مطالب دعاوی کیفری

بررسی دعاوی کیفری و جرائم بر اساس قوانین روز

جرائم در "فضای مجازی"

جرائم در "فضای مجازی"

به جهت اینکه قانون همواره بعد از وقوع جرم حضور می یابد، و مهار آثار و عواقب زیان های حاصل از آنرا سخت می کند، به همین جهت با هدف پیشگیری و صیانت از انواع و اقسام شگرد های موجود، توجه به مطالب ذیل را ضروری می دانیم.
سوپیشینه چیست و شامل چه مواردی می شود؟

سوپیشینه چیست و شامل چه مواردی می شود؟

 سوابق افرادی که مرتکب جرایم غیرعمدی شده اند، آن‌ها را از حقوقی که تمامی افراد جامعه از آن بهره‌مند هستند محروم نمی‌کند.در واقع جرایم درجه‌ یک تا پنج در این ماده به دنبال خود مجازات‌های تبعی را می‌آورند و این همان محکومیت قطعی کیفری مؤثر است.
بررسی آدم‌ربایی از منظر قانون

بررسی آدم‌ربایی از منظر قانون

آددر صورتی که سن مجنی‌علیه کم‌تر از پانزده سال تمام باشد یا ربودن توسط وسایل نقلیه انجام پذیرد یا به مجنی‌علیه آسیب جسمی یا حیثیتی وارد شود، مرتکب به حداکثر مجازات تعیین‌شده محکوم خواهد شد و در صورت ارتکاب جرایم دیگر به مجازات آن جرم نیز محکوم می‌گردد.
جنبه قانونی نصب دوربین مدار بسته

جنبه قانونی نصب دوربین مدار بسته

در رابطه با نصب دوربین مداربسته در محیط های عمومی در حال حاضر هیچ گونه منع قانونی وجود ندارد.منع قانونی این مکان ها تنها در صورتی به وجود می آید که این محیط در اطراف مکان های حساس مانند پادگان ها، پایگاه های هوایی و … باشد.نصب دوربین مداربسته در محیط مشاعات:در رابطه با نصب دوربین در مشاعات مانند حیاط ساختمان، پارکینگ، راه پله و غیره … نیاز به تائید کتبی از اعضای مجمع ساختمان خواهد بود.
مسئولیت کیفری و مدنی در ورزش

مسئولیت کیفری و مدنی در ورزش

با توجه به ماده فوق، در حوادث ورزشی ابتدا به ذهن می رسد که فقط انجام کار، مصداق بارز مسئولیت مدنی است؛ درحالی که ترک فعل نیز دارای موضوعیت است.مانند راننده ای که ترمز اتومبیل راتعمیر نکرده و منجر به ایجاد خسارت شده است که مسئولیت مدنی جبران خسارت بر عهده اوست.لذا مربیان، سرپرستان و داوران ورزشی که مکلف به مراقبت از ورزشکاران هستند، هرگاه از انجام وظایف محوله خودداری کنند درصورتی که ایجاد حادثه منتهی شود، مسئول خواهند بود.
برخی مقررات صدور قرار بازداشت موقت

برخی مقررات صدور قرار بازداشت موقت

 باتوجه به این دو ماده مقام قضایی بجز موارد مصرح در ماده۶۳۸ قانون آیین دادرسی کیفری که در رابطه با برخی جرایم ارتکابی توسط اعضای نیروهای مسلح است و صدور و اجرای قرار بازداشت موقت را الزامی دانسته، در هیچ موردی الزام به صدور قرار تامین کیفری بازداشت موقت ندارد و در مورد جرایم ذکر شده در ماده ۲۳۷ نیز مقام قضایی الزامی به صدور قراربازداشت موقت ندارد و می تواند در این موارد بجای بازداشت موقت تامین کیفری دیگری صادر نماید در رابطه با مواد ۲۳۷  و ۲۳۸ قانون آیین دادرسی کیفری ذکر نکاتی ضرورت دارد.
الغا، ابقا، فک و تخفیف قرار بازداشت موقت

الغا، ابقا، فک و تخفیف قرار بازداشت موقت

اگر اتهامی که بخاطر آن متهم در بازداشت موقت بسر میبرد در زمره جرایم موضوع بند های الف تا  ت ماده۳۰۲ قانون آیین دادرسی کیفری باشد بازپرس اصولا باید ظرف دوماه نسبت به متهم بازداشت شده اتخاذ تصمیم نهایی نموده و اقدام به فک قرار بازداشت موقت نماید و در صورت لزوم تامین کیفری دیگری تعیین نماید مگر اینکه علل موجهی برای ادامه بازداشت موقت وجود داشته باشد.
وکیلچی با حدود نیم قرن تجربه فعالیت موفق حقوقی و داوری در زمینه های حقوقی، کیفری، بین المللی در ایران و سایر کشورها و با همکاری وکلای مجرب خود سعی داشته است که با استفاده از تجارب، علم روز، کسب اطمینان و اعتماد موکلین خود و با همکاری اساتید دانشگاه و سازمان ها و وزارت خانه های مختلف در زمینه ارتقای موفقیت در دعاوی حقوقی و کسب نتایج بهتر اقدام روز افزون به عمل آورد.
اطلاعات بیش‌تر
دسته‌بندی
عضویت خبرنامه
عضو خبرنامه ماهانه وب‌سایت شوید و تازه‌ترین نوشته‌ها را در پست الکترونیک خود دریافت کنید.
آدرس پست الکترونیک خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...
بایگانی
با ما تماس بگیرید

با ما تماس بگیرید

برای ثبت سفارش و مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس بگیرید!
info@vakilchi.com
02144425627