مجله حقوقی

معایب طلاق از طرف مرد ⭐【سال1403】⚖️

در این مقاله سعی داریم درباره معایب طلاق از طرف مرد مطالبی را عنوان کنیم، پس در ادامه همراه ما باشید. در کشور ما حق طلاق یکی از حقوقی است که هنگام عقد دائم به مرد واگذار می شود و طبق آن مرد در طول زندگی مشترک این اختیار را دارد که هر زمان و در هر شرایطی که بخواهد حتی بدون ارائه دلیل قانع کننده نیز اقدام به جدایی از همسرش کند. درخواست طلاق از طرف مرد به راحتی از طرف مراجع قضایی پذیرفته می شود، اما این اقدام معایبی نیز دارد که قبل از قدم گذاشتن در این راه باید از آن باخبر بود و آگاهانه عمل کرد.

درخواست طلاق از طرف مرد چگونه است؟

بر اساس قوانین تصویب شده در حمایت از خانواده و بر اساس نظام اسلامی کشور، درخواست طلاق می تواند از طرف هر یک از زوجین صادر شود و یا این که طلاق انجام شده از نوع توافقی باشد. اما آنچه که مهم است، تفاوت هایی است که در مراحل طلاق از طرف مرد و زن وجود دارد. با توجه به بخشنامه های صادر شده و مراحل دادرسی، درخواست طلاق از طرف زن به مراتب از درخواست طلاق از طرف مرد سخت تر است و علت این تفاوت، داشتن حق طلاق برای مرد است. یهتر است در اینباره با بهترین وکیل طلاق از طرف مرد در تهران مشورت کنید.

حق طلاق یا همان وکالت در طلاق بیانگر این موضوع است که مرد می تواند بدون ارائه دلیل و هر زمان درخواست خود را به دفاتر الکترونیک قضایی ارائه دهد و با چند جلسه کوتاه در دادگاه خانواده از همسرش جدا شود. البته در حال حاضر کمی به پیچیدگی های مراحل طلاق از جانب مرد اضافه شده است تا سوء استفاده هایی که برخی از آقایان از این موقعیت داشتند کم تر شود و بیش تر پای بند زندگی خود باشند. از جمله مراحل اضافه شده به پروسه طلاق، ارجاع به داوری و ارائه گواهی عدم امکان سازش به دادگاه می باشد.

در ادامه مرد با داشتن دو شاهد عادل و پرداخت تمامی حقوق همسرش می تواند مراحل را به پایان برساند و صیغه طلاق بین زوجین جاری شود. تغییرات جزئی حاصل شده در روند طلاق باعث شده است که درصدی از آمار طلاق از طرف مردان کاهش یابد. اما آنچه که بیش تر مردان را از ارائه درخواست منصرف می کند، پرداخت مهریه های سنگین می باشد. پس قوانین جوری تنظیم نشده است که مردان بتوانند زنان را بازیچه کنند و هر زمان که بخواهند به آن ها آسیب بزنند.

درخواست طلاق از طرف مرد چگونه است؟

بارزترین معایب طلاق از طرف مرد

مطابق با ماده 1133 قانون مدنی کشور، مرد مختار است با رعایت شروط و موازینی که در قانون به آن اشاره شده است به دادگاه خانواده رجوع کند و درخواست جدایی از همسرش را ارائه دهد. گاهی آقایان بر اساس بی اطلاعی و نا آگاهی، تصور می‌ کنند که هیچ مانعی برای طلاق دادن همسرشان وجود ندارد و با استناد به این ماده می توانند به آسانی طلاق بگیرند. اما زمانی که مشغول به پشت سر گذاشتن مراحل طلاق می شوند، با موانعی مواجه می شوند که آن ها را در مخمصه ای می اندازد که مجبور به انصراف می شوند. معایب طلاق از طرف مرد به شرح زیر می باشد:

داشتن دلایل قانع کننده

در بین انواع طلاق، تنها طلاقی که مراحل اداری آن می تواند بدون دردسر انجام شود، طلاق توافقی و یا طلاق مبارات است. اما برای درخواست طلاق از طرف مرد و یا زن همواره موانعی وجود دارد تا بتواند آن ها را به زندگی مشترک برگرداند و از درخواست خود منصرف کند. یکی از مهم ترین موانعی که برای طلاق از جانب مرد وجود دارد و از دید آقایان جزو معایب طلاق از طرف مرد به شمار می‌آید، ارائه دلایل قانع کننده و محکمه پسند می باشد. بر همین اساس اگر مردی تصمیم به جدایی از همسرش داشته باشد، لازم است قاضی را مجاب کند که دیگر توان ادامه زندگی با همسرش را ندارد و نمی خواهد با او زیر یک سقف زندگی کند. حال اگر این دلایل بتواند قاضی دادگاه را قانع کند با درخواست طلاق موافقت می شود و دادگاه رای طلاق را صادر می کند. اما اگر دلایل ذکر شده محکمه پسند نباشد، پروسه طلاق پیچیده خواهد شد.

پرداخت تمامی حقوق زن

دیگر دلیلی که می تواند به عنوان معایب طلاق از طرف مرد محسوب شود، لزوم پرداخت حقوق زن می باشد. حق و حقوق زن در زندگی زناشویی عبارتند از:

مهریه

اگر مردی قصد کند که همسرش را طلاق دهد، مطابق با آنچه که در قانون و مقررات حمایت از خانواده تصویب شده است، باید مهریه او را تمام و کمال پرداخت نماید. بر اساس ماده 29 قانون خانواده، طلاق زمانی به ثبت می رسد که حقوق مالی زوجه پرداخت شود. اگر زوجه در این خصوص رضایت دهد حکم طلاق صادر می شود. همچنین با رضایت زن، مهریه می تواند طبق درخواست اعسار که از طرف مرد ارائه شده است قسط بندی شود. پس اگر مردی درخواست طلاق را به مراجع قضایی ارائه دهد، باید از پیش به فکر پرداخت مهریه همسرش باشد. اما اگر مرد بتواند وضعیت مالی خود را ثابت نماید و دادگاه نیز موافقت کند، می تواند مهریه را به صورت اقساط پرداخت نماید.

نفقه و اجرت المثل

از دیگر حقوق مالی زن اجرت المثل و نفقه می باشد که مربوط به زندگی مشترک است و مرد باید آن را قبل از درخواست طلاق تسویه کند. مطابق با ماده 336 قانون مدنی، اگر زن اموری را در زندگی مشترک انجام دهد که از نظر شرعی جزو وظایف او محسوب نمی‌ شده و به دستور مرد آن را انجام داده است، باید دادگاه اجرت المثل تمام سال ها را محاسبه کرده و مرد را موظف به پرداخت آن نماید. پس تا زمانی که مرد اجرت المثل ایام زوجیت را پرداخت نکند، درخواست طلاق به نتیجه نخواهد رسید.

از دیگر حقوق زن که پرداخت آن از نظر مردان جزو معایب درخواست طلاق از طرف مرد می باشد، نفقه است. پرداخت نفقه، وظیفه ای است که در طول زندگی مشترک به مرد محول می شود و موظف است که مایحتاج زندگی زن را تامین نماید. اگر زن در دادگاه اثبات نماید که در ایامی که زندگی مشترک با مرد داشته نفقه ای دریافت نکرده است، زوج موظف می‌شود که نفقه پرداخت نشده در ایام زوجیت را به طور کامل تسویه کند.

بارداری زن

مورد دیگری که جزو معایب درخواست طلاق از طرف مرد محسوب می شود، حاملگی زن می باشد که در این صورت دادگاه درخواست طلاق را رد کرده و حکمی صادر نمی کند.

بارزترین معایب طلاق از طرف مرد

دلایل قانع کننده برای درخواست طلاق از طرف مرد

گفتیم که یکی از معایب طلاق از طرف مرد، داشتن دلایل محکمه پسند و قانع کننده جهت ارائه به قانون گذار و قاضی می باشد. در این قسمت تعدادی از دلایلی که مرد می تواند با ارائه آن ها از قاضی درخواست صدور حکم طلاق را کند، بیان می کنیم. این دلایل عبارتند از:

 • ترک منزل توسط زن به هر دلیلی: با توجه به این که یکی از وظایف زن تمکین و زندگی در محل سکونت تعیین شده از طرف مرد می باشد، اگر به هر دلیلی خانه را ترک کرده باشد مرد می تواند از این دلیل برای طلاق استفاده کند. تنها در صورتی زن می تواند باعث رد حکم صادر شده باشد که به دادگاه ثابت کند علت ترک، نداشتن امنیت جانی در منزل مرد بوده است.
 • بیماری زن و نازا بودن او: اگر زن نتواند در مدت معینی باردار شود، مرد می تواند با این دلیل درخواست طلاق خود را ارائه دهد.
 • بدرفتاری و سوء معاشرت زن: همان طور که مرد موظف است اخلاق و رفتار خوبی با همسرش داشته باشد، زن نیز باید رفتارهای مناسب و قابل قبولی را در زندگی مشترک داشته باشد و هر رفتاری که باعث متشنج شدن فضای خانه و بی آبرویی مرد شود انجام ندهد.
 • محکوم شدن به حبس: در صورتی که برای زن به دلیل جرمی که انجام داده و یا عدم توانایی در پرداخت جزای نقدی، حکم حبس صادر شود، مرد می تواند از او با استناد به همین دلیل جدا شود.

در صورت ارائه این دلایل که از نظر مراجع قضایی قانع کننده و محکمه پسند است، دیگر داشتن دلیل قانع کننده نمی تواند جزو معایب طلاق از طرف مرد باشد. در این شرایط مرد می تواند درخواست طلاق را به صورت یک طرف ارائه دهد و در صورت عدم حضور زن در محاکم قضایی نیز حکم طلاق غیابی از طرف مرد نیز صادر شود.

مزایای درخواست طلاق از طرف مرد

تاکنون در مورد معایب طلاق از طرف مرد صحبت کردیم و آنچه که به عنوان مانع، سد راه جدایی مرد از همسرش می می توانست شود را عنوان کردیم. در این بخش می خواهیم مزایای درخواست طلاق از طرف مرد را بیان کنیم که عبارتند از:

 • هر زمان که مرد اختیار کند می تواند برای درخواست طلاق اقدام نماید و به کمک وکیلی خبره به راحتی مراحل را پشت سر بگذارد. حتی این امکان به مرد داده می‌ شود که در جلساتی که نیاز به معرفی داور می باشد، برگزاری دادگاه را به وکیلش واگذار نماید و بدون حضور در دادگاه مراحل طلاق را طی کند.
 • اگر مرد در پرداخت حقوق زن هم چون مهریه و نفقه استطاعت مالی نداشته باشد و نتواند آن را به صورت یک جا پرداخت کند، قانون به او این امکان را می‌ دهد که درخواست اعسار نماید و با توجه به آن چه که باید توسط شهود و ارائه تراکنش های مالی ثابت شود، مهریه را به صورت اقساط پرداخت نماید. اعسار ربطی به درخواست طلاق از طرف مرد یا زن ندارد و در هر زمان می تواند به کار گرفته شود.
 • پس از این که مراحل طلاق انجام شد و حکم آن صادر گردید، زمانی که نوبت به اجرای صیغه می رسد مرد می تواند حتی از حضور در آنجا صرف نظر کند و بدون حضورش صیغه طلاق جاری شود.
 • قانون گذار و دادگاه گزینه هایی را برای پرداخت حقوق زن به مرد ارائه می دهد و او می تواند بین آن ها یکی از روش ها را برای پرداخت انتخاب نماید و این نیز یکی دیگر از مزایای طلاق از طرف مرد به شمار می رود.

اقدامات لازم برای مواجهه با معایب طلاق از طرف مرد

برای مواجهه با معایب طلاق از طرف مرد، می توان راه حل هایی را به کار گرفت تا روند پرونده را راحت تر پیگیری کرد. این راه حل ها عبارتند از:

 • کمک گرفتن از وکیل طلاق برای تسریع روند پرونده و کسب رضایت زن برای توافق در مراحل طلاق
 • درخواست اعسار از دادگاه، در صورت عدم استطاعت برای پرداخت مهریه می توان از دادگاه درخواست تقسیط مهریه را داشت.
 • تلاش برای توافق با همسر، برای مثال می توان حضانت فرزندان را در برابر بذل مهریه به زن داد.
اقدامات لازم برای مواجهه با معایب طلاق از طرف مرد

مدارک مورد نیاز برای درخواست طلاق از طرف مرد

اگر مردی قصد ارائه دادخواست طلاق به مراجع خدمات الکترونیک قضایی را داشته باشد لازم است مدارکی را ارائه دهد تا مراحل طلاق از طرف مرد که شامل موارد زیر می شود:

 • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی
 • اصل و کپی سند ازدواج

اگر مردی برای انجام مراحل طلاق یک طرفه تصمیم به سپردن وکالت پرونده به یک وکیل را داشته باشد، دیگر نیازی به مراجعه حضوری جهت ثبت دادخواست را ندارد و می تواند تمام امور را به او بسپارد.

کلام آخر

آن چه که در این مقاله عنوان شد، معایب طلاق از طرف مرد بود. با توجه به داشتن حق طلاق مرد، گمان می شود که هیچ مانعی برای مراحل طلاق یک طرفه به درخواست مرد وجود ندارد، در صورتی که چنین نیست و مرد نیز مجبور است عواقب تصمیم خود را تحمل کند و دادگاه را برای تصمیمش مجاب کرده و حقوق همسرش را بپردازد.

از همراهی شما تا پایان مقاله سپاس گزاریم. برای مطالعه مطالب بیش تر و ثبت نظرات و پیشنهادات خود، با سایت وکیل چی در ارتباط باشید. برای مشاهده مقاله بهترین وکیل طلاق از طرف مرد در کرج کلیک کنید.

آیا عدم رضایت زن در طلاق از طرف مرد تاثیری دارد؟

در عمل خیر – تاثیر چندانی ندارد

اگر زن در هنگام طلاق باردار باشد آیا حکم طلاق صادر می شود؟

اگر زن در زمان طلاق باردار باشد روند صدور حکم طلاق طولانی تر می شود. با این وجود اگر زن رضایت در طلاق داشته باشد مرد باید تا زمان وضع حمل زن ، به او نفقه بپردازد.

مهم ترین شرط طلاق از طرف مرد چیست ؟

مرد پیش از صدور حکم طلاق باید حقوق زن را به طور کامل بپردازد.

5/5 - (1 امتیاز)

صدف طاهری

سلام صدف طاهری هستم. دارای چندین سال سابقه تولید محتوا در زمینه مسائل حقوقی و وکالت می باشم، در حال حاضر در سایت وکیل چی به عنوان نویسنده تحت وب مشغول به فعالیت هستم. هدف من تولید محتوای مفید برای کاربران است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا