نکات حقوقی

مهاجرت از طریق ازدواج به امارات (دبی) ✈️ + مدارک ⭐【سال1403】⚖️

امارات کشوری اسلامی و عرب زبان بوده که امروزه جزو کشورهای توسعه یافته محسوب می شود. دبی یکی از شهرهای این کشور بوده که با وجود پایتخت نبودنش، پرجمعیت ترین شهر امارات متحده عربی شناخته می شود. دبی یک مرکز اقتصادی بین الملل برای کشور امارات بوده که دارای بازار کار مناسب و مشاغل پر درآمد می باشد. امارات از جمله کشورهایی است که فرهنگ اسلامی داشته و به همین سبب مورد توجه ایرانیان قرار گرفته است.  یکی از انواع اقامت گزیدن در این کشور، مهاجرت از طریق ازدواج به امارات (دبی) می باشد. مهاجرت به دلایل متفاوتی می تواند رخ دهد. برای اخذ تابعیت از هر کشوری باید شرایط آن را داشت، این شرایط را می توان با وکیل مهاجرتی گرفتن و واگذاری پرونده به او ایجاد کرد.

چه زمانی مهاجرت صورت می گیرد؟

امارات یک کشور مسلمان بوده و از قواعد اسلامی پیروی می کند. طبق قوانین این کشور همسر خارجی مردی که تبعیت امارات را دارد می تواند اقامت دائم بگیرد. در صورتی که برای زن تابع کشور امارات این شرایط وجود ندارد و اقامت مرد به صورت دائمی نبوده و مدت دار است که با گذشت مدت معلوم باید نسبت به تمدید اقامت خود اقدام نماید. لازم به ذکر است که زن ایرانی برای مهاجرت از طریق ازدواج به امارات نیازمند اذن پدر می باشد.

گاهی یکی از طرفین ازدواج در کشور دیگری زندگی کرده و از رفاه اجتماعی و موقعیت خوبی برخوردار است به این منظور مهاجرت صورت می گیرد. اغلب افراد برای دریافت اقامت از کشور امارات، مهاجرت از طریق ازدواج را انتخاب می کنند. در این کشور قوانین ارائه تابعیت به مهاجران مزدوج آسان تر از روش های دیگر می باشد. شایان ذکر است که برای دریافت اقامت کشور امارات باید یکی از طرفین تبعیت کشور را دارا باشد تا امکان اقامت گزیدن برای داوطلب مهاجر فراهم شود.

نحوه اخذ اقامت ازدواج در امارات

اولین اقدام برای مهاجرت دریافت ویزا است. زمانی ویزا برای شخصی صادر می شود که تمام مجوز های لازم برای خروج از کشور خود و ورود به کشور مقصد را داشته باشد. به علاوه مجوزهای عبور باید استعطاعت مالی و ملکی داشته باشد و از پس هزینه های زندگی در آن کشور بربیاید. یکی دیگر از شرایط لازم مهاجرت از طریق ازدواج به امارات سن متقاضی می باشد، در این کشور سن ازدواج 25 سال تلقی می شود.

اخذ تابعیت امارات و مستقر شدن در این کشور شامل پروسه پیچیده ای می باشد که پیگیری آن در صورت عدم آگاهی طولانی و دشوار تر می شود. استفاده از خدمات یک وکیل مهاجرتی افزون بر افزایش شانس پذیرش، به صرفه جویی در وقت و هزینه هم کمک می کند. زیرا داوطلبان مهاجرت از طریق ازدواج، فقط 2 ماه فرصت اخذ ویزا را دارند. برای مطلع شدن از روش های مهاجرت، مقاله مهاجرت از طریق سرمایه گذاری به کانادا را مطالعه کنید.

نحوه اخذ اقامت ازدواج در امارات

مدارک لازم برای مهاجرت از طریق ازدواج به امارات (دبی)

متقاضی باید اسناد و مدارک مورد نیاز را فراهم کرده و به سفارت امارات ارسال کند تا مورد بررسی قرار بگیرد. این مدارک شامل گذرنامه شخص و همسرش و نسخه کپی، کارت مجوز اقامت (EGate) و نسخه کپی، اصل سند ازدواج، مدارک پزشکی و تاییدیه آن، داشتن 100 درهم برای ثبت درخواست، قرارداد کاری، فیش حقوقی، سند موجودی محل سکونت، چند قطعه عکس و مدارک استخدام کفیل می باشد.

همه این مدارک باید تکمیل شده و به مقامات برای ارائه مجوزهای لازم ارجاع داده شود. مدارک پزشکی و سلامت مهاجر باید بررسی و تایید شده سپس گواهی سلامت جسمی و روانی فرد صادر می شود. ارائه قرارداد کاری و فیش حقوقی نشان دهنده تمکن مالی زوجین و تامین آسایش و رفاه خانواده می باشد. درآمد 4000 درهمی همسر اصلی ترین شروط ازدواج و اقامت در کشور امارات می باشد. با معتبر بودن مدارک و اسناد و تکمیل شرایط، اخذ تابعیت در مرحله نهایی قرار می گیرد.

اگر مهاجر مرد باشد باید گواهی ها و اسنادی را دال بر این که دارای محل سکونت بوده و توانایی فراهم کردن امکانات و تامین مالی برای فرزندان و همسرش را دارد به دولت امارات ارائه دهد. از کلیه مدارک یک نسخه کپی ضبط شده و ضمیمه پرونده مهاجر می گردد. چنان چه داوطلب دارای تحصیلات عالیه، مهارت، شغل و یا سرمایه و مستغلات باشد، باید مدارک و گواهی های صلاحیت در این حوزه را هم تسلیم دولت امارات کند.

مدارک لازم برای مهاجرت از طریق ازدواج به امارات (دبی)

اخذ اقامت از طریق ازدواج مسیحی در امارات

در کشور های اروپایی که دین مسیحی دارند، مراسم ازدواج به شیوه های متفاوت تری از اسلام برگزار شده و سند آن ثبت می گردد. از آن جایی که امارات متحده عربی یک کشور اسلامی می باشد، برخی بر این باورند که ازدواج مسیحی از طرف این دولت به رسمیت شناخته نمی شود در صورتی که این گونه نیست. کلیساهای فراوانی در کشور امارات می باشد که مراسمات ازدواج در آن برگزار می گردد. سن ازدواج زن در این کشور حداقل 18 و برای مرد 18 تا 21 سال است.

زمانی که مجوزهای لازم برای انجام ازدواج زوجین صادر شود، شخص مهاجر می تواند با اعطای مدارک خود به وزارت امور خارجه، دادگاه مربوطه و وزارت دادگستری مجوز اقامت کسب کند. اگر زن پس از ازدواج با مرد، متقاضی اخذ اقامت از کشور همسرش باشد، مرد باید اسناد ازدواج خود را به اداره مهاجرت و سفارت امارات در کشور مبدأ بفرستد و برای همسرش اقامت خانه داری بگیرد. این اقامت به این صورت است که زن نمی تواند مشغول به کار شده و حامی مالی همسر خود باشد.

اخذ اقامت از طریق ازدواج اسلامی در امارات

برای عقد قرارداد نکاح زوجین در اسلام، حضور والدین و کسب اجازه از پدر الزامی می باشد. به همین دلیل باید پدر زوجین شاهد ازدواج بوده و رضایت خویش را اعلام کند. چنان چه پدر عروس در قید حیات نباشد، زن باید برای کسب اجازه در دادگاه حضور به عمل آورد. در صورتی که زوجه پیش از این تجربه ازدواج داشته باشد باید مدارک و اسنادی را که دادگاه از او مطالبه می کند، ارائه دهد. پس از آن خطبه عقد جاری شده و مجوزهای کسب اقامت دائم از طرف مقامات اجرایی صادر می گردد.

نکات مهاجرت از طریق ازدواج به امارات

موارد بسیاری وجود دارد که پروسه مهاجرت از طریق ازدواج شما را دچار مشکل کرده و یا به تسریع این روند کمک می کند. هرگونه جعل اسناد و مدارک موجب رد درخواست اقامت و محرومیت از مهاجرت می شود. بنابراین اگر قصد دریافت تابعیت از طریق ازدواج را دارید، باید بدانید که قرارداد ازدواج شما باید واقعی و بی شک و شبهه باشد. زیرا در غیر این صورت تخلف شکل گرفته و عواقبی را متوجه مهاجر می کند.

ازدواج تنها در صورتی انجام می پذیرد که شخص به سن قانونی رسیده باشد و هیچ اجباری در کار نباشد. پس از گذشت دو ماه از تاریخ ازدواج اگر هیچ اقدامی مبنی بر اقامت صورت نگیرد عواقب و جریمه های سنگینی را در بر می گیرد. مهاجرت از طریق ازدواج به امارات باید توسط سفارت تایید شده و به اثبات برسد. هنگامی که ازدواج در کشور دیگری انجام شده باشد، سند ازدواج باید توسط مقامات اجرایی ایران و امارات تایید شود. اگر شخص مجوز اقامت و مستندات ازدواج خود را نداشته باشد، نمی تواند به هیچ گونه فعالیتی در قالب اشتغال زایی و یا تحصیل بپردازد. احترام نهادن به قوانین و مقرارت کشور مهاجر پذیر و رعایت آن از نکات ضروری مهاجرت است که باید به آن توجه داشت. برای دفاع از حقوق خود به عنوان یک شهروند در دبی می توان از یک وکیل درخواست کمک نمود.

نکات مهاجرت از طریق ازدواج به امارات

هزینه های مهاجرت از طریق ازدواج به امارات

کسانی که داوطلب مهاجرت به دبی امارات هستند پیش از انجام هر کاری باید از شرایط محیطی، فرهنگی، بازار کار، درآمد و هزینه های زندگی در آن جا مطلع شوند. سعی کنید ثبات اقتصادی کشور امارات را بررسی کرده و از تمامی جهات بسنجید. اگر شرایط برای زیست در امارات با آن سطح از کیفیت که مد نظر شماست برابر نباشد دچار مشکل می شوید. بنابراین در گام اول باید راجب محل زندگی خود و هزینه های حاصل از مهاجرت آگاهی کسب کنید.

بخش دیگر هزینه های مهاجرت مربوط به دریافت مدارک، وکیل، پیش پرداخت به دولت امارات، پرداخت مالیات، اخذ تاییدیه های لازم از وزرات امور خارجه و دادگاه ها و همچنین گواهی های صادره از مقامات امارات می شود. این هزینه ها متغیر بوده و نمی توان مقدار مشخصی را برای مهاجرت به امارات از طریق ازدواج تخمین زد. بهتر است در این زمینه از شخصی که در کشور امارات زندگی می کند، مشورت بگیرید.

کلام آخر

با دریافت مشاوره از یک وکیل مهاجرتی می توان تا حدودی از روال پیگیری امور مهاجرتی خود اطلاعاتی را کسب کنید. برای مهاجرت از طریق ازدواج به امارات (دبی) باید مدارک خود را به دادگاه های دبی، وزارت دادگستری و امور خارجه داده و با اخذ تاییدیه های لازم اقامت خود را دریافت کنید. پس از این که با تابعیت شما موافقت شد به عنوان عضوی از جامعه امارات پذیرفته شده و صاحب حقوق اجتماعی می شوید. وکیل چی از این که تا پایان این مطلب همراه ما بودید از شما سپاس گزار است. انتقادات و پیشنهادات خود را از طریق کامنت و شبکه های مجازی برای ما ارسال کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

صدف طاهری

سلام صدف طاهری هستم. دارای چندین سال سابقه تولید محتوا در زمینه مسائل حقوقی و وکالت می باشم، در حال حاضر در سایت وکیل چی به عنوان نویسنده تحت وب مشغول به فعالیت هستم. هدف من تولید محتوای مفید برای کاربران است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 15 =

دکمه بازگشت به بالا