبیعی است در شرایطی که زوجه در دادگاه حاضر نشود و غیبت داشته باشد، در سنینی که حضانت فرزند با مادر است نیز حضانت آن ها با پدر خواهد بود. در صورت غیبت پدر نیز به دلیل نبود او، حضانت فرزندان به مادر واگذار می شود.  

چه در طلاق غیابی و چه در سایر طلاق ها، در صورتی که والدین توافق نموده باشند که حضانت فرزند با یکی از والدین باشد، دادگاه این توافق آن ها را در اولویت قرار می دهد. اما در هر صورت پرداخت نفقه فرزندان برای فرزند پسر تا سن 18 سالگی و برای فرزند دختر تا زمان ازدواج به عهده پدر خواهد بود. در صورت نبود پدر و یا ناتوانی او در پرداخت نفقه، این وظیفه به عهده جد پدری است. در شرایطی که جد پدری نیز شرایط پرداخت نفقه نوادگان خود را نداشته باشد، این مسئولیت به عهده مادر گذاشته می شود.   

حضانت فرزندان در طلاق غیابی

آیا طلاق غیابی نیز عده دارد؟ 

ممکن است برای برخی افراد این سوال پیش بیاید که آیا برای طلاق توافقی هم عده وجود دارد؟ پاسخ این سوال مثبت است، برای طلاق توافقی هم دوران عده باید رعایت شود. دلیل تعیین شدن این دوران احترام به مدت زمان زندگی مشترک و احتمال بازگشت زوجین به یکدیگر است. در طلاق غیابی هیچ یک از این موارد از بین نرفته، پس رعایت دوران عده هم لازم و ضروری است. 

مدت زمان دوران عده هم با انواع دیگر طلاق تفاوتی ندارد. اگر زن در هنگام طلاق غیابی باردار باشد، عده او تا زمان زایمان وی می باشد. در غیر این صورت، این دوران برابر 3 طهر یا 3 بار پاک شدن از حیض می باشد. تمام قوانینی که برای دوران عده در سایر طلاق ها وجود دارد، برای طلاق غیابی هم صادق است.  

اگر در این دوران زن و شوهر بخواهند به یکدیگر رجوع نموده و دوباره زندگی مشترک خود را آغاز کنند، می توانند بدون عقد نکاح و تشریفات خاصی دوباره زندگی مشترک خود را آغاز کنند. اما بازگشت، پس از به پایان رسیدن دوران عده، نیازمند خوانده شدن دوباره عقد نکاح می باشد. در صورتی که زنی عده را نگه ندارد، و در این دوران با مرد دیگری ازدواج نماید، ازدواج او از نظر شرعی مورد قبول نبوده و باطل می باشد. 

در صورتی که زن و مردی در دوران عده با یکدیگر ازدواج کنند، در حالی که مرد نسبت به این موضوع که زن در دوران عده قرار دارد، علاوه بر این که ازدواج آن ها باطل می شود تا ابد نیز به یکدیگر حرام می شوند. علاوه بر این موضوع، اقدام به چنین عملی با مجازات های قانونی همراه خواهد بود. در این شرایط این زوج هیچ گاه نمی توانند با یکدیگر ازدواج کنند. در صورتی که در دوران عده ازدواجی صورت بگیرد و مرد از دوران عده زن بی اطلاع باشد و رابطه زناشویی بین آن ها برقرار نشده باشد، ازدواج این زوج باطل می شود اما آن ها حرام ابدی نیستند. این زن و مرد پس از به پایان رسیدن دوران عده می توانند با یکدیگر ازدواج کنند.   

وکیل طلاق غیابی و هزینه آن 

در پرونده های طلاق غیابی مانند هر پرونده دیگری می توان از وکیل خبره و متخصص در این کار کمک گرفت. البته ناگفته نماند پرونده های طلاق و حوزه خانواده از سایر پرونده های حقوقی و به خصوص دعاوی کیفری هم ساده تر هستند. زیرا در صورت مطرح شدن درخواست طلاق از طرف مرد، تحت هر شرایطی این حکم صادر می گردد، مگر این که مرد از پرداخت حقوق زن امتناع نماید. در شرایطی نیز که زن دادخواست طلاق داشته باشد، حکم طلاق صادر نمی گردد مگر این که او دلایل محکمه پسندی داشته باشد، پس این دعاوی پیچیدگی زیادی ندارند. 

در پرونده های طلاق غیابی که یکی از طرفین دعوا هم در دادگاه حضور ندارد و نمی تواند دفاعیه ارائه نماید، پیگیری مراحل طلاق ساده تر خواهد شد. اما باز هم می توان در این زمینه به وکیل مراجعه نموده و از او کمک گرفت. بهترین وکیل دارای تجربه بالایی در زمینه دعاوی حوزه طلاق و طلاق غیابی است و می تواند به کسب بهترین نتیجه کمک نماید. 

طبیعتا مراجعه به وکیل و دریافت مشاوره و سپردن وکالت خود به وکیل در حوزه طلاق غیابی هم هزینه هایی را به دنبال دارد. هزینه ای که وکیل دریافت می کند به توانایی های او، تجربه و تحصیلات، شناخته شدن در بین مردم، شرایط پرونده و شهر محل فعالیت آن ها بستگی دارد. هر چه وکیل حرفه ای تر و با تجربه تر باشد، احتمال کسب نتیجه دلخواه موکل بیشتر خواهد بود و هزینه بیشتری را به موکل تحمیل می کند.  

وکیل طلاق غیابی و هزینه آن

عسر و حرج چیست؟    

عسر و حرج به معنی دشواری هایی است که در زندگی مشترک ایجاد شده و زندگی را برای زوجه با سختی و مشقت همراه می سازد. این شرایط یکی از دلایل محکمه پسندی است که امکان طلاق را برای زن فراهم می کند. روند دادرسی این موضوع به این شکل است که دادگاه به صورت موردی، موضوعاتی که سبب ایجاد دشواری و مشقت برای زوجه می شوند را مورد بررسی قرار می دهد.  

ترک کردن زندگی توسط زوج به مدت 6 ماه، اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی که به بنیاد خانواده آسیب می زند، ابتلا به بیماری های صعب العلاج، محکومیت به 5 سال و بیشتر حبس، ضرب و شتم و رفتار ناشایست زوج از نمونه هایی مشکلاتی است که شامل عسر و حرج زوجه می شود. در صورت وجود چنین شرایطی زن می تواند دادخواست طلاق داده و در صورت اثبات دادگاه حکم طلاق را چه در صورت حضور مرد و چه به صورت غیابی صادر می نماید. 

کلام آخر 

در این مقاله پاسخ این سوال که چگونه در عرض 3 روز غیابی طلاق بگیریم را ارائه نمودیم. طلاق غیابی در صورت وجود شرایط قانونی لازم قابل صدور و اجرا می باشد. اما در این نوع طلاق هم باید کلیه حقوق زن پرداخت شود و لازم است که دوران عده نیز مانند سایر طلاق ها رعایت شود.

انجام طلاق غیابی نیاز به تشکیل چندین جلسه دادگاه و عدم حضور یکی از زوجین در تمامی این جلسات است. به همین دلیل ممکن است چندین ماه طول بکشد و در عرض 3 روز نمیتوان غیابی طلاق گرفت. امیدواریم اطلاعات جمع آوری شده در این مقاله به سوالات شما در زمینه طلاق غیابی پاسخ داده باشد.

از این که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید از شما صمیمانه سپاس گزاریم. چنان چه در خصوص مطالب ارائه شده انتقاد و پیشنهادی دارید از طریق سایت وکیل چی با ما در ارتباط باشید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر نیری

سحر نیری هستم. کارشناسی ارشد شیمی از دانشگاه رازی کرمانشاه. تاکنون با چندین سایت محتوانویسی همکاری داشتم و به دلیل علاقه ای که به مسائل حقوقی دارم؛ چند ماهی است که با مجله وکیل چی همکاری می کنم و از نویسندگی لذت می برم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + چهار =

دکمه بازگشت به بالا