نکات حقوقی

هزینه وکیل حقوقی چقدر است؟ + محاسبه حق الوکاله ⭐【سال1403】⚖️

یکی از موارد مهم در خصوص پرونده های حقوقی هزینه وکیل است. برای تسریع روند دادرسی و رسیدن به نتیجه مطلوب در پرونده های حقوقی بهتر است که به یک وکیل با تجربه مراجعه شود. اما داشتن وکیل مستلزم پرداخت هزینه حق الوکاله او است. موارد مختلفی بر میزان دست مزد وکیل و هزینه ای که برای آن پرداخت می شود تاثیر گذار است. در خصوص دعاوی حقوقی هم همین موضوع مطرح است. به دلیل اهمیت بحث هزینه تصمیم گرفتیم در این مقاله، هزینه وکیل حقوقی را مورد بررسی قرار دهیم. برای کسب اطلاعات در خصوص این که هزینه وکیل حقوقی چقدر است؟ تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

حق الزحمه وکیل

وکلا برای انجام خدمات وکالت دست مزدی را با نام حق الوکاله دریافت می کنند. این مبلغ برای دعاوی مختلفی که وکالت می شود متفاوت است. دعاوی قضایی به دو دسته حقوقی و کیفری تقسیم می شوند. دعاوی کیفری مربوط به موضوعاتی هستند که علاوه بر حق دیگران جرم نیز رخ داده است. هر یک از این دعاوی حقوقی و کیفری هم دارای زیر شاخه های دیگری هستند که حق الوکاله هر کدام از این دعاوی با توجه به وظایف و اختیارات وکیل متفاوت است. برای مثال طلاق یکی از دعاوی حقوقی است که حق الزحمه بهترین وکیل طلاق در تهران نمونه هزینه وکیل حقوقی است.

در این مقاله قصد داریم هزینه وکیل حقوقی یعنی دست مزد وکلا در پرونده های حقوقی را مورد بررسی قرار دهیم. میزان این هزینه به پیچیدگی پرونده تحت وکالت وابستگی زیادی دارد. در برخی پرونده ها چندین موضوع با هم عجین شده اند که هر کدام قوانین مخصوص به خود را می طلبند. منطقی است که دست مزد وکیل در چنین پرونده هایی بیش تر باشد. گذشته از این موضوع هر وکیل حق الزحمه مخصوص به خود را دارد. وکلایی که دانش، تخصص و تجربه بیش تری دارند حق الوکاله بیش تری هم دریافت می کنند. کانون وکلا هر ساله برای دعاوی مختلف تعرفه قانونی را برای دست مزد وکلا مشخص می نماید. وکلا موظف هستند دست مزد خود را مطابق با این تعرفه ها دریافت نمایند. 

حق الزحمه وکیل

هزینه وکیل حقوقی در دعاوی مالی

اشخاصی که در دادگاه های کشور دارای پرونده های قضایی هستند می توانند پیگیری پرونده را به وکیل واگذار کنند و یا خود شخصا در دادگاه حاضر شده و پیگیری پرونده خود را به عهده بگیرند. اما زمانی که به وکیل مراجعه می کنند هزینه حق الوکاله وکیل به آن ها تحمیل می شود. میزان این هزینه بسته به دعاوی مختلف و شرایط پرونده متفاوت است. اما در حالت کلی مبلغی است که وکیل و موکل نسبت به آن توافق نموده اند. در واقع حق الوکاله بهترین وکیل حقوقی در تهران باید مورد توافق طرفین باشد.

اگر موضوع مورد نزاع طرفین مالی باشد و یا منجر به منفعت مالی شود میزان حق الوکاله وکیل پرونده با توجه به ارزش آن مال تعیین می شود. در چنین پرونده هایی میزان دست مزد وکیل بر اساس درصدی از اموال و یا ارزش مالی آن ها تعیین می شود. این درصد هر ساله توسط کانون وکلا و طبق تعرفه مشخص اعلام می شود. مسلما هر چه ارزش مالی ملک و یا مال مورد اختلاف بیش تر باشد حق الوکاله وکیل هم بیش تر خواهد بود. برای مثال دعوایی که برای الزام به انتقال یک واحد آپارتمان مطرح می شود جزو دعاوی مالی است. در این پرونده حق الزحمه وکیل بر اساس ارزش آپارتمان خواهد بود.

آیا در صورت عدم موفقیت وکیل هزینه وی باید پرداخت شود؟

باید بگوییم که وکیل تضمینی در خصوص نتیجه پرونده ندارد. در واقع وکیل باید تمام تلاش خود را برای به نتیجه رسیدن پرونده انجام دهد. وی باید هر کار قانونی که منجر به احقاق حق موکل خود می شود را انجام داده و در این خصوص کم کاری ننماید. اما تضمینی برای این که نتیجه مورد نظر موکل حاصل شود یا خیر نخواهد داشت.

باید این طور بگوییم که دست مزدی که وکیل دریافت می کند بابت زحماتی است که برای پیشبرد پرونده می کشد. حتی اگر دادگاه با پیروزی طرف مقابل خاتمه یابد هم وکیل هزینه زحمات خود را دریافت می کند. فارغ از این که نتیجه پرونده چه باشد وکیل باید در جلسات دادگاه حضور داشته باشد.

وی همچنین باید دادخواست ها، لوایح و شکوائیه های لازم را تدوین و به دادگاه ارائه کند. همچنین وکیل موظف است در جلسات دادگاه با ارائه دفاعیه از موکل خود دفاع کند. پس بابت انجام این امورمستحق دریافت دست مزد است. در واقع وکیل تعهدی در رابطه با نتیجه دادگاه ندارد زیرا تصمیم گیرنده نهایی قاضی است. اما وکیل هم باید منصف بوده و تمام تلاش خود را برای دفاع از موکل به کار بگیرد. در این شرایط موکل هم شاهد زحمات او خواهد بود.

آیا در صورت عدم موفقیت وکیل هزینه وی باید پرداخت شود؟

نکات مهم در خصوص هزینه وکیل حقوقی

در خصوص مباحث مالی و هزینه های وکیل لازم است به یک سری نکات به صورت ویژه توجه شود. برخی از این نکات را در این قسمت عنوان می کنیم.

  • برای انتخاب وکیل بهتر است که ابتدا تحقیق نموده و وکیلی را انتخاب کنیم که حق الوکاله منصفانه ای دارد. برخی از وکلا متاسفانه مبالغ زیادی را درخواست می کنند، باید از مراجعه به چنین وکلایی خودداری نمود.
  • اگر وکیلی، وکالت یکی از خویشاوندان سببی و یا نسبی خود تا درجه 3 را به صورت مجانی بپذیرد. از ابطال تمبر و پرداخت سهم مرکز مشاوران قوه قضاییه، کانون وکلای دادگستری و صندوق قوه قضاییه معاف می شود.
  • مبلغی که در تعرفه وکالت تعیین شده است مربوط به کلیه مراحل دادرسی و تجدید نظر است. به این صورت که 60 درصد مبلغ مربوط به مراحل اولیه و 40 درصد دیگر مربوط به مرحله تجدید نظر است.
  • اگر وکیلی، وکالت پرونده ای را پس از نقض رای به عهده بگیرد، حق الوکاله او به میزان نصف حق الوکاله قبل از نقض رای است. زیرا در یک مرحله پرونده حضور نداشته و وظایف آن بخش به عهده وکیل دیگری بوده است.

زمان پرداخت هزینه وکیل حقوقی

به طور کلی آن چه که موکل به عنوان حق الوکاله به وکیل می پردازد مبلغی است که طرفین نسبت به آن توفق کرده اند. گاهی ممکن است موکل تمایل داشته باشد مبلغی بیش تر از تعرفه و حتی خواست وکیل را به وی بپردازد. پس مهم ترین عامل در تعیین میزان دست مزد وکیل توافق و رضایت طرفین است.

اما آن چه اهمیت دارد این است که مبلغ دست مزد و نحوه پرداخت آن باید در قرارداد ذکر شود و مطابق با همان قرارداد پرداخت شود. این موضوع هم به توافق دو طرف بستگی دارد. ممکن است وکیل و موکل با هم به توافق برسند که کل هزینه قبل از به پایان رسیدن دادگاه پرداخت شود و یا برعکس توافق آن ها این گونه باشد که دست مزد وکیل پس از پایان دادگاه و مشخص شدن نتیجه پرداخت شود.   

روال عادی کار به این صورت است که نصف مبلغ قرارداد به صورت پیش پرداخت و نصف دیگر آن پس از پایان دادگاه و مشخص شدن نتیجه پرداخت گردد. حتی ممکن است یک وکیل به دلایل مختلف وکالت فرد را به صورت رایگان انجام داده و هزینه ای بابت آن درخواست نکند.

زمان پرداخت هزینه وکیل حقوقی

راه های پرداخت هزینه وکیل حقوقی

برای پرداخت دست مزد وکیل راه های مختلفی وجود دارد. روش های پرداخت دست مزد وکیل هم توافقی است. برخی از وکلا به صورت اقساطی هم وکالت موکلین را قبول می کنند. به این صورت که میزان دست مزد خود را طی چند قسط در مراحل مختلف و حتی پس از پایان دادگاه دریافت می کنند. برخی از وکلا هم ممکن است حق الزحمه خود را به صورت یک جا مطالبه نمایند.

در خصوص برخی پرونده ها به ویژه پرونده های مالی و ملکی ممکن است طرفین توافق کنند که پس از به نتیجه رسیدن پرونده و دریافت اموال و املاک، وکیل بخشی از آن ها را به عنوان دست مزد خود اختیار نماید.

کلام آخر

در این مقاله هزینه وکیل حقوقی را مورد بررسی قرار دادیم. میزان حق الوکاله یک وکیل حقوقی به عوامل مختلفی بستگی دارد. تحصیلات، تخصص، تجربه، نوع پرونده و بسیاری از موارد دیگر در تعیین دست مزد وکیل موثر خواهند بود. کلیه موارد مربوط به هزینه وکیل به توافقات میان آن ها بستگی دارد. این هزینه ممکن است قبل از دادگاه، پس از آن و یا در جریان دادگاه پرداخت شود. در صورت موافقت وکیل، موکل می تواند هزینه وی را به صورت اقساطی پرداخت کند. در غیر این صورت نصف مبلغ قبل و نصف آن پس از پایان دادگاه پرداخت می شود. امیدواریم اطلاعات جمع آوری شده برای شما مفید و کاربردی بوده باشد. از این که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم. در صورت داشتن هر گونه انتقاد و پیشنهاد می توانید از طریق سایت وکیل چی با ما در ارتباط باشید.      

3.3/5 - (3 امتیاز)

سحر نیری

سحر نیری هستم. تاکنون با چندین سایت محتوانویسی همکاری داشتم و به دلیل علاقه ای که به مسائل حقوقی دارم؛ چند ماهی است که با مجله وکیل چی همکاری می کنم و از نویسندگی لذت می برم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × یک =

دکمه بازگشت به بالا