نکات حقوقی

آیا امکان معافیت سربازان فراری وجود دارد؟ ⚡️【آپدیت1402】⚖️

 خدمت سربازی یک دوران اجباری برای آقایان می باشد، که با رسیدن به سن 18 سالگی مشمول اعزام به این خدمت می شوند. برخی افراد به دلایل مختلف ممکن است از رفتن به سربازی معاف شوند. مثلا افرادی که جزو خانواده های شاهد و یا ایثارگر هستند از رفتن به خدمت سربازی معاف می شوند. اما این موضوع دارای قوانین خاص خود می باشد و فرد باید دارای شرایط خاصی باشد تا بتواند این معافیت را دریافت نماید. حالا این سوال مطرح می شود که آیا امکان معافیت سربازان فراری وجود دارد؟ اگر به دنبال پاسخ این سوال هستید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. 

سرباز فراری کیست؟ 

قبل از پرداختن به موضوع معافیت سربازان فراری باید به این سوال پاسخ دهیم که سرباز فراری به چه کسی گفته می شود؟ برخی افراد پس از اعزام به خدمت سربازی به دلایل مختلف محل خدمت خود را ترک می کند و دیگر به یگان خدمتی خود باز نمی گردند. در صورتی که غیبت این افراد بیشتر از 15 روز طول بکشد به آن ها سرباز فراری می گویند. اگر فرد تا 60 روز پس از فرار به محل خدمت خود بازگردد، خود یگان به پرونده وی رسیدگی می نماید. اما در صورتی که غیبت سرباز فراری بیشتر از 60 روز باشد، پرونده سرباز به مراجعه قضایی فرستاده می شود تا در آن جا به پرونده وی رسیدگی نمایند. 

مجازات هایی مختلفی مانند جریمه نقدی و اضافه خدمت برای سربازان فراری در نظر گرفته شده است. اگر فرد برای اولین بار از خدمت فرار کند و خود او با محل خدمت بازگردد و خود را معرفی نماید، محکوم به اضافه خدمت متناسب با روزهای غیبت خواهد بود. به ازای هر روز غیبت، دو روز اضافه خدمت برای سرباز در نظر گرفته می شود. یعنی اگر سربازی 60 روز غیبت نمایند، 120 روز اضافه خدمت برای او در نظر گرفته می شود. اما اگر فرار سرباز تکرار شود ممکن است قانون مجازات حبس برای مدت 3 تا 6 ماه را برای آن ها در نظر بگیرد. علاوه بر حبس، این افراد باید جریمه نقدی هم پرداخت نمایند. 

سرباز فراری کیست؟

معافیت از خدمت سربازان فراری 

آقایانی که مشمول خدمت سربازی هستند و به خدمت نرفته اند و یا سرباز فراری هستند یا به هر علتی کارت پایان خدمت ندارند از بسیاری از خدمات اجتماعی محروم می شوند. برای مثال امکان بیمه شدن این افراد وجود ندارد یا نمی توانند در سازمان ها و ادارات دولتی استخدام شوند. به همین دلیل سربازان فراری باید راهی برای دریافت معافیت پیدا کنند. برای این افراد دو راه وجود دارد تا بتوانند معافیت سربازی دریافت نمایند. 

افرادی که 8 سال از از غیبت آن ها می گذرد می توانند با پرداخت جریمه نقدی کارت معافیت از خدمت را دریافت نمایند. البته این قانون تا پایان سال 97 برای سربازان فراری وجود داشت. پس از این تاریخ امکان پرداخت جریمه و کارت معافیت وجود ندارد. اما سربازان فراری می توانند امیدوار باشند قانون مشابهی برای آن ها تعریف شود. 

افرادی که سن آن ها بالاتر از 50 سال باشد و سرباز فراری باشد می توانند برای دریافت معافیت اقدام نمایند. در قانون کشور افرادی که سن آن ها بیشتر از 50 سال است، از انجام خدمت معاف هستند. راه های دیگر معافیت از خدمت سربازان فراری را در ادامه مقاله توضیح خواهیم داد. برای کسب اطلاعات حقوقی بیشتر می توانید سایر مقالات ما در سایت وکیل چی را مورد مطالعه قرار دهید.

معافیت سربازان فراری از طریق معافیت پزشکی 

در قانون کشور افرادی که دارای مشکلات جسمانی و روانی مختلف باشند می توانند با دریافت معافیت پزشکی از رفتن به خدمت سربازی معاف شوند. برای دریافت این نوع معافیت فرد باید دارای مشکلاتی باشد که برای قانون قابل قبول باشد و جزو موارد معافیت پزشکی باشد. افراد برای رفتن به خدمت سربازی باید دارای سلامتی کافی باشند و فردی که این توانایی را ندارد از سربازی معاف خواهد شد. 

حال ممکن است برای افراد این سوال مطرح شود که آیا سربازان فراری نیز می توانند معافیت پزشکی بگیرند؟ پاسخ این سوال مثبت است. سربازان فراری هم مانند افراد در حال خدمت و یا در حال اعزام در صورت داشتن مشکلاتی که خدمت را برای آن ها غیر ممکن نماید، می توانند معافیت پزشکی بگیرند. البته دریافت معافیت پزشکی نیاز به تایید از طرف پزشک معتمد نیروهای مسلح دارد و باید مدارک لازم برای اثبات بیماری و یا نقص ارائه و مورد تایید قرار بگیرد. 

بیماری هایی که در اثر ابتلا به آن ها فرد برای حضور در محیط های نظامی و حتی کارهای روزمره ناتوان باشد، منجر به دریافت معافیت پزشکی دائم خواهند شد. اما در صورتی که سرباز دچار بیماری باشد که قابل درمان باشد معافیت موقت برای وی صادر می گردد تا پس از درمان به خدمت سربازی اعزام شود. اما برخی افراد دارای مشکلاتی هستند که معافیت به آن ها تعلق نمی گیرد و تنها معاف از رزم خواهند شد.

معافیت سربازان فراری از طریق معافیت پزشکی

معافیت سربازان فراری متاهل 

برای دریافت معافیت سربازی، قوانین برای افراد عادی و سربازان فراری یکسان است. در واقع همان راه هایی که برای دریافت معافیت سربازان وجود دارد برای سربازان فراری هم صدق می کند. برای افراد متاهل اعزام به خدمت دارای شرایط ویژه می باشد به طوری که امکان مرخصی و امکانات بیشتری برای آن ها وجود دارد. 

در صورتی که افراد متاهل دارای فرزند باشند به ازای هر فرزند 3 ماه کسر خدمت شامل حال آن ها می شود. این قانون برای سربازان فراری هم برقرار است. مثلا اگر فرد متاهلی سرباز فراری باشد و دو فرزند داشته باشد 6 ماه کسر خدمت خواهد داشت. اما قانونی برای معافیت افراد متاهل چه افراد در حال خدمت  چه سربازان فراری وجود ندارد. اما قانونی برای معافیت به دلیل تاهل وجود ندارد.

البته افرادی که دارای 3 فرزند و حداقل 40 سال سن باشند می توانند از معافیت سربازی بهره مند شوند. قانون برای افرادی که دارای 4 فرزند هم هستند بدون در نظر گرفتن شرایط و محدودیت سنی معافیت سربازی را صادر می نماید. این قوانین برای سربازان فراری هم برقرار است. 

معافیت کفالت سربازان فراری 

معافیت کفالت مربوط به مسائل و مشکلاتی است که برای اعضای خانواده مانند پدر، مادر، خواهر و یا برادر وجود دارد. اما معافیت کفالت به افرادی تعلق می گیرد که دارای غیبت غیر موجه از خدمت نباشند. اگر فردی سرباز فراری باشد و دارای شرایط دریافت معافیت کفالت باشد، باید ابتدا به یگان محل خدمت خود مراجعه نماید. سپس پرونده غیبت وی مورد بررسی قرار گرفته و جرایم مربوطه را پرداخت نماید. در این شرایط وی مانند فردی است که تازه اعزام به خدمت می شود. 

در این مرحله شخص می تواند برای دریافت معافیت کفالت اقدام نموده و مراحل مورد نظر را طی کند. برای این منظور سرباز باید به دفتر پلیس + 10 مراجعه نموده و اقدامات لازم را انجام دهد. در این شرایط باید کمیسیون، کفالت و شرایط آن را تایید نماید. باید اعضای خانواده که نیاز به مراقبت سرباز دارند از طریق کمیسیون مورد تایید واقع شوند.

 در صورتی که موارد کفالت پس از تاریخ فرار سرباز هم اتفاق افتاده باشد، امکان دریافت معافیت کفالت وجود دارد. به این معنی که اگر سربازی از خدمت فرار کرده و پس از آن پدر و مادر وی از هم جدا شوند، در صورت داشتن شرایط فرد می تواند معافیت کفالت مادر را دریافت نماید. البته باید مادر ازدواج نکرده باشد و تحت تکفل سرباز قرار بگیرد.

معافیت کفالت سربازان فراری

معافیت ایثارگری سربازان فراری 

یکی دیگر از راه های معافیت سربازی، استفاده از معافیت ایثارگری است. فرزندان ایثارگران می توانند از انجام خدمت سربازی معاف شوند. اگر فردی در هنگام اعزام فرزند به سربازی به دلایل مختلف مانند نقص مدارک نتواند برای فرزند خود معافیت دریافت نماید، در صورت تکمیل مدارک می تواند برای این نوع معافیت اقدام نماید. حال اگر در این فاصله فرزند وی از خدمت فرار کند باز هم امکان دریافت معافیت ایثارگری وجود دارد. 

در این شرایط سرباز باید به یگان خدمتی خود بازگشته و پس از بررسی پرونده و پرداخت جرایم تعیین شده سایر مراحل لازم برای دریافت معافیت را طی کند. در مدت انجام امور مربوطه، سرباز باید در یگان حضور داشته و تحت امر یگان باشد. 

کلام آخر 

در این مقاله معافیت سربازان فراری را مورد بررسی قرار دادیم. سربازی که در محل خدمت خود حاضر نشود و به اصطلاح غیبت نماید و تعداد روزهای غیبت او به 15 روز برسد سرباز فراری نام دارد. شرایطی که این افراد برای دریافت معافیت دارند مانند افراد عادی است. سربازان فراری می توانند با داشتن شرایط معافیت پزشکی، معافیت کفالت، معافیت ایثارگری و یا شرایط سنی از انجام خدمت معاف شده و کارت معافیت از خدمت سربازی را دریافت نمایند. امیدواریم اطلاعات بیان شده برای سربازان فراری کاربردی و مفید بوده باشد. از این که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم. در صورت داشتن هر گونه انتقاد و پیشنهاد می توانید از طریق سایت وکیل چی با ما در ارتباط باشید.   

4/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + یک =

دکمه بازگشت به بالا