موکل برای اثیات ادعایش گاهی مجبور می شود تمامی مدارک خود را در اختیار وکیل دادگستری قرار دهد و گاهی نیز مجبور است برخی از اسرارش را فاش نماید.

بدون تردید چنین اقدامی، نیازمند داشتن اعتماد و اطمینان کافی به یک وکیل دادگستری و مشاور حقوقی است.

مهمترین وصفی که موکل برای انتخاب وکیل دادگستری باید به آن توجه کند، اعتماد و امانت داری وکیل دادگستری است. 

 باید گفت که حضور وکیل دادگستری برای انجام کلیه امور و کارهایی که بار و مسولیت حقوقی دارد لازم و ضروری است و بهتر آن است که قبل از اینکه درگیر مسایل دادگاهی شوید، از تشکیل پرونده قضایی با مشورت حقوقی و مشاوره ای که میگیرید جلوگیری نمایید؛ به قول معروف پیشگیری بهتر از درمان است.

 ضمنا به طور قطع و یقین هزینه های مشاوره حقوقی از حق الوکاله وکیل کمتر خواهد بود.

علاوه بر آن وقتی در موضوعی از مشورت وکیلی بهره‌مند می شوید وکیل دادگستری  در صورت بروز مشکل و یا طرح دعوا از ناحیه طرف مقابل، خود را متعهد تر به انجام پرونده شما خواهد دانست و راحت تر می توانید در خصوص اعطای وکالت و توافق با وی به نتیجه برسید.

این نکته را هم مد نظر داشته باشید که یک خط و یا بند قرارداد مفید در قرارداد بهتر از ۲ صفحه لایحه وکیل در دادگاه است.

وکیلچی با بهره‌گیری از بهترین وکلای دادگستری انتخابی مطمئن برای شماست.

اولین نکته در انتخاب وکیل دادگستری بحث تعهد وکیل است؛ چون وکیلی که متعهد نباشد با اختیاراتی که از شما در وکالتنامه می گیرد، ممکن است اقداماتی انجام داده که مخالف سوگند وکالتش باشد.

البته راه برای پیگیری انتظامی وکیل باز است ولی آنچه مهم است این است که پرونده شما به بن بست خواهد خورد.

نکته بعد در انتخاب وکیل دادگستری اصفهان توانایی وی در حل پرونده شما از طرق قانونی است و با توجه به وسعت شاخه های حقوقی، بررسی سوابق کاری و نیز ملاحظه آرای سابق اخذ شده از وکیل دادگستری  می تواند به شما کمک نماید.

در هر حال به شعارهای غیر واقعی و عوام فریبانه اندک "غیر وکلا" توجه نکنید و بدانید که بار کج  هیچ وجه به منزل نمی رسد.

مهمترین و ابتدایی‌ترین مورد، انتخاب وکیلی است که قرار است از حقوق فرد دفاع کند.

موکل برای محقق شدن این مورد می تواند از تجربه های اطرافیان و آنانی که سابقه استخدام وکیل دادگستری دارند استفاده کند.

این روش، بهتر از اعتماد به آگهی هایی درو دیوار شهرها واتوبوس ومترو و...است که گاه شاهد انتشار آنها در سطح وسیع هستیم.

موکل باید مطمئن شود که فرد موردنظر(وکیل) دارای پروانه معتبر وکالت درکانون وکلای دادگستری است، گاهی دیده شده است که افرادی با سوءاستفاده از ناآگاهی مردم، خود را وکیل دادگستری معرفی و مبالغ هنگفتی را به عنوان حق الوکاله از آنان گرفته اند.

در صورتی که، هیچ مجوزی برای وکالت در دادگاه ها نداشته و با وعده های پوچ و بی اساس از جمله وجود آشنایی با برخی افراد ذی نفوذ، اقدام به اخاذی و به اصطلاح کار چاق کنی کرده اند.

به همین دلیل، موکل باید پس از اطمینان از معتبر بودن پروانه وکالت وکیل دادگستری و بررسی شخصیت و صلاحیت و مهارت های وکیل مورد نظر اقدام به عقد قرارداد با وی نماید.

کانون های وکلای دادگستری با توجه به نیاز مردم به وکیل دادگستری، سعی در برطرف نمودن دغدغه های مردم به جهت مشاوره و انتخاب وکیل دادگستری نموده اند.

همه مردم می توانند با انتخاب وکلای دادگستری متخصص در نزدیکی خود، از خدمات مشاوره ای وکلای دادگستری بهره‌مند شوند و در صورت احراز سایر شرایط از وی در پرونده های خویش استمداد جویند.

همیشه موکل باید بداند که وکیل دادگستری، قدرت فراقانونی مثل آشنایی با مقامات  و کادر قضایی و... ندارد و تنها در حدود تجربه و تخصص خود با استفاده از راه های قانونی می تواند از موکل خود دفاع نماید.

معرفی شهود، مطلعان و حاضر کردن آنان در دادگاه و دادسرا و تهیه وسیله اجرای قرارها و کارهای از این دست، اصولا به عهده موکل است.

موکل متعهد است که کارهای اداری مربوط به خارج از دادگستری را شخصا انجام دهد،

از دیگر مواردی که موکل باید انجام دهد اقرار به این است که اسناد خود را به رویت کامل وکیل دادگستری رسانده است و صحت آنها را تایید می نماید.

 موکل به وکیل دادگستری اختیاراتی تفویض می نماید، که یکی از آنها این است که در صورت لزوم برای انجام مورد وکالتی، وکیل دادگستری می تواند وکالت را به غیر تفویض نماید، همچنین می تواند مورد وکالت را همراه وکیل دادگستری دیگری منفردا یا مجتمعا انجام دهد.

در نهایت شعار "با اطلاع از قوانین وکیل خود باشید" را فراموش نموده و بدون حضور وکیلتان اقدامی نکنید و وکیل دادگستری متخصص خانوادگی و شغلی خود را انتخاب نمایید.