مجله حقوقیمهاجرت

مهاجرت به امارات (دبی) ✈️ + روش های مهاجرت ⭐【سال1403】⚖️

امارات متحده عربی یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس است که به دلیل توسعه یافتگی و شرایط اقتصادی رو به رشد و همچنین زندگی مرفه در بین مهاجران طرفداران زیادی دارد. دبی هم یکی از شهرهای این کشور است که مهاجران بسیاری را به خود جذب کرده است. حدود نیم میلیون نفر مهاجر ایرانی در کشور امارات زندگی می کنند. در این مقاله قصد داریم مهاجرت به امارات و روش های مهاجرت به آن را مورد بررسی قرار دهیم. برای کسب اطلاعات در خصوص مهاجرت به دبی تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

مزیت های مهاجرت به امارات

افرادی که از کشور خود مهاجرت می کنند در صورت داشتن رفاه و آسایش بالا در کشور مقصد، راحت تر می توانند دوری از خانواده و وطن را تحمل کنند. امارات یکی از کشورهای مهاجر پذیر دنیا است. این کشور به دلیل پیشرفت های چشم گیر و امکانات زندگی خوب مورد توجه افرادی است که قصد مهاجرت دارند. از جمله مزیت های مهاجرت به امارات و روش های مهاجرت و شهرهای این کشور از جمله دبی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • در کشور امارات افراد مختلف از پرداخت مالیات معاف هستند
  • بالا بودن سطح علمی و آموزش و پروش در این کشور
  • سطح کیفی زندگی در کشور امارات بالا است
  • کشور امارات یکی از کشورهای توسعه یافته ای است که دارای سیستم حمل و نقل پیشرفته و اقتصادی است
  • به دلیل این که در امارات میزان جرم و جنایت خیلی پایین می باشد، این کشور جزو کشورهای امن محسوب می شود
  • حضور مهاجران از کشورهای مختلف، سبب می شود زندگی در این کشور راحت بوده و افرادی که در امارات زندگی می کنند به راحتی می توانند با فرهنگ های مختلف سازگاری پیدا کنند

اما برای مهاجرت به این کشور می توان از طرق مختلف اقدام نمود. هر یک از این روش ها مزایا و شرایط مخصوص به خود را دارند. در این مقاله سعی می کنیم انواع روش های مهاجرت به امارات را بیان کنیم.

مطلب پیشنهادی: بهترین وکیل تهران

مزیت های مهاجرت به امارات

مهاجرت به امارات از طریق کار

یکی از ساده ترین و رایج ترین شیوه های مهاجرت به امارات، از طریق کار است. امارات پنجمین کشور مهاجر پذیر دنیا شناخته شده است. به دلیل پاییین بودن درصد بیکاری در این کشور افراد زیادی تمایل دارند ویزای کار این کشور را دریافت کنند.

 این کشور برای افراد متخصص به سادگی ویزای کاری صادر می نماید. به دلیل مهاجرت های بسیاری که به کشور امارات صورت می گیرد، نیاز روز افزون به نیروی کار هم مشاهده می شود. امارات برای صدور ویزای کاری، شرایط مختلفی را مهیا کرده است.

یکی از انواع ویزاهای کاری برای دریافت اقامت در کشور امارات، ویزای طلایی امارات است. این نوع ویزای جزو دسته ویزاهای طولانی مدت است، که مدت آن 2، 5 و یا 10 سال است. پس از تمام شدن مدت اقامت، این ویزا قابلیت تمدید شدن دارد. اما ویزای طلایی امارات به افرادی که قصد سرمایه گذاری در ملک در این کشور را دارند تعلق می گیرد. همچنین کار آفرینان دارای مدارک معتبر، افراد متخصص در زمینه پزشکی، ادبیات، هنر و دانشجویان ممتاز هم می توانند ویزای طلایی امارات را اخذ کنند.

البته باید گفت در کنار داشتن این تخصص ها، شرایط دیگری هم برای دریافت این نوع ویزا وجود دارد. مثلا کسانی که از طریق سرمایه گذاری ملکی می خواهند در این کشور اقامت کنند باید حداقل سرمایه ای که این دولت تعیین کرده است را در ملک این کشور سرمایه گذاری کنند. اما یکی از مهم ترین مزیت های دریافت این نوع ویزا، هزینه های مقرون به صرفه آن است.

از طریق ثبت شرکت، سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری امارات و همچنین از طریق کار آفرینی هم می توان ویزای این کشور را دریافت کرد.

اقامت در امارات با تولد

اقامت بر حسب تولد در دنیا به دو شکل خاک و خون صورت می گیرد. در برخی از کشورها، قانون تابعیت به این صورت است که هر فرزندی در خاک آن کشور متولد شود تبعه آن کشور است. اما در کشور امارات قانون خون اقامت و تابعیت نوزاد به دنیا آمده را تعیین می کند.

فردی که در کشور امارات متولد می شود می تواند اقامت این کشور را داشته باشد. اما برای دریافت این اقامت وجود شرایط خاصی لازم است . یکی از این شرایط این است که کودکی که متولد می شود پدر و مادر نامعلومی داشته باشد. این کودک می تواند اقامت امارات و شهرهای آن از جمله اقامت دبی را داشته باشد.

اگر فرزند پدرو مادر اماراتی هم داشته باشد طبیعتا می تواند مقیم این کشور باشد. در شرایطی که فرزند دارای پدر اماراتی و مادر خارجی باشد هم امکان دریافت اقامت امارات را خواهد داشت. در شرایط بر عکس یعنی مادر اماراتی و پدر خارجی هم امکان اقامت کودک وجود دارد. اما عده ای از والدین می خواهند از طریق تولد کودک برای خود اقامت دریافت نمایند. در کشور امارات امکان اخذ اقامت از طریق تولد فرزند برای والدین وجود ندارد.

اقامت در امارات با تولد

مهاجرت از طریق تحصیل در امارات

یکی دیگر از روش های مهاجرت به کشور پر طرفدار امارت، دریافت ویزای تحصیلی است. مدت اعتبار ویزای تحصیلی 1 ساله است و هر ساله باید تمدید شود. اما اگر فرد جزو دانشجویان ممتاز باشد می تواند ویزای 5 ساله تحصیلی دریافت کند. به منظور اخذ ویزای تحصیلی نکات زیر باید رعایت شود:

  • نامه پذیرش از دانشگاه محل تحصیل
  • پذیرفته شدن در آزمون آمادگی جسمانی پزشکی
  • داشتن تاییدیه اداره کل اقامت و امور خارجه مربوطه
  • داشتن حامی ویزا که می تواند دانشگاه و یا خانواده فرد باشد

پسران دانشجو در امارات که به همراه خانواده در این کشور زندگی می کنند برای تحصیل در دانشگاه های امارات نمی توانند از ویزای خانوادگی استفاده کنند. این افراد باید با طی کردن مراحل قانونی ویزای تحصیلی دریافت کنند. اما دانشجویان دختر می توانند تا زمان ازدواج با همان ویزای خانوادگی در امارات به تحصیل بپردازند.

اما برای دریافت ویزای تحصیلی در امارات ارائه مدارک لازم است. از جمله مدارک مورد نیاز پاسپورت و نامه پذیرش دانشگاه است. فرد مهاجر باید تست های پزشکی را انجام داده تا از نظر سلامت مورد بررسی قرار گیرد و گواهی پزشکی صادره لازمه دریافت ویزا است. همچنین فرد باید مدرک معتبری که نشان دهنده سکونت وی در خوابگاه و یا منزلی در این کشور باشد را ارائه دهد. همچنین فرد باید گواهی تمکن مالی هم برای پرداخت هزینه های تحصیل داشته باشد.

اقامت امارات از طریق ازدواج

یک راه دیگر برای دریافت اقامت امارات ازدواج است. یعنی اگر کسی قصد دارد اقامت امارات را به دست آورد باید با یک فرد اماراتی ازدواج کند. اگر یکی از زوجین تابعیت امارات را داشته باشند می توانند برای همسر خود که تابع کشور دیگری است، تابعیت امارات را کسب نمایند.

اگر فرد مهاجرت کننده مرد باشد، باید دارای تمکن مالی باشد. در واقع مرد خارجی برای ازدواج با یک زن اماراتی و گرفتن اقامت امارات باید بتواند هرینه های زندگی همسر خود را در این کشور تامین نماید. برای این ازدواج شرایط سنی هم مهم است. اگر متقاضی سن کم تر از 25 سال داشته باشد، باید از اداره تابعیت و اقامت کشور امارات تاییدیه ازدواج بگیرد.

این افراد فقط 2 ماه فرصت دارند تا بتوانند از طریق ازدواج اقامت در امارات را به دست آورند. اگر طی کردن این فرآیند زمان بیش تری طول بکشد فرد متحمل پرداخت جریمه ای بسیار سنگین خواهد شد.

زمانی که یک مرد با یک خانم اماراتی ازدواج نماید، اقامت 3 ساله دریافت می کند و پس از گذشت آن 3 سال باید برای تمدید اقامت اقدام کند. اگر یک زن خارجی با یک مرد اماراتی ازدواج کند پس از سپری شدن 3 سال می تواند اقامت دائم و تابعیت امارات را کسب کند. اما این خانم ها باید از تابعیت قبلی خود خارج شوند. اگر زن و شوهر طلاق بگیرند، اقامت همسر هم منتفی خواهد شد.

اقامت امارات از طریق ازدواج

اقامت از طریق پناهندگی در امارات

اقامت از طیق پناهندگی بسیار پر ریسک و پر خطر است. به همین دلیل توسط موسسات حقوقی مورد تایید قرار ندارد و خدمات مربوط به این نوع مهاجرت ارائه داده نمی شود. برای گرفتن پناهندگی در امارات باید مدارکی را که نشان دهنده آزار و اذیت مذهبی، سیاسی، جانی و مالی به صورت جدی است را ارائه کرد.

امارات سیستم رسمی برای درخواست پناهندگی ندارد اما افرادی که در این کشور زندگی می کنند و بازگشت ان ها به کشورشان برای ان ها خطر جدی داشته باشد را به کشورشان باز نمی گرداند. مدت اقامت پناهندگی در این کشور 6 ماه است و در این مدت اجازه کار و تحصیل به پناهندگان داده نمی شود.

کلام آخر

در این مقاله مهاجرت به امارات و روش های مهاجرت به این کشور را مورد بررسی قرار دادیم. برای دریافت اقامت در کشور امارات روش پناهندگی توصیه نمی شود زیرا سبب آسیب های روحی، روانی و جسمی بسیار می شود. از طریق تولد فرزند هم برای والدین امکان دریافت اقامت وجود ندارد. برای رفتن به امارات می توانید از طریق ویزای کار، سرمایه گذاری، تحصیل و ازدواج استفاده کرد. امیدواریم از اطلاعات ارائه شده در این مقاله استفاده کرده باشید. از این که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم. در صورتی که انتقاد و پیشنهادی دارید می توانید از طریق سایت وکیل چی با ما در ارتباط باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر نیری

سحر نیری هستم. کارشناسی ارشد شیمی از دانشگاه رازی کرمانشاه. تاکنون با چندین سایت محتوانویسی همکاری داشتم و به دلیل علاقه ای که به مسائل حقوقی دارم؛ چند ماهی است که با مجله وکیل چی همکاری می کنم و از نویسندگی لذت می برم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا