قبل از اینکه بخواهیم مراحل توقیف خودرو از طریق اجرای ثبت را بیان کنیم بهتر است در ابتدا توضیح مختصری در مورد اسناد رسمی و تعهدی که به عهده شخص است را بیان کنیم.

زمانی که شما خودرویی می‌خرید، قبل از هر کاری باید یک سند رسمی برای آن تنظیم کنید. به همین دلیل دادگستری تمهیداتی را در نظر گرفته که می‌توانید با استفاده از آن و از طریق اجرای ثبت برای گرفتن حق و حقوق خود اقدام کنید.

باید توجه داشت که برای توقیف اموال از طریق اجرای ثبت فقط مربوط به اموالی است که دارای سند رسمی هستند و برای اموالی که سندی ندارند نمی‌توان از این طریق اقدام کرد.

اسناد معمولا از دو طریق تنظیم می‌شوند: سند عادی و سند رسمی

برای رسمیت شناختن یک سند، سه پیش شرط اصلی زیر الزامی است:

  1. اولا باید سند فوق توسط مامور قانونی یا همان سردفتر تنظیم شده باشد.
  2. دوما باید سند فوق در محدوده صلاحیت مامور قانونی باشد.
  3. سوما باید سند رسمی فوق بر طبق قوانین و مقررات تنظیم شده باشد

توقیف اموال یا توقیف خودرو بابت چک

زمانی که در یک معامله بین دو طرف، یکی از طرفین تعهدات خود را به درستی انجام ندهد، فرد دیگر می‌تواند معادل تعهدات مالی آن فرد، اموال وی را توقیف کند. این شخص می‌تواند از طریق اجرای ثبت، اقدام به توقیف اموال وی کند. به این صورت که شخص طلبکار به اداره ثبت اسناد مراجعه می‌کند و سپس درخواست توقیف اموال را می‌دهد. زمانی که اجراییه صادر می‌شود، بدهکار باید ظرف مدت 10 روز به مفاد اجراییه عمل کند.

همچنین امکان دارد که در این شرایط، شخص بدهکار اموال خود را برای فروش یا انتقال بگذارد، که بنابراین طلبکار می‌تواند اموال وی را قبل از تمام شدن 10 روز توقیف کند. که به این توقیف تامینی می‌گویند.

همچنین باید به این نکته توجه داشت که اموالی که جزء مستثنیات دین است را نمی‌توان توقیف کرد.

اگر خودرو به علت بدهی توقیف شود یا توقیف خودرو از طریق اجرای ثبت

همان گونه که می‌دانید در هر معامله‌ای ممکن است چک رد و بدل شود. حال اگر در زمان موعد چک فرد به بانک مراجعه کرد و متوجه شد که حساب صاحب چک خالی است، این امکان وجود دارد که فرد برای وصول کردن طلب خود از طریق اجرای ثبت اقدام کند. این دسته از شکایات را “شکایت وصول مطالبات” می‌گویند.

بعد از آن فرد طلبکار باید تعدادی از اموال فرد بدهکار مانند ماشین و … را به اجرای ثبت معرفی کند. مثلا اگر مبلغ چک 50 میلیون تومان است، طلبکار می‌تواند از طریق اجرای ثبت خودروی پراید شخص بدهکار را توقیف کند.

در مبحث توقیف اموال باید به خاطر داشت که فقط از انتقال آن‌ها به شخصی دیگر جلوگیری می‌شود؛ و اگر دادگستری مبلغ بدهی را مشخص و اثبات کرد، در آن صورت می‌توان اقدام به تبدیل خودرو برای مبلغ بدهی تلاش کرد.

برای رفع توقیف خودرو از اداره ثبت فرد بدهکار باید درخواستی برای رفع توقیف به دادگاه بدهد و سپس رای صادره توسط دادگاه را به اداره ثبت ببرد.


بیشتر بدانیم: مزایای داشتن وکیل اعسار چیست؟


توقیف خودرو به علت بدهی

توقیف خودرو با حکم قضایی چگونه است؟

در ابتدا باید به این نکته توجه کرد که توقیف خودرو از طریق اجرای ثبت دارا مزایا و منافعی است که در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم.

باید بدانید که از طریق اجرای ثبت، وصول مطالبات کار بسیار ساده‌تری است. یعنی اگر شما بخواهید از طریق محاکم قضایی اقدام به توقیف مال شخصی را داشته باشید که بتوانید مطالبات خود را وصول کنید، پروسه دادرسی خیلی طولانی‌تر و سخت‌تری خواهید داشت. زیرا مثلا برای توقیف خودرو از طریق اجرای ثبت احتیاجی به باطل کردن تمبر مالیاتی نیست ولی برای محاکم قضایی، شما باید حتما هزینه تمبر بپردازید، زیرا در غیر این صورت دادخواست شما بررسی و پیگیری نمی‌شود، مگر در صورتی که رای قطعی صادر شود. این نیز نیازمند صرف زمان و هزینه بسیار است.

توقیف خودرو از طریق اجرای ثبت به منظور دریافت مهریه

مهریه نیز نوعی سند رسمی است که نمایانگر بدهی شوهر به همسرش است. به همین دلیل، هر زمان که زوجه اختیار کند، می‌تواند اقدام به مطالبه مهریه خود کند.

برای وصول مهریه راه‌های زیادی وجود دارد که یکی از آن راه‌ها توقیف خودرو از طریق اجرای ثبت است. یعنی زوجه می‌تواند خودرو همسرش را جهت وصول مهریه توقیف کند. فقط در صورتی که اثبات شود که فرد از طریق خودرو خود امرار معاش می‌کند، نمی‌توان حکم توقیف آن را گرفت.

همانطور که گفتیم بعضی از اموال جزء مستثنیات دین هستند، که می‌شود آن‌ها را توقیف کرد. مانند: مبلغ رهن منزل، ماشینی که وسیله امرار معاش فرد باشد و یا منزل مسکونی که در شان زوج است.

توقیف فیزیکی خودرو برای مهریه

اگر شما قصد دارید خودروی همسر خود را جهت مطالبه‌ی مهریه توقیف کنید، در ابتدا باید همراه با یک کپی یا اصل عقدنامه خود به دفتر ازدواجی که در عقدنامه آمده است مراجعه کنید. اگر به هر دلیلی مانند فوت شخص سردفتر، فراموش کردن آدرس دفتر ازدواجی که مد نظر است، تغییر آدرس دفترخانه و یا هر دلیل دیگری موفق به پیدا کردن دفترخانه فوق نشدید، می‌توانید به اداره ثبت شهر یا کانون سردفتران ازدواج و طلاق مراجعه کرده و آدرس دفترخانه فوق را پیدا کنید.

شما باید پس از پیدا کردن دفترخانه مذکور، با یک درخواست مکتوب از سردفتر فوق تقاضای صدور اجرائیه کنید. اما اینکه شما تمام مهریه را مطالبه کرده‌اید یا قسمتی از آن را، بسیار مهم است. همچنین باید به این نکته توجه کنید که به اجرا گذاشتن مهریه یا همان مطالبه مهریه از اداره ثبت فقط در دو صورت مفید است، اول اینکه باید زوج را ممنوع الخروج کنید و دوم اینکه باید زوج اموالی برای توقیف داشته باشد. (اموالی به غیر از مستثنیات دین)

همانطور که قبلا گفتیم برای رفع توقیف خودرو بابت مهریه شخص باید رای صادره از دادگاه را به اداره ثبت ببرد و خودروی خود را آزاد کند.

نمونه دادخواست توقیف خودرو


بسمه تعالی

رياست محترم شعبه ………

با سلام ، و عرض ادب

احتراماً در خصوص كلاسه پرونده  ………. با موضوع …..………. به استحضار می رساند .

نظر به اینکه اجرائیه به محکوم علیه ابلاغ گردیده است ولی محکوم علیه اقدام به پرداخت محکوم به ننموده است، لهذا درخواست تشکیل پرونده اجرایی و به تبع آن توقیف خودرو …. محکوم علیه دارای شماره شهربانی…….. مورد استدعاست .

 با تجدید مراتب احترام

  امضاء