نکات حقوقی

چگونه مهریه عندالاستطاعه را بگیریم؟❤️【سال1403】⚖️

مهریه به مالی گفته می شودکه با توافق میان زوجین در زمان عقد تعیین و در دفتر اسناد رسمی ثبت می شود و متعلق به زن خواهد بود. مهریه در واقع یک حقوق مادی برای زن محسوب شده و براساس قانون هر زمان که بخواهد می تواند آن را از مرد طلب کند و برخلاف تصور برخی افراد که مهریه تنها در زمان طلاق به زن تعلق می گیرد در این مورد هیچگونه محدودیت زمانی برای زن وجود ندارد. نوع مهریه که در زمان عقد تعیین می شود تاثیر بسزایی در نحوه دریافت آن دارد و قانون برای هرگدام از انواع مهریه قوانین را تعیین نموده است که در این مقاله قصد داریم موضوع چگونه مهریه عندالاستطاعه را بگیریم؟ را مورد بررسی قرار دهیم و در این زمینه اطلاعات مفیدی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم با ما همراه باشید.

 مهریه عندالاستطاعه چیست؟

این نوع مهریه همانگونه که از نامش نیز پیدا است در صورت استطاعت مالی مرد قابل پرداخت می باشد. به این معنا که اگر مرد از توان مالی کافی برخوردار نباشد موظف به پرداخت مهریه همسر خود نخواهد بود و هیچگونه حکم جلبی نیز برای او صادر نمی شود و دادگاه براساس قوانین محکومیت های مالی و اموال و درآمد مرد، زمان های مشخصی را برای قسط بندی مهریه تعیین کرده و مرد موظف است که مهریه عندالاستطاعه زن را بدین طریق پرداخت نماید.

 ولیکن اگر مرد توان مالی برای پرداخت را داشته باشد موظف است بعد از طلب زوجه مهریه او را به صورت تمام و کمال پرداخت نماید. در واقع مهریه عندالاستطاعه فواید زیادی برای مرد دارد و زن باید بتواند در دادگاه توانایی مالی مرد در پرداخت مهریه را به اثبات برساند و اگر مرد مال و اموالی برابر با مبلغ مهریه عندالاستطاعه داشته باشد براساس حکم دادگاه آن مال مصادره و به زن تحویل داده می شود.

 مهریه عندالاستطاعه چیست؟

تفاوت مهریه عندالاستطاعه با مهریه عندالمطالبه

همانطور که پیشتر نیز گفتیم در مهریه عندالاستطاعه اگر مرد پول و یا مالی برای پرداخت مهریه زن داشته باشد و در صورتی که زن مهریه خود را از مرد درخواست کند، مرد موظف است که مهریه زن را به صورت کاملا پرداخت کند. نکته حائز اهمیت در مهریه عندالاستطاعه این است که زن باید بتواند میزان دارایی، درآمد و اموال شوهرش را در دادگاه به اثبات برساند و کلیه اموال را به مرجع قضایی معرفی کند تا بتواند از طریق فروش و مصادره آن ها براساس حکم دادگاه مهریه خود را دریافت نماید.

مهریه عندالمطالبه به این معنا است که زن هر زمان که مهریه خود را طلب کند مرد موظف است که آن را پرداخت کند و نیاز به اثبات دارایی و توان مالی او از طرف زن در دادگاه نخواهد بود. اگر مرد از استطاعت مالی برای پرداخت مهریه برخوردار نباشد می تواند درخواست اعسار جهت قسط بندی مهریه را به دادگاه ارائه دهد و دادگاه نیز بعد از تحقیق و انجام بررسی های لازم در خصوص دارایی  ودرآمد مرد اگر مستحق پرداخت مهریه زن به صورت اقساطی باشد با درخواست اعسار موافقت کرده و مرد موظف است که اقساط مهریه را در موعد تعیین شده در دادگاه به زن پرداخت نماید و چنانچه مرد در تاریخ مشخص شده برای پرداخت مهریه اقدام نکند زن و یا وکیل او می تواند درخواست صدور حکم جلب مرد را از دادگاه داشته باشند.

آیا مهریه عندالاستطاعه زندان دارد؟

خیر، با توجه به این که مهریه عندالاستطاعه فقط در صورت توانایی مالی مرد به او پرداخت می شود لذا دستور جلب برای آن صادر نخواهد شد. لذا اگر مرد دارایی و درآمدی نداشته باشد حکم جلب او صادر نشده و به زندان نخواهد رفت.

اگر دارایی مرد به اندازه ای باشد که بتواند مهریه زن را پرداخت کند و این موضوع توسط زن در دادگاه به اثبات برسد اموال او برابر با مبلغ مهریه توقیف می شود و اگر مرد برای فرار از پرداخت مهریه اموال خود را به نام نزدیکان و بستگان خود منتقل کند با مجازات قانونی مواجه می شود.

اگر به دنبالی راهی قانونی برای قسط بندی مهریه هستید توصیه می کنیم مقاله چگونه مهریه قسط بندی می شود؟ را مطالعه کنید.

نحوه اثبات توانایی مرد برای پرداخت مهریه عندالاستطاعه

همانطور که گفتیم یکی از شرایط مهریه عندالاستطاعه در صورتی که مرد قصد فرار از دین را داشته باشد این است که زن بتواند توانایی مالی مرد برای پرداخت مهریه را در دادگاه به اثبات برساند که مسیر پیچیده و سختی خواهد بود و نیاز به تخصص و تسلط بر قوانین خواهد داشت از این رو لازم است که زن در این مسیر قبل از هر گونه اقدامی با وکیل خانواده مشورت کند ودر صورت لزوم نحوه و مراحل انجام امور را به او واگذار کند.

به این نکته توجه داشته باشیدکه برای مطالبه مهریه عندالاستطاعه، چه زن قصد طلاق داشته باشد یا نه باید توان مالی مرد در پرداخت این مهریه در دادگاه به اثبات برسد که برای این امر می توان به طریق ذیل عمل کند:

  • استعلام دارایی مرد از طریق اجرا ثبت: زن در اولین مرحله برای مطالبه مهریه خود به دفتر ازدواجی که ازدواج او در آن ثبت شده مراجعه می کند و برای درخواست صدور اجراییه اقدام می کند. دفتردار بعد از صادر نمودن اجراییه آن را به شوهر ابلاغ می کند. مرد موظف است در تاریخ و زمان تعیین شده مهریه زن را به او پرداخت نماید در غیر این صورت زن می تواند درخواست استعلام اموال شوهرش را از طریق تشکیل پرونده در اداره ثبت اسناد رسمی داشته باشد.
  • استعلام دارایی شوهر از طریق دادگاه: یکی دیگر از روش ها برا اثبات دارای مرد جهت پرداخت مهریه عندالاستطاعه ارائه دادخواست و پیگیری از طریق دادگاه خواهد بود. در این صورت دادگاه خود از مراجع ذی ربط استعلام گرفته و میزان دارایی و اموال شوهر مشخص می شود.
  • معامله صوری به قصد فرار از پرداخت مهریه: اگر مرد به منظور فرار از پرداخت مهریه عندالاستطاعه اقدام به فروش صوری اموال خود کند زن می تواند شکایت کیفری بر علیه او را تقدیم دادگاه کرده و این موضوع را در دادگاه به اثبات برساند که در این حالت علاوه بر باطل شدن معامله، اموال او نیز تا زمان پرداخت تمام و کمال مهریه زن توقیف خواهد شد.
نحوه اثبات توانایی مرد برای پرداخت مهریه عندالاستطاعه

آیا امکان تغییر مهریه عندالاستطاعه به عندالمطالبه وجود دارد؟

سر دفتر قبل از جاری شدن صیغه عقد و ثبت آن در دفاتر اسناد رسمی، توضیحات لازم در مورد مهریه عندالاستطاعه و عندالمطالبه را به زوجین ارائه می دهد و آنان در آن لحظه در مورد نوع مهریه تصمیم گیری می کنند. ولیکن اگر بعد از ثبت ازدواج نظر آنان در این مورد تغییر کرد می توانند براساس قانون جدید طلاق و مهریه برای تغییر نوع مهریه اقدام کنند.

در این شرایط زوجین با مراجعه به دفتر ازدواجی که ازدواج آن ها در آن ثبت شده درخواست تغییر مهریه عندالاستطاعه به عندالمطالبه و برعکس را ارائه داده و اقدامات لازم را برای تغییر و ثبت جدید نوع مهریه انجام می دهند.

در مهریه عندالاستطاعه می توان درخواست اعسار داد؟

درخواست اعسار در مهریه عندالاستطاعه هیچگونه مفهوم قانونی ندارد. اگر مرد از پرداخت مهریه امتناع ورزد زن باید توان مالی مرد را ثابت کند و با اثبات این موضوع دیگر انکار از سوی مرد معنی نخواهد داشت. حتی قبل از این که زن تمکن مالی مرد را به اثبات برساند درخواست اعسار نیز همچنیان بی فایده خواهد بود ولیکن مرد می تواند در مرحله اجرای برای پرداخت مهریه، اعسار خود را به اثبات برساند و درخواست قسط بندی مهریه را داشته باشد.

کلام آخر

مهریه یکی از اصلی ترین حقوق مالی زن محسوب می شود که قانون و شرع در این مورد پشتیبان زن بوده و و مرد را موظف می دانند که مهریه زن را پرداخت نماید. اگر مهریه عندالاستطاعه باشد و مرد از پرداخت آن امتناع کند زن باید بتواند توان مالی مرد را برای پرداخت در دادگاه به اثبات برساند که برای این منظور لازم است که حتما با وکیل متخصص خانواده مشاوره داشته باشد. در صورت هرگونه انتقاد و پیشنهاد می توانید از طریق سایت وکیل چی با ما در ارتباط باشید.

چگونه مهریه عند الاستطاعه را بگیریم؟

برای گرفتن مهریه عندالاستطاعه باید استطاعت مالی زوج را اثبات نمایید. برای این کار کافی است که به دفاتر قضایی مراجعه کرده و لیستی از اموال متعلق به شوهر خود را ارائه نموده و دادخواست مهریه را ثبت کنید.

آیا مهریه قسطی می شود؟

این مسئله یکی از تفاوت های مهریه عندالمطالبه و عندالاستطاعه است. اما به طور کلی در صورتی که مرد درخواست طلاق بدهد، پرداخت مهریه بر او واجب است و قسطی نمی‌شود. اما اگر زن درخواست طلاق بدهد بسته به نوع مهریه ممکن است که قسطی بشود یا نه.

مهریه عندالاستطاعه بهتر است یا عندالمطالبه؟

هر کدام از مهریه عندالمطالبه و عندالستطاعه شرایط خود را دارد و این زن و شوهر هستند که باید در این باره انتخابی که به نفع هر دوی آنها و زندگی مشترکشان باشد را انتخاب کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

رقیه فتاحی

رقیه فتاحی هستم، لیسانس کامپیوتر دارم و بخاطر علاقه ای که به مسائل حقوقی و نویسندگی دارم، از سال 1398 کار محتوانویسی انجام می دهم و سعی می کنم اطلاعات حقوقی خودم را به روز کنم تا در سایت وکیل چی اطلاعات مفید و جدیدی را در اختیار کاربران قرار دهم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + 9 =

دکمه بازگشت به بالا