نکات حقوقی

آیا مهریه بیشتر از 110 سکه را می توان گرفت؟⭐【سال1403】⚖️

یکی از مهم ترین مسائلی که زوجین در زمان طلاق با آن مواجه می شوند مهریه است. اگرچه زن در دوران زندگی زناشویی نیز می تواند این حق قانونی و شرعی خود را از مرد طلب کند ولیکن در اکثر مواردی که زوجه برای مطالبه مهریه اقدام می کند زمانی است که زوجین قصد پایان دادن به زندگی خود را دارند. اما سوالاتی که ممکن است برای اغلب افرادی درگیر این دعاوی پیش آید این است که سقف میزان مطالبه مهریه چقدر است؟ و آیا مهریه بیشتر از 110 سکه را می توان گرفت؟ که در این مقاله قصد داریم به بررسی این موضوع بپردازیم و اطلاعات مفیدی را در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم با ما همراه باشید.

نحوه مطالبه مهریه به چه صورت است؟

قبل از بررسی این که آیا مهریه بیشتر از 110 سکه را می توان گرفت؟ بپرداریم لازم است با روش های مطالبه مهریه آشنا شویم.

یکی از حقوق قانونی و شرعی که برای زن در زمان عقد نکاح در نظر گرفته شده مهریه است که معمولا برای آن مقدار معینی وجه نقد، سکه و یا طلا با رضایت زوجین تعیین می شود.

طبق قانون مدنی به محض جاری شدن عقد میان زوجین، زن مالک مهریه می شود و می تواند هر زمان که بخواهد آن را از مرد طلب کند. اگر مرد از پرداخت مهریه سرباز بزند زن می تواند به یکی از روش های ذیل به صورت قانونی برای مطالبه مهریه خود اقدام کند:

 • در روش اول زوجه به اداره اجرای اسناد رسمی مراجعه کرده و درخواست صدور اجرائیه برای وصول مهریه، با ضمیمه سند ازدواج خود را به این اداره ارائه می دهد. سپس این اداره بعد از بررسی درخواست مربوطه استعلامات مورد نیاز از پلیس راهنمایی و رانندگی و اداره ثبت اسناد و املاک را انجام داده و اگر زوج مالی به نام خود داشته باشد اموال مذکور توقیف می شود.
 • در روش دوم زن درخواست وصول مهریه را به دادگاه خانواده ارائه می دهد که البته بایستی تقاضای صدور تامین خواسته برای توقیف اموال زوج را نیز همزمان با درخواست وصول مهریه به این مرجع قضایی تقدیم کند.

در این روش دادگاه در اولین مرحله قبل از این که به بررسی اصل دعوی بپردازد بلافاصله استعلام اموال را از ادارات مربوطه گرفته و حکم توقیف اموال را صادر می کند و بعد از بررسی پرونده زن می تواند در صورتی که مرد همچنان از پرداخت مهریه خودداری کند از اموال توقیف شده مهریه خود را بردارد.

نحوه مطالبه مهریه به چه صورت است؟

نکات مهم در دعوای مطالبه مهریه

آیا مهریه بیشتر از 110 سکه را می توان گرفت؟ برای وصول مهریه کمتر و بیشتر از 110 سکه باید حتما به نکات مهمی به قرار ذیل توجه کنید:

 • ارائه مدارک مورد نیاز: زوجه در زمان ارائه دادخواست وصول مهریه باید مدارکی از قبیل شناسنامه، کارت ملی، سند ازدواج و دیگر اسناد مرتبط که بتواند میزان و وجود مهریه را به اثبات برساند نیز به همراه داشته و کپی برابر با اصل آن ها را به مرجع مربوطه تقدیم کند.
 • توصیف دقیق مهریه: در دعاوی مطالبه مهریه، باید تمام شرایط مربوط به مهریه به صورت دقیق و بدون هیچگونه ابهامی در متن دعوا توصیف و ذکر گردد همچنین ذکر نوع و مبلغ مهریه در این دعاوی الزامی می باشد.
 • توضیح علل مطالبه: علت و دلایلی که زوجه اقدام برای مطالبه مهریه نموده است باید به صورت دقیق و کاملا روشن در متن دعوا توضیح داده شود.
 • طرح اعتراضات مرتبط: در صورتی که که زوج هر گونه اعتراضی برای وصول مهریه داشته است و از طریق قانون آن را پیگیری نموده و همچنین کلیه مسائل مربوط به دعوا در این زمینه بایستی به صورت جداگانه مطرح گردد.
 • اثبات توانایی زوج در پرداخت مهریه: در صورتی که زوج توانایی پرداخت مهریه را دارد زوجه باید مدارکی که بتواند این امر را تایید و به اثبات برساند را به دادگاه ارائه دهد. همچنین مرد می تواند برای عدم توانایی خود در پرداخت مهریه مدارک لازم را به دادگاه تقدیم کند.
 • تقاضای اعسار: در صورتی که زوج با ارائه مدارک بتواند عدم توانایی خود در پرداخت مهریه را به اثبات برساند می تواند تقاضای اعسار داشته باشد.
 • تاثیر اجرای احکام: در این دعاوی تاثیر اجرای احکام قبلی و همچنین مهلت های زمانی که برای پرداخت مهریه تعیین شده مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
 • شروط تعهدات: درصورتی که زوج برای پرداخت مهریه شرایط و تعهداتی را تعیین و امضا نموده باشد، تمامی این موارد توسط کارشناسان دادگاه مورد بررسی قرار می گیرد.
 • تقاضای تجدیدنظر: در صورتی که هرکدام از طرفین از حکم نهایی دادگاه در مورد مهریه اعتراض داشته باشند می توانند با کمک بهترین وکیل مهریه در تهران و جمع آوری ادله و مستندات لازم تقاضای تجدیدنظر را ارائه دهند.
 • اجرای حکم ها: بعد از این که حکم نهایی توسط دادگاه صادر گردید، اجرای دقیق آن به همراه پرداخت مهریه انجام گرفته و قانون در این مورد تاکید اساسی برای اجرای صحیح و به موقع حکم را دارد.

اعسار از پرداخت مهریه چگونه به اثبات می رسد؟

در این بخش از مقاله آیا مهریه بیشتر از 110 سکه را می توان گرفت؟ می خواهیم اطلاعاتی در مورد چگونگی اثبات اعسار در اختیار شما قرار دهیم.

اعسار از پرداخت مهریه نیز مانند دیگر محکومیت های مالی انجام می شود به این معنا که زوج که در این دعاوی محکوم علیه می باشد با ارائه استشهادیه و شهود، اموال خود را مطابق با قوانین اجرای محکومیت های مالی به همراه دادخواست اعسار به دادگاه خانواده ارائه می دهد.

دادگاه به منظور بررسی دقیق تر در مورد اموال و دارایی زوج، از سازمان ثبت و املاک استعلام می گیرد. زوجه نیز می تواند به ارائه مدارک و اسناد قابل اثبات اموال زوج را به دادگاه اعلام نموده و درخواست رد اعسار زوج را داشته باشد.

طبق قانون مهریه تعهد و دینی است که بر عهده مرد است و مطابق با قانون مدنی بعد از جاری شدن صیغه عقد دائم زن مالک مهریه شده و به هر طریق که بخواهد می تواند در آن دخل و تصرف داشته باشد.

آیا می توان مهریه بیشتر از 110 سکه را می توان گرفت؟

در قانون و شرع مقدار مشخص و معینی برای مهریه تعیین نگردیده و زوجین خود در این مورد به توافق می رسند. همچنین تعیین نوع مهریه نیز توسط زن و مرد انتخاب می شود و هر چیزی که دارای ارزش مالی باشد مانند طلا، سکه، نقره، ملک، پول نقد و غیره می تواند به عنوان مهریه انتخاب شود.

در پاسخ به این سوال که آیا مهریه بیشتر از 110 سکه را می توان گرفت؟ طبق قانون حمایت از خانواده چنین می توان بیان کرد که قانون برای مطالبه مهریه تا 110 سکه از زوجه حمایت می کند و مطالبه بیش از این مقدار به ملائت زوج بستگی دارد که در ادامه به آن می پردازیم:

 • برای مهریه به میزان 110 سکه نیاز نیست که زوجه استطاعت مالی زوج را در دادگاه به اثبات برساند، چنانچه مرد توانایی در پرداخت این میزان مهریه را نداشته باشد خود باید برای اثبات عدم استطاعت در پرداخت مهریه اقدام و مدارک لازم را به دادگاه ارائه دهد.
 • در مهریه های بیش از 110 سکه زوجه باید با ارائه ادله و مدارک قابل اثبات توانالی مالی مرد در پرداخت این میزان از مهریه را به اثبات برساند.
 • در صورتی که زوجه بتواند استطاعت مالی مرد در پرداخت بیش از 110 سکه را به اثبات برساند مرد ملزم به پرداخت می باشد.
 • اگر زوج برای عدم پرداخت مهریه از روش های فریبکارانه و متقلبانه استفاده کند و یا این که بخشی از درآمد خود را از دادگاه مخفی کند در صورت اثبات این مورد مشمول حمایت قانون نمی شود. براساس بیان بهترین وکیل طلاق در تهران، اگر زوج عدم استطاعت مالی در پرداخت مهریه را بدون هیچگونه تقلبی به دادگاه ثابت کند شامل حکم حبس مهریه نیز نخواهد شد.

حکم حبس زوج برای مهریه بیش از 110 سکه

در مورد این که آیا مهریه بیشتر از 110 سکه را می توان گرفت؟ طبق ماده 3 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی، چنانچه زوج از پرداخت مهریه سرباز بزند، زوجه می تواند تا زمان پرداخت کامل مهریه و یا قبول شدن تقاضای اعسار زوج، تقاضای حبس زوج را داشته باشد ولیکن اگر مرد بتواند عدم استطاعت مالی خود را ثابت کرده و با تقاضای اعسار او موافق شود امکان حبس وجود نخواهد داشت.

مهم ترین تفاوت میان مهریه تا 110 سکه جاری و بیش از این میزان در امکان جلب زوج است. به این معنا که قانون تنها برای عدم پرداخت مهریه تا 110 سکه با حکم جلب زوج موافقت می کند. به عنوان مثال اگر مهریه 300 سکه باشد و مرد 110 سکه آن را پرداخت کند دیگر حکم حبس برای او صادر نمی شود ولیکن اگر کمتر از 110 سکه به زوجه پرداخت شده و فاقد حکم اعسار باشد حکم جلب او به تقاضای زوجه صادر و حبس خواهد شد.

حکم حبس زوج برای مهریه بیش از 110 سکه

ضمانت اجرای عدم پرداخت اقساط مهریه

در پیگیری دعاوی مهریه و کسب اطمینان تعداد سکه قابل اجرا و نحوه پرداخت آن، زوجه می تواند درخواست ضمانت اجرای عدم پرداخت اقساط مهریه را نیز از دادگاه داشته باشد، البته قابل ذکر است که این نوع ضمانت توسط قوانین و مقررات حقوقی به منظور اطمینان از پرداخت قسط های مهریه توسط مرد و اجرای به موقع آن به طور قطع انجام می گیرد. قانونگذار این ضمنات را به منظور حفظ حقوق زن تعیین کرده است.

یکی از روش ها برای دریافت مهریه قانونی در صورت عدم پرداخت اقساط آن در زمان مقرر، استفاده از توافق نامه مهریه است که شرایط و تعهدات لازم برای این مورد در آن تعیین می گردد. طبق این توافق نامه اگر متعهد، به تعهداتی که بر عهده او است عمل نکرده و اقساط مهریه را پرداخت نکرده باشد زوجه می تواند اقدامات قانونی لازم برای پرداخت مهریه را با ارجاع به این توافق نامه انجام دهد.

به این نکته توجه داشته باشید که ضمانت اجرای عدم پرداخت اقساط مهریه قانونی بسیار حائز اهمیت است و هدف قانونگذار از این امر اجرای عادلانه حق و حقوق و تعهدات هر کدام از طرفین نسبت به هم است.

تاخیر در پرداخت مهریه 110 سکه و قوانین مرتبط با آن

براساس قانون مهریه 110 سکه، زوج موظف است که در صورت قسطی شدن مهریه، در زمان تعیین شده توسط دادگاه، برای پرداخت اقساط مهریه اقدام نماید و اگر در این مورد هرگونه دیرکردی در روند اجرا رخ دهد طبق قانون زوج در معرض بازداشت خواهد بود.

لذا زوج باید قسط مهریه را در زمان مشخص از طریق مراجعه به دادگاه، به زوجه پرداخت کند. البته قانون در این مورد یک محدودیت زمانی را برای زوج در نظر گرفته است که براساس آن حکم جلب زمانی صادر می گردد که طبق تاریخ تعیین شده توسط دادگاه بیش از 10روز از آن گذشته باشد.

البته این محدودیت زمانی به این معنا نیست که زوج تاریخ های تعیین شده توسط دادگاه را نادیده گرفته و قسط مهریه را با تاخیر پرداخت کند. زیرا این مورد خود از نظر قوانین مالی نوعی جرم محسوب شده و قانون این حق را به زوجه داده که در صورت بروز چنین شرایطی از زوج شکایت کند.

کلام آخر

اگرچه براساس قانون جدید مهریه تلاش برای وصول مهریه های سنگین در طی چندین سال گذشته مرسوم شده است ولیکن براساس آمار طلاق، خانم هایی که مبلغ بالایی را به عنوان مهریه تعیین کرده بودند تنها برای پایان دادن به مشکلاتی که با همسر خود داشته اند و دریافت حکم طلاق مجبور به بخشش مهریه خود شده اند لذا مهریه بالا عاملی برای خوشبختی محسوب نمی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آیا مهریه بیشتر از 110 سکه را می توان گرفت؟ با وکلای متخصص وکیل چی مشاوره داشته باشید. در صورت هرگونه انتقاد و پیشنهاد می توانید از طریق سایت وکیل چی با ما در ارتباط باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

رقیه فتاحی

رقیه فتاحی هستم، لیسانس کامپیوتر دارم و بخاطر علاقه ای که به مسائل حقوقی و نویسندگی دارم، از سال 1398 کار محتوانویسی انجام می دهم و سعی می کنم اطلاعات حقوقی خودم را به روز کنم تا در سایت وکیل چی اطلاعات مفید و جدیدی را در اختیار کاربران قرار دهم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 3 =

دکمه بازگشت به بالا