مجله حقوقی

دلایل محکمه پسند برای طلاق از طرف مرد ❤️【سال1403】⭐

گاهی مشاهده می شود که بعضی از زندگی های مشترک منجر به طلاق و جدایی می شود. تمایل و دادخواست برای طلاق ممکن است از طرف مرد، زن و یا به صورت توافقی میان زن و مرد باشد. هر یک از این انواع طلاق دارای شرایط خاص خود می باشند و باید مراحل مربوط به آن ها طی شود. پرونده های مربوط به طلاق در دادگاه های خانواده مورد بررسی قرار می گیرد و حکم لازم صادر می گردد. در واقع زوجین باید به دادگاه ثابت نمایند که به کدام دلایل قصد پایان دادن به زندگی مشترک خود را دارند و تنها با حکم دادگاه می توانند از یکدیگر جدا شوند. در این مقاله قصد داریم دلایل محکمه پسند برای طلاق از طرف مرد را مورد بررسی قرار دهیم، با ما همراه باشید. 

طلاق از طرف مرد 

مطابق قوانین مدنی کشور ما، حق طلاق برای مرد است، مگر این که خود مرد این حق را به همسر خود و یا فردی دیگر بدهد. این بدان معنی است که مرد قادر است هر زمان و به هر دلیلی همسر خود را طلاق دهد. یعنی اگر مرد تمایل به جدایی داشته باشد نیازی با رضایت زن و یا داشتن دلایل موجه ندارد. اما در صورت داشتن چنین دلایلی شرایط طلاق برای وی مقداری متفاوت خواهد شد.  

در واقع هنگامی که مرد تصمیم به طلاق می گیرد و دادخواست آن را ثبت می نماید، بدون رضایت زن و بدون هیچ دلیلی می تواند حکم طلاق را از دادگاه بگیرد. اما در این شرایط موظف به پرداخت کلیه حقوق زن می باشد. در طلاق از طرف مرد مهریه، نفقه و اجرت المثل زن باید توسط مرد پرداخت گردد. در صورتی که شرط تنصیف دارایی هم در عقد نامه ذکر شده باشد هم تمام اموالی که مرد پس از ازدواج با زوجه به دست آورده است باید میان زن و شوهر تقسیم شود. 

اما اگر مرد دلایل موجه و قانونی برای طلاق زوجه داشته باشد، دیگر نیازی به پرداخت برخی از حقوق زن نخواهد داشت. مهریه در هر حالت و شرایطی حق زن می باشد و زوج  به هیچ عنوان نمی تواند از پرداخت مهریه شانه خالی کند. زوجه می تواند هر زمانی که بخواهد مهریه خود را از شوهر مطالبه نماید و مرد هم موظف به پرداخت آن می باشد. تنها در شرایطی که زوجه مهریه خود را ببخشد امکان پرداخت نکردن مهریه وجود دارد. یعنی اگر مرد دلایل محکمه پسندی هم برای طلاق دادن همسر خود داشته باشد، باز هم باید مهریه او را بپردازد. اما با داشتن چنین دلایلی مرد برای طلاق زن نیازی به پرداخت نفقه و اجرت المثل ندارد و تنها با پرداخت مهریه طلاق رخ خواهد داد. 

طلاق از طرف مرد

دلایل محکمه پسند برای طلاق از طرف مرد 

همان گونه که بیان شد مرد در صورت داشتن دلایل قابل قبول برای قانون می تواند از پرداخت برخی حقوق زن معاف گردد. اما اکنون این سوال مطرح می شود که چه دلایلی برای طلاق دادن زوج از نظر قانون محکمه پسند است؟ این دلایل عبارتند از: 

  • ترک کردن محل زندگی توسط زوجه: گاهی ممکن است زن بنا به دلایل مختلف خانه و محل زندگی مشترک خود با همسر را ترک نماید. این عمل زن، دلیل مورد قبولی برای طلاق دادن او می باشد. از نظر قانون زن باید در تمام طول دوران زندگی مشترک خود در محل زندگی با همسر زندگی کند و بدون اجازه وی منزل را ترک نکند.
  • نازا بودن زن: یکی از دلایل محکمه پسند برای طلاق دادن زن، ناباروری و نازایی زن است. لازم به ذکر است در صورت ابتلای زن به بیماری های خاص و صعب العلاج هم امکان طلاق برای مرد فراهم می شود. حال اگر این موارد از مرد پنهان شده باشد، مراحل طلاق از طرف مرد با سهولت بیشتری پیگیری و انجام می شود. 
  • عدم تمکین: پس از ازدواج، هر یک از زوجین نسبت به یکدیگر مسئولیت هایی خواهند داشت که باید به انجام آن ها متعهد باشند. در صورتی که زن از انجام این مسئولیت ها و تعهدات سر باز بزند و در واقع تمکین نکند، از نظر قانون دلیل قابل قبولی را برای طلاق از طرف مرد فراهم نموده است. 
  • سوء ظن در رفتار زن: رفتارهای نادرستی که در شان زوجه نبوده و سبب تضعیف بنیان خانواده شود جزو دلایل موجه برای طلاق اوست. رفتارهای خارج از عرف و مشکوک جزو این رفتارها می باشند.
  • محکوم شدن به حبس: اگر زن به دلیل انجام جرم های مختلف محکوم به حبس شود، مرد می تواند بدون پرداخت نفقه و اجرت المثل اقدام به طلاق وی نماید. 
  • اعتیاد: از دیگر عواملی که به مرد اجازه می دهد همسر خود را طلاق دهد، اعتیاد زن است. به دلیل این که اعتیاد زن می تواند آسیب های جدی به خانواده و فرزندان وارد نماید، دلیل محکمه پسندی برای طلاق دادن زن خواهد بود.

مراحل طلاق از طرف مرد 

طلاق ممکن است به درخواست زن و یا مرد باشد، یا ممکن است هر دو برای انجام طلاق توافق داشته باشند. مراحل انجام طلاق در این روش ها تفاوت چندانی با یکدیگر ندارد. در طلاق از طرف مرد، وی باید ابتدا به دفاتر خدمات قضایی الکترونیک مراجعه کرده و دادخواست خود را برای طلاق تهیه و ثبت نماید. برای تنظیم این دادخواست می توان از بهترین وکیل طلاق در تهران کمک گرفت.  

در این مرحله لازم است کلیه مدارک لازم برای ثبت دادخواست مانند کپی برابر اصل سند ازدواج، مدارک هویتی خود و در صورت داشتن دلایلی برای طلاق، مدارک مربوط به آن را ضمیمه دادخواست خود نماید. طی این مرحله دادگاهی برای رسیدگی به این دادخواست تشکیل شده و مدارک و سخنان طرفین را مورد بررسی قرار می دهد.  

در طلاق های یک طرفه که به صورت توافقی نمی باشد، دادگاه زوجین را به مشاوره ارجاع می دهد تا در صورتی که امکان سازش وجود داشته باشد، میان زن و شوهر صلح و آشتی برقرار شود. اگر پس از این جلسات، مرد همچنان بر تصمیم خود مبنی بر طلاق استوار باشد، دادگاه به بررسی سایر موارد می پردازد. 

در این شرایط دادگاه، تمام نکات لازم از جمله مهریه، نفقه، اجرت المثل و حضانت فرزندان را مورد بررسی قرار می دهد. مطابق قانون تمام حقوقی که به زن تعلق دارد باید پرداخت گردد. پس از انجام این مراحل و تعیین تکلیف این موضوعات، دادگاه حکم طلاق را صادر می نماید. پس از آن زوجین می توانند با ارائه گواهی عدم سازش صادر شده توسط دادگاه به دفاتر رسمی طلاق می توانند رسما جدا شوند. در طلاق توافقی زوجین نسبت به تمام موارد توافق نموده و دادگاه هم توافق آن ها را در اولویت قرار می دهد.

مراحل طلاق از طرف مرد

نحوه تعیین نفقه و اجرت المثل زن 

بخش از حقوقی که زن دارد و می تواند آن ها را مطالبه نماید نفقه و اجرت المثل است. همان طور که گفتیم در صورتی که مرد دلایل موجهی برای طلاق زن داشته باشد، برخی از حقوق به وی تعلق نمی گیرد. اما در صورتی که مرد بدون دلیل تصمیم به طلاق همسر خود بگیرد موظف به پرداخت مهریه و کلیه حقوق زن می باشد.  

میزان نفقه زن توسط دادگاه و با توجه به عرف جامعه و شرایط خانوادگی زن تعیین می شود. نفقه باید در دوران پیگیری طلاق تا 3 ماه پس از طلاق پرداخت گردد. این سه ماه عده زن است و ممکن است در این دوران مرد از طلاق پشیمان شده و قصد بازگشت به همسر خود را داشته باشد، به همین دلیل هزینه های زندگی زن در این دوران به عهده مرد است. برای پرداخت اجرت المثل وجود شرایط زیر لازم و ضروری است. 

  • در شرایطی که زن به خواست شوهر، اقدام به انجام اموری کرده باشد که از نظر قانونی بر عهده وی نبوده است. 
  • زن برای انجام کارهای منزل قصد و نیت کار کردن مجانی نداشته باشد. 
  • کارهای انجام شده توسط زن در عرف دارای دست مزد باشد. 

در صورتی که این شرایط برقرار باشد، مرد موظف به پرداخت اجرت المثل می باشد. میزان این حق زن با توافق بین زوجین تعیین می شود. در صورتی که زن و شوهر در این زمینه به توافق نرسند، کارشناس رسمی دادگستری میزان آن را تعیین می نماید که با توجه به تعرفه تعیین شده برای هر سال می باشد.

یکی دیگر از حقوق زن نحله می باشد، در شرایطی که مرد تقاضای طلاق داشته باشد و این دادخواست همراه با دلایل محکمه پسند باشد، اجرت المثل به زن تعلق نمی گیرد. در این حالت دادگاه مبلغی را در ازای سال های زندگی مشترک زن با مرد به عنوان نحله برای وی در نظر می گیرد. مرد موظف است کلیه این حقوق را که به طور قانونی به زن تعلق می گیرد، پرداخت نماید، مگر این که زن از حق خود بگذرد و حقوق خود را ببخشد. 

دادخواست اعسار در طلاق از طرف مرد 

دادخواست اعسار به معنی ناتوانی مالی مرد برای پرداخت یک جای مهریه و درخواست تقسیط آن است. برای ارائه این دادخواست به دو شکل می توان اقدام کرد. در برخی موارد ممکن است قبل از دادخواست طلاق از طرف مرد و یا در جریان آن، زوجه هم دادخواستی مبنی بر مطالبه مهریه خود را ارائه داده باشد. این دادخواست ممکن است در همان دادگاه طلاق و یا در دادگاهی دیگر مورد بررسی قرار بگیرد. در صورتی که مرد بخواهد درخواست اعسار بنماید، باید این دادخواست را در دادگاهی که درخواست مهریه زوجه در آن بررسی می شود ارائه نماید.   

حالت دیگر مربوط به زمانی است که زن درخواستی برای مهریه ثبت نکرده است و دادگاه تنها پرونده طلاق را بررسی میکند که طی آن باید مهریه و سایر حقوق زن پرداخت شود تا امکان طلاق ایجاد شود. در این حالت مرد باید درخواست اعسار را به همان دادگاه تقدیم نماید تا مورد رسیدگی قرار بگیرد.  

نکته قابل توجه این است که تا زمانی که تکلیف مهریه و درخواست اعسار مشخص نشود، اجرای طلاق امکان پذیر نخواهد بود. اگر دادگاه با توجه به مدارک و مستندات با دادخواست مرد مبنی بر تقسیط مهریه موافقت نماید، باید پیش پرداخت مهریه به زوجه پرداخت گردد تا سایر مراحل طلاق انجام شود. اما در صورت عدم موافقت با اعسار مرد، وی موظف به پرداخت تمام و کمال مهریه زن می باشد و تا آن را پرداخت ننماید، نمی تواند زن را طلاق دهد. 

جهت موافقت با درخواست اعسار، مرد باید بتواند عدم توانایی مالی خود را به دادگاه ثابت نماید. این اثبات از طریق اطلاعات درآمدی مرد و همچنین شهادت شهود انجام می شود. در این شرایط دادگاه با توجه به میزان درآمد و هزینه های مرد، میزان مهریه را قسط بندی می نماید. لازم به ذکر است که اعسار تنها برای مهریه قابل استفاده است و برای نفقه و اجرت المثل، مرد نمی تواند درخواست اعسار بدهد. 

دادخواست اعسار در طلاق از طرف مرد

مراجعه به وکیل برای طلاق از طرف مرد 

در خصوص پرونده های طلاق از هر نوعی که باشد، هر یک از زوجین می توانند به وکیل مراجعه نموده و با انعقاد قرارداد وکالت، پیگیری پرونده را به وی بسپارند. در این حالت دیگر نیازی به مراجعه به دادگاه و پیگیری پرونده توسط زوجین نیست. حتی برای اجرای طلاق هم می توان به وکیل وکالت داد تا ثبت آن را انجام دهد. بسیاری از زوجین در مراحل طلاق ترجیح می دهند با یکدیگر رو به رو نشوند تا از ایجاد مشکلات بیشتر جلوگیری شود.

با داشتن وکیل، زوجین می توانند از مراجعه به دادگاه معاف شده و در وقت خود صرفه جویی نمایند. از طرف دیگر پیگیری پرونده توسط یک فرد متخصص سبب می شود هر یک از زوجین بتوانند به حقوق قانونی خود دست یابند. در واقع می توان با صرف کمترین زمان پرونده را به نتیجه رساند و پروسه طلاق را خاتمه داد. 

کلام آخر 

در این مقاله، دلایل محکمه پسند برای طلاق از طرف مرد را مورد بررسی قرار دادیم. هنگامی که مرد تقاضای طلاق دارد، موظف است کلیه حقوق زن از جمله مهریه و نفقه و سایر حقوق او را بپردازد. اما اگر مرد دلایل محکمه پسندی برای طلاق همسر خود داشته باشد می تواند تنها با پرداخت مهریه همسر خود را طلاق دهد. این دلایل شامل اعتیاد، محکومیت به حبس، عدم تمکین، ناباروری و ترک محل زندگی است. مرد در صورت ناتوانی در پرداخت مهریه می تواند درخواست اعسار داده تا در صورت موافق دادگاه، مهریه همسر خود را به صورت اقساطی پرداخت نماید. امیدواریم اطلاعات این مقاله برای عزیزانی که درگیر پرونده های طلاق هستند آموزنده و مفید بوده باشد. از این که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم. در صورتی که انتقاد و پیشنهادی دارید می توانید از طریق سایت وکیل چی با ما در ارتباط باشید.    

5/5 - (1 امتیاز)

سحر نیری

سحر نیری هستم. کارشناسی ارشد شیمی از دانشگاه رازی کرمانشاه. تاکنون با چندین سایت محتوانویسی همکاری داشتم و به دلیل علاقه ای که به مسائل حقوقی دارم؛ چند ماهی است که با مجله وکیل چی همکاری می کنم و از نویسندگی لذت می برم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا