نکات حقوقی

چگونه از ضرب و شتم همسر شکایت کنم؟ ⚡️【آپدیت1402】⚖️

در زندگی مشترک، مشکلات مختلفی ممکن است میان زوجین رخ دهد. یکی از این مشکلات ضرب و شتم همسر است. در برخی موارد مشاهده می شود که آقایان اقدام به کتک زدن و ضرب و شتم همسر خود می نمایند. این کار از نظر قانونی نادرست بوده و حق شکایت را برای همسر ایجاد می کند. اما ممکن است این سوال مطرح شود که چگونه از ضرب و شتم همسر شکایت کنم؟ طبیعتا انجام این شکایت هم مانند هر شکایت دیگری دارای شرایط و مراحل مختلف می باشد که نیاز به معلومات حقوقی و آشنایی با روال دادگاه ها و محاکم قضایی دارد. در این مقاله به این سوالات پاسخ می دهیم و شکایت از همسر را به صورت همه جانبه مورد بررسی قرار می دهیم. اگر شما هم به دنبال پاسخ این سوالات هستید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

چگونه از ضرب و شتم همسر شکایت کنم؟

وجود اختلاف در روابط میان زن و شوهر طبیعی است، اما در برخی از مواقع این اختلافات به درگیری و کتک کاری منجر می شود. طبیعی است که با توجه به فیزیک زن و مرد، توانایی و قدرت مرد بیشتر از زن است و آسیب های بیشتری به زن وارد خواهد شد. در واقع کتک زدن همسر جزو موارد خشونت علیه زنان محسوب می شود که در همه جای دنیا مشاهده می شود. ممکن است برخی از آقایان با عواقب چنین اقدامی آشنا نباشند و ندانند که همسر آن ها می تواند علیه آن ها اقدامات قانونی انجام دهد. البته این موضوع می تواند برعکس باشد و شاهد خشونت خانم ها نسبت به آقایان باشیم، اما تعداد این موارد بسیار کم تر است.

زنی که مورد ضرب و شتم همسر خود قرار می گیرد، به دلیل جرم تلقی شدن ضرب و شتم، می تواند به طرح دعوای کیفری علیه همسر خود اقدام نماید. البته این دعوا هم می تواند به صورت حقوقی و هم کیفری عنوان و تحت پیگیری قرار بگیرد. در چنین شرایطی زوجه باید مانند اقدام به هر دعوای کیفری دیگری، مراحل شکایت را انجام دهد. به این صورت که زوجه ابتدا باید شکوائیه ای را در خصوص ضرب و شتم همسر تهیه نموده و مدارک موجود را نیز ضمیمه نماید.

شکوائیه در ابتدای مسیر به دادسرا تقدیم می شود و تحقیقات لازم در خصوص آن صورت می پذیرد. برای طرح شکایت زوجه باید دلایل محکمه پسند داشته باشد و صرف ادعای بدون مدرک نتیجه ای را به دنبال نخواهد داشت. پس از بررسی های انجام شده در دادسرا، پرونده تعیین تکلیف خواهد شد. در صورت تایید دادخواست زوجه، پرونده و مدارک لازم به همراه نتایج تحقیقات دادسرا، جهت صدور رای به دادگاه ارسال می شود. اگر دادسرا وقوع جرم را تایید ننماید، پرونده مختومه خواهد شد. جهت کسب اطلاعات حقوقی بیشتر می توانید به سایت وکیل چی مراجعه نموده و سایر مقالات حقوقی را مطالعه فرمایید.

چگونه از ضرب و شتم همسر شکایت کنم؟

آیا زن می تواند به دلیل کتک زدن همسر درخواست طلاق نماید؟

ضرب و شتم همسر یکی از مواردی است که حق دادخواست طلاق را برای زوجه به همراه دارد. یکی از دلایل محکمه پسند برای طلاق از طرف زن، عسر و حرج است. عسر و حرج به این معنی است که زندگی مشترک برای همسر با دشواری و مشقت همراه باشد. ضرب و شتم و کتک کاری همسر هم از عواملی است که منجر به ایجاد شرایط عسر و حرج و به دنبال آن دادخواست طلاق خواهد شد.

اما باید توجه داشت که رخ دادن یک مرتبه ضرب و شتم امکان طلاق را برای زوجه فراهم نمی کند. با توجه به قوانین، استمرار در ضرب و جرح است که سبب عسر و حرج می شود. از طرف دیگر کتک کاری همسر باید به اثبات برسد و ادعا به تنهایی کفایت نمی کند. به همین دلیل در هنگام بروز درگیری و ضرب و شتم، مراجعه به دادگاه و دادخواست دیه یا دریافت گواهی پزشکی قانونی از مواردی است که اثبات استمرار در ضرب و شتم را برای همسر امکان پذیر می نماید.

در خصوص چنین دعاوی، نحوه عملکرد دادگاه ها و قضات با یکدیگر متفاوت است. در برخی محاکم اعتقاد بر این است که انجام یک بار کتک کاری، سبب ایجاد رعب و استرس در زوجه گردیده و ادامه زندگی در چنین شرایطی دشوار است. این دیدگاه وقوع یک بار ضرب و جرح را هم برای اثبات عسر و حرج کافی می داند. در برخی محاکم دیگر نیز تنها استمرار و تکرار شدن ضرب و شتم، امکان ارائه درخواست عسر و حرج و طلاق را برای زوجه به همراه دارد.

نحوه اثبات ضرب و شتم همسر

همان طور که گفته شد، زوجه باید بتواند ضرب و شتم همسر خود را به اثبات برساند. دادگاه تنها به صرف اظهار زوجه نمی تواند چنین ادعایی را بپذیرد. زیرا در برخی موارد، ممکن است زنان از این موضوع سوء استفاده نمایند و مردان را به ضرب و شتم متهم نمایند. در مواردی هم زوج منکر انجام کتک کاری همسر می شود، پس وجود مدارک برای اثبات این ادعا لازم و ضروری است. برخی از راه های اثبات ضرب و شتم همسر را در این قسمت مورد بررسی قرار می دهیم.

 • مراجعه به کلانتری: یکی از راه های اثبات ضرب و شتم همسر،مراجعه به کلانتری و مطرح کردن شکایت و تنظیم صورت جلسه می باشد. گزارش کلانتری یکی از راه های اثبات درگیری است.
 • دریافت گواهی پزشکی قانونی: مراجعه به پزشک قانونی و دریافت گواهی مبنی بر مورد ضرب و شتم قرار گرفتن از دیگر مدارک قابل ارائه برای اثبات کتک خوردن از همسر می باشد. پزشکی قانونی با توجه به تجربیات و بررسی های خود می توانند ضرب و شتم واقعی را تشخیص دهند.
 • شاهد: حضور شاهد برای درگیری و ضرب و شتم هم از موارد قابل قبول برای دادگاه می باشد. اگر در هنگام درگیری میان زوجین فردی شاهد ماجرا باشد، شهادت او می تواند برای اثبات ادعای زوجه مورد استفاده قرار بگیرد.
 • اقرار زوج: اقرار و اعتراف مجرم از مهم ترین موارد اثبات جرم است. اگر زوج خود اقرار نماید که به دلایل مختلف مانند مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی اقدام به ضرب و شتم همسر خود نموده است هم ادعای زوجه اثبات می گردد.
 • مدارک: گاهی ممکن است مدارکی مانند صدا و یا فیلم از ضرب و شتم همسر موجود باشد. این مدارک سبب ایجاد علم قاضی می شود و به اثبات ادعای زوجه کمک خواهد کرد. در صورتی که مدارک و مستنداتی هم وجود نداشته باشد، دادگاه از زوجین می خواهد که سوگند یاد کنند.
نحوه اثبات ضرب و شتم همسر

مجازات ضرب و شتم همسر

ضرب و شتم از مواردی است که در قانون جرم انگاری شده و برای آن مجازات در نظر گرفته شده است. تفاوتی هم ندارد که این جرم بین زن شوهر رخ داده باشد و یا بین دو فرد مختلف، در هر صورت جرم شناخته شده و مرتکب آن باید مطابق قوانین مجازات شود. میزان مجازات چنین جرایمی به نوع و میزان ضرب و شتم و آثار و نتایج آن بستگی دارد. طبیعی است هر چه کتک کاری شدیدتر بوده باشد، آسیب های شدیدتری را هم ایجاد نموده و مجازات سنگین تری دارد.

یکی از مجازات هایی که برای ضرب و شتم همسر در قانون تعریف شده است قصاص است. اگر بر اثر کتک های همسر، جراحتی به اعضای بدن زوجه وارد شود و وی خواهان مجازات باشد، در صورت وجود شرایط قصاص، امکان قصاص زوج مطابق با قانون وجود دارد. در صورتی که آسیب های ایجاد شده غیر عمد باشد و یا جزو جرایمی باشد که قصاص نداشته باشد، زوج محکوم به پرداخت دیه خواهد شد. میزان دیه بستگی به میزان جراحات و آسیب ها دارد و توسط پزشکی قانونی تعیین می شود.

از دیگر مجازات هایی که برای زوج به دلیل ضرب و شتم همسر وجود دارد، حبس است. در صورتی که فردی به فرد دیگر به صورت عمدی ضربه ای وارد کند که موجب از بین رفتن، شکستن و یا از کار افتادن یکی از اعضای بدن او گردد، متهم به حبس خواهد بود. مدت زمان حبس هم به میزان جراحات وارد شده بستگی دارد. در صورتی که این اقدام موجب بر هم زدن نظم و اخلال در جامعه و ایجاد ترس باشد، مرتکب به دو تا پنج سال حبس محکوم خواهد شد. علاوه بر این موارد، همان طور که گفته شد، زوجه به دلیل ضرب و شتم می تواند دادخواست طلاق مطرح نماید. این مورد هم از دیگر مجازات های زوج برای ضرب و شتم همسر است.

نکات مهم در خصوص دعاوی ضرب و شتم

در هنگام ضرب و شتم و بروز این مشکلات باید به نکات بسیاری توجه نمود که ممکن است در روند پرونده تاثیر بگذارد. در این قسمت به برخی از این نکات اشاره می کنیم.

 • برای مراجعه به پزشکی قانونی و دریافت نظریه کارشناسی باید از مراجع قضایی و یا کلانتری معرفی نامه داشته باشید.
 • لازم است که ابتدا با 110 تماس برقرار نموده و وقوع درگیری را گزارش نمایید. این گزارش خود به عنوان مدرک اثبات جرم مورد استفاده قرار می گیرد.
 • از افرادی که در محل حاضر هستند شماره تماس آن ها را دریافت کنید. زیرا ممکن است در مراحل مختلف شکایت و پیگیری آن، به شهادت آن ها نیاز داشته باشید.
 • اگر شهوی که شاهد درگیری شما بوده اند، همسرتان را می شناسند و به همین دلیل برای شهادت در دادگاه حاضر نمی شوند، باید درخواست تحقیق محلی نمایید. پس از ارائه این دادخواست، دستور مقام قضایی مبنی بر تحقیق محلی صادر می گردد. سپس ضابطین دادگستری برای تحقیق به محل وقوع جرم مراجعه نموده و تحقیقات لازم را انجام می دهند. نتیجه این تحقیقات در غالب صورت جلسه به دادگاه ارائه می گردد.
 • لازم به ذکر است که ضرب و شتم تنها در صورت آسیب و یا جراحت نیست. بلکه اقدام به این کار و آثار آن از جمله پاره کردن لباس و یا اقدامات مشابه هم جرم محسوب شده و مجازات های مخصوص به خود را دارد.
 • در برخی موارد زنان شکایت غیر واقعی مطرح می کنند. اقدام به طرح شکایت ضرب و شتم همسر به صورت کذب و دروغین، جرم محسوب می شود و مجازات های مختص خود را دارد.
 • شهادت کذب و دروغ هم در قوانین جمهوری اسلامی، جرم است. بنابراین افرادی که به عنوان شاهد به دادگاه احضار می شوند باید دقت کنند تا شهادت صادقانه بدهند. علاوه بر جرم بودن این موضوع، برای شهادت باید سوگند یاد کرد.
نکات مهم در خصوص دعاوی ضرب و شتم

وکیل ضرب و شتم همسر

همان طور که در این مقاله توضیح دادیم، شکایت از همسر به جرم ضرب و شتم نیاز به اثبات دارد و مراحل قانونی آن باید طی شود. انجام این امور نیاز به تخصص حقوقی دارد و باید فرد متخصص پیگیر آن باشد. در صورتی که فردی عادی بخواهد پیگیر چنین پرونده هایی باشد، ممکن است نتیجه مطلوب حاصل نشود. اما یک وکیل ضرب و شتم، با دانش و تجربه خود می تواند مراحل لازم برای دفاع از موکل خود را به شکل اصولی انجام دهد. بهترین وکیل در شرق تهران می تواند در این مسیر کنار شما باشد و مشاوره های لازم را به شما ارائه نماید. وی با تکیه بر دانش خود بهترین نتیجه ممکن را برای شما حاصل می نماید.

یک وکیل ضرب و شتم، به قوانین این حوزه آشنا است و دادخواست اصولی را تنظیم می نماید. وی بهترین راه حل ممکن را برای پرونده انتخاب نموده همان مسیر را می پیماید. وجود یک وکیل متخصص منجر به کسب نتایج مطلوب در کوتاه ترین زمان ممکن خواهد شد.

کلام آخر

در این مقاله به این سوال که چگونه از ضرب و شتم همسر شکایت کنم؟ پاسخ دادیم. سعی کردیم جوانب مختلف موضوع را در نظر گرفته و پاسخ همه جانبه ای را تهیه نماییم تا افرادی که درگیر چنین مشکلاتی هستند اطلاعاتی در این زمینه داشته باشند. ضرب و شتم باید به صورت مستمر انجام شود تا جرم تلقی شود و مدارک لازم از جمله شاهد، فیلم، عکس، اقرار مجرم و غیره برای اثبات آن وجود داشته باشد. مجازات های مختلفی برای مجرم در صورت تایید جرم وجود دارد. وکیل متخصص و خبره در زمینه ضرب و شتم می تواند به موکل خود برای دست یابی به حقوق خود کمک کند. امیدواریم اطلاعات این مقاله در افزایش اطلاعات حقوقی شما عزیزان موثر بوده باشد. از همراهی شما تا انتهای مقاله صمیمانه سپاسگزاریم. شما عزیزان می توانید نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را از طریق سایت وکیل چی با ما در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 5 =

دکمه بازگشت به بالا