وکیل حقوقی

لیست دادگاه های رشت⭐【سال1403】⚖️

در این مقاله می خواهیم شما را با تعدادی از دادگاه های رشت و شهرستان های اطراف آن و دادسراهای مربوطه به همراه ذکر شماره تماس و آدرس آشنا کنیم. دادگاه ها از جمله مراجع قضایی هستند که طبق صلاحیت خود و بر اساس اختیاراتی که قوه قضاییه به آن ها می دهد، با حفظ اصول و قوانین به قضاوت می پردازند و برای احقاق حقوق افراد و عدم تضییع آن ها تلاش می‌کنند. با توجه به انواع جرایم صورت گرفته در کشور و دعاوی گوناگونی که در قالب موضوعات حقوقی، خانواده و کیفری صورت می گیرد، دادگاه ها نیز به دسته های گوناگونی تقسیم بندی می شوند. در ادامه مقاله مطالب بیش تری را عنوان خواهیم کرد. پس در ادامه همراه ما باشید.

منظور از مراجع قضایی چیست؟

مراجع قضایی به مراجعی گفته می شوند که وظیفه آن ها رسیدگی به اختلافات بین مردم بوده و اگر بین افراد در خصوص مورد خاصی مشکلی پیش بیاید و نتوانند به طور شخصی آن را حل کنند، مراجع قضایی می توانند به صورت بی طرف بین آن ها قضاوت کنند. مراجع قضایی ایران تحت نظر قوه قضاییه تشکیل شده و کسانی که در آن به فعالیت می‌پردازند، قضات و کارکنان قوه قضاییه هستند. به مراجع قضایی به طور کلی دادگاه نیز گفته می شود. در نتیجه می توانیم بگوییم که دادگاه های رشت همان مراجع قضایی دایر در این شهر هستند که به دعاوی بین افراد رسیدگی می نمایند.

طبق ماده 34 قانون آیین دادرسی کیفری، دستوراتی که مقامات قضایی به ضابطان دادگستری می دهند باید به صورت کتبی، سریع و با قید مهلت باشد. در صورتی که به دلایلی دستورات بصورت کتبی نتواند صادر شود، دادستان ها و قضات می توانند به صورت شفاهی آن را بیان کنند و ضابطین نیز موظف اند آن ها را انجام داده و اقدامات را طبق دستور بیان شده طی 24 ساعت به امضای یک مقام قضایی بالادست برسانند. ماده 41 نیز این گونه بیان می دارد که ضابطین دادگستری این اختیار را ندارند که از متهمین اخذ تامین کنند و مقامات نیز حق محول نمودن آن را ندارند. مراجع قضایی در دسته های مراجع قضایی حقوقی، مراجع قضایی کیفری و مراجع اداری تقسیم بندی می شوند.

  • مراجع قضایی کیفری به انواع دعاوی و جرایمی که جنبه عمومی جرم نیز دارند و در طبق قوانین و اسلام برای آن ها مجازاتی در نظر گرفته شده است، مربوط می شوند. در ابتدا دادسراها که یکی دیگر از مراجع قضایی هستند، در مورد جرم صورت گرفته تحقیقات لازم را انجام می دهند و پس از تایید آن به دادگاه ارجاع می دهند.
  • مرجع قضایی حقوقی نیز به اختلافات بین افراد با انواع موضوعات خانواده، مثل طلاق، حضانت فرزندان، ارث و موضوعات دیگر حقوقی مثل دعاوی ملکی و اراضی، امور مربوط به قراردادها و دیگر موضوعات با منافع مالی رسیدگی می کنند.
  • مراجع قضایی اداری نیز مورد سومی است که تحت نظر قوه قضاییه فعالیت می کند. شورای حل اختلاف یکی از این موارد می باشد. به دعاوی با سطح اختلافات مشخص در این مراجع رسیدگی می شوند. مثلا اگر تصادفی صورت گرفته باشد و خسارات وارده 15 میلیون باشد، دیگر به دادگاه های حقوقی ارجاع داده نمی شوند و در شورای حل اختلاف مورد بررسی قرار می گیرند.

ساکنین استان های دیگری مانند یزد برای دریافت اطلاعات تماس مراجع قضایی شهر خود می توانند به مقاله لیست دادگاه های یزد مراجعه کنند و از آدرس و شماره تماس دادگاه های فعال در این استان اطلاع یابند.

منظور از مراجع قضایی چیست؟

ارجاع پرونده از شورای حل اختلاف به دادگاه های رشت

همان طور که گفتیم، یکی از مراجع قضایی اداری شورای حل اختلاف می باشد. این مرجع در دعاوی با سقف مشخص ورود می یابد و سعی دارد با میانجی‌ گری اختلاف بین افراد و شهروندان را حل و فصل نماید. پس در نتیجه بدون این که پرونده به دادگستری ارجاع داده شود در شوراهای محلی حل می شوند. در دو صورت اختلاف بین افراد در این شوراها به سازش تبدیل می گردد:

  • اول این که طرفین دعوا به صورت مستقیم به شورای حل اختلاف محل خود مراجعه کنند و از آن‌ ها تقاضا کنند که اختلاف بین آن ها را رفع کند و آن ها نیز موظف به رسیدگی به پرونده و برقراری صلح و سازش هستند.
  • پرونده ای ممکن است در مراجع قضایی همچنین دادگاه های رشت مطرح شود و خود دادگاه و دادسرا با توجه به موضوع، آن را به شورای حل اختلاف ارجاع دهند و طرفین مجبور به پیگیری آن در این مرجع گردند.

در صورتی که شورای حل اختلاف موفق به برقراری صلح شود، گزارش اصلاحی را صادر می کند. در غیر این صورت دادگاه ها موظف به رسیدگی به پرونده خواهند شد. پس می توانیم بگوییم که پرونده از شورای حل اختلاف به دادگاه های رشت در صورت عدم ایجاد صلح و سازش توسط شورا بین طرفین دعوا ارجاع داده می شود. مواردی که شورای حل اختلاف می تواند به جای دادگاه وارد عمل شود عبارتند از:

  • در صورتی که امور حقوقی و مدنی و خانوادگی و تمامی جرایم قابل گذشت با جنبه خصوصی مورد دعوا باشد.
  • دعاوی ای که جنبه مالی دارند و شورای حل اختلاف می تواند مانند دادگاه به صدور رای بپردازد. مثلا اختلافات مربوط به اموال منقول تا سقف 20 میلیون تومان مثل تحریر ترکه، انحصار وراثت، تخلیه مستاجر، جرایم تعزیری با مجازات نقدی درجه 8، می توانند به جای دادگاه در شورای حل اختلاف بررسی گردند.

لیست دادگاه های رشت

در ادامه این مطلب ما به معرفی دادگاه های رشت و شهرستان های استان گیلان با ذکر آدرس و شماره تماس خواهیم پرداخت.

دادگاه تجدید نظر استان گیلان

 دادگاه تجدید نظر استان گیلان

دادگاه تجدیدنظر از جمله دادگاه های عمومی است که برای انواع دعاوی حقوقی و کیفری برگزار می گردد. دادگاه تجدید نظر استان گیلان نیز یکی از دادگاه های رشت است که به دعاوی و پرونده هایی که مورد اعتراض طرفین در دادگاه بدوی قرار گرفته است رسیدگی می نماید.

آدرس: رشت، بلوار مدرس، مابین میدان امام حسین و پل جانبازان

مجتمع دادگاه های حقوقی رشت

مجتمع دادگاه های حقوقی رشت

دادگاه های حقوقی به انواع دعاوی و اختلافات مالی افراد با موضوعات ملکی، قراردادها، پرونده های تجاری، بانکی و غیره رسیدگی می کند. مجتمع دادگاه های حقوقی نیز یکی از دادگاه های رشت است که مربوط به این موضوعات می باشد.

آدرس: رشت خیابان امام خمینی میدان دکتر حشمت

مجتمع دادگاه خانواده رشت

مجتمع دادگاه خانواده رشت

یکی دیگر از دادگاه های رشت، مجتمع دادگاه خانواده می باشد. مرجع قضایی وظیفه رسیدگی به انواع دعاوی خانوادگی با موضوعات طلاق، انحصار ورثه، تغییر جنسیت، اهدای جنین، مهریه و نفقه و غیره را بر عهده دارد.

آدرس: رشت، خیابان حافظ، چهارراه پورسینا

مجتمع قضایی تصادفات رشت

مجتمع قضایی تصادفات رشت

در استان گیلان یکی از مراجع قضایی به تصادفات و خسارات مالی و جانی پیش آمده آثار آن اختصاص دارد مجتمع قضایی تصادفات یکی از دادگاه های رشت است که به طور ویژه به دعاوی مربوط به تصادفات می پردازد.

آدرس: رشت، خیابان حافظ، مجتمع قضایی تصادفات

دادسرای عمومی و انقلاب رشت

دادسرای عمومی و انقلاب رشت

دادسرای عمومی و انقلاب، یکی دیگر از دادگاه های رشت است که به انواع دعاوی کیفری با جنبه عمومی جرم و دعاوی همچون اقدام علیه نظام، بغی، فساد فی الارض و اتهام و تبانی علیه نظام در جامعه می پردازد.

آدرس: رشت، میدان هفت آذر یا همان نیروی دریایی، خیابان پاسداران

مجتمع دادگاه های کیفری دو و انقلاب

مجتمع دادگاه های کیفری دو و انقلاب

یکی دیگر از دادگاه های رشت، مجتمع دادگاه کیفری و انقلاب می باشد. این مجتمع به انواع دعاوی مربوط به کلاهبرداری، سرقت، افترا، جرایم رایانه‌ای و غیره رسیدگی می نماید.

آدرس: رشت، میدان هفت آذر، خیابان پاسداران

دادگستری آستارا

دادگستری آستارا

آستارا یکی از شهرستانهای استان گیلان است که تقریبا می توان گفت یکی از شهرهای مرزی بوده و جمعیت زیادی دارد و با توجه به مرز بندی جداگانه آن، نیاز به داشتن یک مرجع قضایی مستقل دارد‌. از این رو دادگستری آستارا نیز یکی از دادگاه های رشت محسوب می گردد و به انواع دعاوی رسیدگی می نماید.

آدرس: رشت، آستارا، بلوار جمهوری، دادگستری کل آستارا

دادگستری آستانه اشرفیه

دادگستری آستانه اشرفیه

یکی دیگر از دادگاه های رشت، دادگستری آستانه اشرفیه می باشد که در این شهرستان واقع بوده و از دادسرا و دادگاه تشکیل شده است.

آدرس: رشت، آستانه اشرفیه، سه راه لشت نشا کورکا، دادگستری آستانه اشرفیه

دادگستری انزلی

دادگستری انزلی

همان طور که می دانیم انزلی یکی از شهرهای مهم استان گیلان و در مجاورت رشت می باشد. مرجع قضایی مستقل این شهر دادگستری بندر انزلی نام دارد که در لیست دادگاههای رشت قرار می گیرد.

آدرس: رشت، انزلی، بلوار تکاوران، دادگستری بندر انزلی

دادگستری لاهیجان

دادگستری لاهیجان

یکی دیگر از دادگاه های رشت، دادگستری لاهیجان بوده که در بلوار انصاری این شهر واقع می باشد و به انواع دعاوی با صلاحیت محلی شهر هیجان رسیدگی می نماید.

آدرس: رشت، لاهیجان، بلوار انصاری، دادگستری شهرستان لاهیجان

دادسرا چیست و چه تفاوتی با دادگاه دارد؟

دادسرا از جمله مراجع قضایی است که جزو قوه قضاییه بوده و با عالی ترین مقام خود به نام دادستان به انجام امور قضایی می پردازد. طبق ماده 22 قانون آیین دادرسی کیفری وظایفی که این نهاد بر عهده دارد عبارتند از:

  • کشف جرم که بلافاصله بعد از دریافت شکایت از ضابطین قضایی مراحل آن آغاز می‌شود.
  • تعقیب متهم که بعد از کسب اطلاع از وقوع جرم صورت می گیرد.
  • اجرای حکم بعد از صدور رای دادگاه

با وجود این که دادگاه های رشت و دادسراها هر دو در خدمت مردم و تحت نظر قوه قضاییه می باشند، اما با یکدیگر تفاوت هایی دارند و در وهله اول موظف به کشف جرم بلافاصله بعد از دریافت شکایت نامه از افراد و ضابطین قضایی می باشند. اما دادگاه این مسئولیت را ندارد و تنها هدف آن قضاوت بین متهم و شاکی و صدور رای با استماع نظر طرفین و وکلای آن ها که می‌تواند یکی از بهترین وکیل در رشت می باشد. ریاست دادسرا بر عهده دادستان است که وظیفه اداره آن را بر عهده دارد و نمی تواند حکم صادر کند و تنها مجاز به صدور قرار مجرمیت می باشد. اما دادگاه هم اختیار صدور قرار مجرمیت و هم صدور حکم را دارد. بنابراین دادسرا تنها برای کشف جرم و تحقیقات مقدماتی می باشد.

دادسرا چیست و چه تفاوتی با دادگاه دارد؟

چگونگی طرح شکایت در دادگاه های رشت

برای این که بتوان دعوایی را چه از نظر حقوقی و چه کیفری در مراجع قضایی مطرح کرد، باید درخواست و یا شکایت نامه را به آن ها ارائه داد. در دعاوی حقوقی اقامه دعوا با ارائه دادخواست توسط خود فرد و یا وکیل او انجام می گیرد. اما در دعاوی کیفری باید شکایت نامه ای تنظیم شود. دادخواست در فرمت خاص و برگه های مخصوص نوشته می شود. اما شکایت نامه چارچوب خاصی ندارد و به هر نحوی امکان نگارش آن وجود دارد.

در شکایت نامه باید تمامی اطلاعات فرد شاکی و متهم به ثبت برسد مانند، مشخصات فردی شاکی و متهم، علت دعوا و زمان وقوع آن، مشخصات محل سکونت و شماره تماس طرف مقابل. به دعاوی حقوقی در دادگاه های حقوقی و به دعاوی کیفری در انواع مختلف دادگاه های کیفری رسیدگی می گردد و در صورتی که شکایتی به مراجع قضایی ارسال شود، توسط دادستان حکم جلبی برای فرد متهم صادر می گردد و تحقیقات آغاز می شود.

برای تنظیم دادخواست و شکایت نامه در شهر ساری می توانید از وکیلی هم چون بهترین وکیل ساری کمک بگیرید.

کلام آخر

دادگاه یک مرجع قضایی معتبر تخت نظر قوه قضاییه برای رسیدگی به انواع دعاوی و پرونده های حقوقی و کیفری در کشور می باشد. در این مقاله به طور مفصل در مورد این موضوع صحبت کردیم و لیستی از دادگاه های رشت را به شما معرفی نمودیم. امیدواریم از مطالب گفته شده بهره لازم را برده باشید.

از همراهی تان تا پایان مقاله سپاس گزاریم و منتظر دریافت نظرات و پیشنهادات تان هستیم. همچنین می توانید مطالب بیش تری را در سایت وکیل چی در خصوص انواع مسائل حقوقی مطالعه نمایید.

شروع رسیدگی به دعاوی در صلاحیت دادگاه های حقوقی چگونه است؟

شروع به رسیدگی دعاوی در صلاحیت دادگاه های حقوقی با ثبت دادخواست از طرف خواهان در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی می باشد.

سامانه پاسخگویی دیوان عدالت اداری چیست ؟

سامانه های پاسخگویی دیوان عدالت اداری در خصوص مشاهده جزییات و روند رسیدگی به شکایات مردمی سامانه ساجد دیوان عدالت اداری و سامانه ثنا می باشد.

ساعات کاری دادگاه ها در سال 1403 چگونه است ؟

ساعات کاری دادگاه ها در سال1403 نیز مانند سال های گذشته از صبح تا بعد از ظهر و از حدود ساعت 7 یا 8 صبح تا دو یا سه بعد از ظهر می باشد.

4.3/5 - (3 امتیاز)

صدف طاهری

سلام صدف طاهری هستم. دارای چندین سال سابقه تولید محتوا در زمینه مسائل حقوقی و وکالت می باشم، در حال حاضر در سایت وکیل چی به عنوان نویسنده تحت وب مشغول به فعالیت هستم. هدف من تولید محتوای مفید برای کاربران است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − هجده =

دکمه بازگشت به بالا