مجله حقوقی

حکم دادگاه در صورتی که زن راضی به طلاق نباشد چیست؟ ⭐【سال1403】⚖️

یکی از مشکلاتی که در جامعه امروزی وجود دارد طلاق است. پرونده های خانواده بیشترین بخش پرونده های حقوقی را به خود اختصاص می دهند. دادخواست طلاق ممکن است به صورت توافقی و یا از طرف یکی از زوجین مطرح شود. اگر طلاق از طرف مرد باشد نیازی به رضایت زن ندارد. زیرا قانون این اجازه را به مرد می دهد که هر زمان بخواهد زن را طلاق دهد. اما در هر صورتی پرونده باید در دادگاه مورد بررسی قرار بگیرد تا حکم لازم صادر گردد. در این مقاله قصد داریم به بررسی این موضوع بپردازیم که حکم دادگاه در صورتی که زن راضی به طلاق نباشد چیست؟ پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

طلاق در شرایطی که زن راضی به طلاق نباشد

در قانون مدنی کشور ما حق طلاق با مرد است. مطابق با این قانون مرد می تواند با دلیل موجه و یا بدون دلیل موجه دادخواست طلاق داده و از همسر خود جدا شود. به همین دلیل طلاق از طرف مرد معمولا زمان کوتاه تری را نیاز دارد. رضایت زن هم در این مقوله تاثیر زیادی ندارد. یعنی زمانی که درخواست طلاق از طرف مرد مطرح شود حکم دادگاه در صورتی که زن راضی نباشد هم طلاق خواهد بود. فقط اگر زن راضی به طلاق باشد طلاق به صورت توافقی انجام شده و مراحل آن راحت تر طی می شود. شرایط پرداخت مهریه، نفقه و موارد دیگر هم به صورت توافقی خواهد بود.

اما در صورتی که زن راضی نباشد، ممکن است دادگاه از مرد دلایل طلاق را خواستار شود. به دلیل افزایش آمار طلاق دادگاه ها برای پرونده های طلاق سخت گیری بیشتری انجام می دهند تا شاید سازش و صلح اتفاق بیفتد و طرفین از طلاق منصرف شوند. در این شرایط انجام فرآیند طلاق نیاز به زمان بیشتری دارد اما حکم دادگاه در صورت عدم سازش طلاق خواهد بود. در شرایطی که مرد دادخواست طلاق داده و زن ناراضی باشد شرایط پرداخت مهریه و سایر موارد مالی ممکن است دچار تغییراتی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مسائل حقوقی می توانید سایر مقالات ما را در سایت وکیل چی مطالعه بفرمایید.

طلاق در شرایطی که زن راضی به طلاق نباشد

پرداخت حق و حقوق زن هنگامی که به طلاق راضی نباشد

یکی از حقوق زنان در زندگی مشترک مهریه است. مهریه یک توافق بین زوجین است، اما حق زن است و بعد از عقد نکاح می تواند هر زمان که بخواهد آن را طلب نماید. مرد هم موظف است که این حق را پرداخت نماید. چه زن به طلاق راضی باشد و چه راضی نباشد مرد باید مهریه وی را بپردازد، مگر این که خود زن مهریه خود را طلب ننموده و یا آن را ببخشد. برای پرداخت مهریه شیوه های مختلفی وجود دارد که دادگاه با توجه به شرایط پرونده در خصوص آن رای صادر می نماید.

حق دیگری که زن دارد نفقه است. نفقه میزان خرج ماهیانه زن است که بر عهده مرد می باشد. در طول زندگی مشترک که هزینه های زندگی زن توسط مرد تامین می شود. اما در هنگام دادخواست طلاق تا زمان جاری شدن طلاق مرد موظف به پرداخت نفقه زن است. اگر زن خواهان طلاق باشد نفقه به وی تعلق نمی گیرد. اما در شرایطی که زن برای طلاق ناراضی باشد نفقه وی باید پرداخت گردد. میزان نفقه با توجه به سطح زندگی زن و توانایی های مالی مرد تعیین می شود.

اجرت المثل هم یکی دیگر از حقوق زنان در زندگی مشترک است. این حق با توجه به نظر دادگاه و شیوه زندگی تعیین می شود. این مبلغ سالیانه است و به ازای سال های زندگی مشترک قابل پرداخت خواهد بود.

اگر زن راضی به طلاق نباشد آیا امکان اعسار وجود دارد؟

همان گونه که گفته شد مرد تحت هر شرایطی موظف است مهریه زن را پرداخت نماید. برای این منظور زن باید مهریه خود را مطالبه نماید. دادگاه دادخواست زن را بررسی نموده و مرد را مکلف می نماید مهریه زن را بپردازد. در این شرایط مرد در صورت توانایی مالی مهریه زن را پرداخت می کند. اگر مرد توانایی مالی برای پرداخت تمام مهریه را نداشته باشد، می تواند درخواست اعسار را مطرح کند.

در این شیوه مرد باید عدم توان پرداخت مهریه را به دادگاه اثبات نماید. در این شرایط دادگاه مهریه را با توجه به توانایی مالی مرد تقسیط می نماید. دادگاه از اموال مرد استعلام دریافت می کند، اگر مرد توانایی مالی داشته باشد و مهریه را نپردازد دادگاه حکم توقیف اموال وی را صادر می نماید. در شرایطی که مرد درخواست طلاق بدهد و زن هم راضی نباشد هم با تشخیص دادگاه و حکم قاضی امکان اعسار و تقسیط مهریه وجود دارد.در واقع می توان گفت رضایت زن در صدور حکم اعسار تاثیری ندارد و این موضوع تنها به توانایی مالی مرد در پرداخت مهریه بستگی دارد.

اگر زن راضی نباشد آیا امکان اعسار وجود دارد؟

مراجعه به وکیل طلاق در هنگام نارضایتی زن

در پرونده های طلاق می توان به وکیل طلاق مراجعه نمود. مانند هر پرونده دیگر حقوقی، در طلاق هم با کمک یک وکیل خوب و با تجربه در زمینه دعاوی طلاق می توان راحت تر به نتیجه مطلوب دست یافت. اما اجباری برای اختیار کردن وکیل در چنین پرونده هایی وجود ندارد. زوجین مختار هستند که به وکیل مراجعه نموده و یا خود پیگیری پرونده را به عهده بگیرند.

در خصوص پرونده های طلاقی که مرد دادخواست را مطرح نموده و زن راضی به طلاق نیست، هر یک از زوجین می توانند به وکیل طلاق مراجعه نمایند. اما باید گفت در چنین پرونده های در صورت منصرف نشدن مرد، حکم طلاق صادر خواهد شد. وکیل تنها می تواند روند پرونده را تسریع ببخشد و یا به زن در جهت گرفتن حق و حقوق خود کمک نماید. اما تاثیری در نتیجه پرونده نخواهد داشت. البته وکیل می تواند با توضیحات قانونی و بیان معایب طلاق و حضانت فرزندان مرد را از تصمیم خود منصرف نماید. در غیر این صورت رای دادگاه به طلاق خواهد بود. در این خصوص می توانید به بهترین وکیل طلاق در تهران مراجعه نموده و از ایشان مشاوره دریافت نمایید.

شرایط پرداخت حقوق زن هنگامی که مرد دلیل موجه برای طلاق داشته باشد

مرد اجازه دارد بدون دلیل هم زن را طلاق دهد اما اگر دلایل محکمه پسند داشته باشد شرایط پرداخت حقوق زن متفاوت خواهد بود. دلایل محکمه پسند برای طلاق از طرف مرد عدم تمکین زن و یا سوء معاشرت او است. اگر زن اعتیاد داشته باشد و یا به مدت طولانی به حبس محکوم شده باشد هم از نظر دادگاه دلیل موجه برای طلاق محسوب می شود.

در این شرایط مرد برای طلاق دلیل موجه دارد. اگر دلایل موجه مرد برای طلاق زن ثابت شود و دادگاه این موضوع را تایید نماید مرد می تواند زن را طلاق داده و فقط مهریه او را بپردازد. در این شرایط نفقه و اجرت المثل به زن تعلق نخواهد گرفت. اما مهریه در هر شرایطی حق زن بوده و باید پرداخت شود.  برای راحتی در انجام امور مربوط به طلاق بهتر است هر یک از زوجین در سامانه ثنا ثبت نام کرده تا ابلاغیه ها را به صورت الکترونیک دریافت نمایند. 

شرایط پرداخت حقوق زن زمانی که مرد دلیل موجه برای طلاق داشته باشد

معایب طلاق از طرف مرد

زمانی که مرد تقاضای طلاق دارد، به دلیل این که حق طلاق با اوست، مراحل طلاق به سرعت پیش می رود. اما از معایب این دادخواست برای مرد این است که باید کلیه حق و حقوق زن از جمله مهریه، نفقه و اجرت المثل زن را پرداخت نماید. البته این موضوع برای زمانی است که مرد بدون دلیل خواهان طلاق زن باشد. همان طور که گفتیم اگر دلیل منطقی برای طلاق باشد مرد تنها مهریه را می پردازد.

طبیعتا پرداخت مهریه از نظر مالی برای مرد دشوار خواهد بود. حتی اگر مرد درخواست عسر و حرج نموده و بتواند عدم توانایی مالی خود را اثبات کند هم ممکن است مبلغ اقساط برای او زیاد باشد. از طرف دیگر تقسیط مهریه، پرداخت اقساط برای سالیان زیادی را می طلبد که این موضوع مشکلات خاص خود را به همراه دارد.

کلام آخر

در این مقاله به این سوال که حکم دادگاه در صورتی که زن راضی به طلاق نباشد چیست؟ پاسخ دادیم. گفتیم که مرد به دلیل داشتن حق طلاق می تواند زن  را طلاق دهد. رضایت زن هم در این موضوع کاملا بی تاثیر است فقط می تواند روند دادگاه را مقداری طولانی تر کند. اما به هر شکل حکم طلاق صادر می شود مگر این که مرد از طلاق منصرف شود. در هنگام طلاق از طرف زن مهریه وی باید پرداخت شود. اگر زن راضی به طلاق نباشد و مرد دلایل محکه پسندی برای طلاق نداشته باشد، نفقه و اجرت المثل زن هم باید مطابق قانون پرداخت شود. اگر مرد دلیل موجه برای طلاق داشته باشد و دادگاه دلایل وی را تایید نماید تنها مهریه باید پرداخت شود.از این که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید سپاسگزاریم. در صورت داشتن انتقاد و پیشنهاد از طریق سایت وکیل چی با ما در ارتباط باشید.    

5/5 - (2 امتیاز)

سحر نیری

سحر نیری هستم. کارشناسی ارشد شیمی از دانشگاه رازی کرمانشاه. تاکنون با چندین سایت محتوانویسی همکاری داشتم و به دلیل علاقه ای که به مسائل حقوقی دارم؛ چند ماهی است که با مجله وکیل چی همکاری می کنم و از نویسندگی لذت می برم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا