اطلاعات مورد نظر را ثبت و مدارک خود را بارگذاری نمایید.

بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان

پزشکان نیز همچون سایر حرفه های موجود در جامعه در معرض اشتباهات حرفه ای همچون اشتباه درتشخیص ، تجویز دارو و درمان بیمار قرار دارند لیکن از آنجائیکه پزشکان به طور مستقیم با سلامتی و جان انسانها در ارتباط هستند معمولا خطاهای این عزیزان آثار و پیامدهای بسیار ناگواری به همراه دارد بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان نقش مهمی در ایجاد امنیت شغلی و کاهش استرس شغلی جامعه پزشکی دارد.

موضوع بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان 

جبران خسارات ناشی از مسئولیت مدنی حرفه ای  پزشکان در قبال اشخاصی است که به علت خطا ، اشتباه ، غفلت ، و یا قصور وی در انجام امور درمانی یا پزشکی دچار صدمات جسمانی یا روانی گردند یا فوت شوند .تعهدات این بیمه نامه شامل دیه فوت ، دیه نقص عضو ، هزینه های پزشکی صدمات جسمی یا روانی بیمار است که پزشک بر اساس رای مراجع ذیصلاح مسئول پرداخت آنها شده باشد . هرچند در صورت وجود اسناد و مدارک و اثبات یا احراز مسئولیت پزشک از نظر شرکت بیمه امکان پرداخت خسارت بدون رای دادگاه نیز وجود دارد . تعهد این بیمه نامه مربوط به حوادث و اتفاقاتی خواهد بود که در طول مدت بیمه نامه رخ داده باشد منوط به اینکه حداکثر پس از چهار سال از تاریخ پایان بیمه نامه به شرکت بیمه اعلام شده باشد . 

  

کلوزهای بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان :

1- کلوز افزایش مرور زمان (ادعای خسارت) از چهار سال به شش سال:

به استناد ماده 11 شرایط عمومی بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان (آیین نامه شماره 82 شورای عالی بیمه ) ، تعهدات بیمه نامه منحصر به مسئولیت حرفه ای پزشک است که در مدت اعتبار بیمه نامه رخ دهد مشروط به اینکه ادعای خسارت در طول مدت اعتبار بیمه نامه یا حداکثر ظرف مدت چهارسال پس از انقضای بیمه نامه به شرکت بیمه اعلام شده باشد . با خرید کلوز فوق و پرداخت بیست درصد حق بیمه بیشتر این مدت به شش سال افزایش می یابد . لازم به ذکر است پس از سپری شدن مدت های فوق هر گونه ادعای خسارت از محل بیمه نامه مشمول مرور زمان شده و قابلیت استماع نخواهد داشت .

2-کلوز مربوط به پوشش بیمه ای برای انجام اعمال زیبایی :

با توجه به اینکه بیمه نامه مسئولیت حرفه ای پزشکان، انجام معالجه، مداوا و اعمال جراحی بر اساس  تخصص پزشکی و در راستای امور پزشکی و درمانی را تحت پوشش قرار می دهد. لذا چنانچه بیمه گذاران عزیز با هر تخصص و رشته پزشکی تمایل داشته باشند در راستای صلاحیت حرفه ای مورد تایید وزارت بهداشت اعمال زیبایی را نیز تحت پوشش بیمه نامه قرار دهند، می بایست با پرداخت سی درصد حق بیمه بیشتر نسبت به خرید کلوز انجام عمل زیبایی اقدام نمایند . بدیهی است بیمه گذارانی که این کلوز را اخذ ننموده باشند صدمات وارده به بیماران ایشان ناشی از انجام اعمال زیبایی با هر نوع تخصصی، از شمول تعهدات بیمه گر خارج می باشد.

 

 سقف تعهدات بیمه مسئولیت خود را حتما بالاتر از دیه سال جاری انتخاب کنید

بنا به دلایل زیر به همه پزشکان عزیز توصیه میگردد میزان تعهد بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان را بیشتر از مبلغ دیه سال جاری تهیه نمایند .

1- مبلغ دیه به طور مستمر هر سال افزایش می یابد و از طرفی دیه پرداختی به مصدوم و یا بازماندگان متوفی یوم الادا یا به ارزش روز محاسبه و پرداخت میگردد. به عبارت دیگر ممکن است بیمه نامه را سال گذشته خریداری کرده باشید و تعهدات بیمه نامه شما معادل دیه در سال گذشته باشد اما حادثه امسال رخ داده باشد بنابراین شما در بهترین شرایط بر اساس دیه امسال محکوم به پرداخت خواهید شد این در حالیست که تعهدات بیمه نامه شما بر اساس دیه سال قبل تنظیم شده است . تازه ماجرا ممکن است از این هم بدتر شود چون به دلیل طولانی بودن فرایند رسیدگی به پرونده های قضایی ممکن است حکم دادگاه در سال آینده صادر شود و شما دیه سال آینده را می بایست پرداخت کنید . در جدول زیر روند افزایش مبلغ دیه در چند سال اخیر آمده است .

سال
مبلغ دیه در ماه های حرام(ریال)
1400
6/400/000/000
1399
4/400/000/000
1398
3/600/000/000
1397
3/080/000/000
1396
2/800/000/000

2- طبق قانون مجازات اسلامی، هر یک از اندام‌ های بدن دیه معین و مشخصی دارد و در حوادثی که به‌ طور همزمان چندین عضو یا اندام آسیب ببینند مجموع دیه آنها ممکن است از دیه فوت یک انسان بیشتر شود؛ به‌ عنوان مثال نابینا شدن هر دو چشم و ناشنوا شدن هر دو گوش به‌ طور همزمان دو دیه کامل دارد (هر کدام یک دیه)؛ این در حالی است که فوت همان فرد یک دیه دارد.
 

استثنائات بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان:

  • 1- انجام معالجه یا عمل جراحی که به تشخیص مراجع ذیصلاح خارج از تخصص پزشک باشد مگر آنکه بیمار نیاز به فوریت های پزشکی داشته باشد و متخصص مربوط در دسترس نباشد
  • 2- پزشک به دلیل استفاده از مسکرات و یا استعمال مواد مخدر یا داروی خواب آور تمرکز و هوشیاری لازم را برای مداوای بیمار نداشته باشد و باعث صدمه جسمی یا روانی او شود
  • 3- انجام امور پزشکی و درمانی که به تشخیص مراجع ذیصلاح خلاف قوانین و مقررات جاری باشد
  • 4- هر نوع خسارتی که منشاء آن منشاء آن تشعشعات یونیزه کننده یا رادیواکتیو و انرژی هسته ای باشد مگر آنکه استفاده از آنها برای معالجه بیمار ضروری باشد
  • 5- عدم النفع
  • 6- عمد پزشک
  • 7- جرایم و جزای نقدی

جدول نمونه حق بیمه، بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان

حق بیمه نقدی ،بیمه مسئولیت حرفه ای برخی از پزشکان با تعهد حداکثر تعهد بیمه گر در قبال هر زیان دیده تا سقف  6/400/000/000 ریال یعنی دیه یک مرد مسلمان در ماه های حرام برای مدت یکسال و بدون در نظر گرفتن تخفیف عدم خسارت بشرح زیر میباشد :

تخصص پزشک
حق بیمه سالیانه_ریال
پزشک عمومی ، دندانپزشک عمومی (غیر جراح )، متخصص طب کار ، متخصص طب سنتی ، متخصص داخلی ، فوق تخصص ریه ، ماما (دارای مطب) ، فوق تخصص عفونی کودکان ، متخصص راديولوژی و سونوگرافی
13/185/000
 جراح دندانپزشک ، مسئول فنی داروخانه ، متخصص جراحی لثه و ایمپلنت ، متخصص آلرژی و ایمونولوژی ، متخصص گوش و حلق و بینی غیر جراح ، فلوشیپ اورژانس اطفال ، دندانپزشک عمومی ، متخصص كلينيكال فارمسی
 21/974/000
 متخصص بیماری های پوست و مو ، فوق تخصص جراحی کودکان ، فوق تخصص جراحی پلاستیک ، ترمیمی و سوختگی ، متخصص جراحی صورت دهان و فک، متخصص بيماريهای قلب و عروق ـ فلوشيپ آنژيوگرافی و آنژيوپلاستی (غير جراح)
 31/392/000
 جراح و متخصص گوش و حلق و بینی ، متخصص آسیب شناسی دهان و فک و صورت ، فلوشیپ جراحی گوش و حلق و بینی ، متخصص بیماری های زنان و زایمان و نازایی غیر جراح
 37/670/000
 فوق تخصص جراحی قلب و عروق ، جراح و متخصص بیماری های چشم ، فوق تخصص جراحی پیوند کلیه ، فلوشیپ جراحی سرطان ، متخصص اورولوژی ، فلوشیپ اورولوژی زنان ، فلوشيپ جراحی گوارش (کولورکتال) 
 43/949/000
 متخصص بیهوشی ، متخصص جراحی مغز و اعصاب ، فلوشیپ پا و مچ پا ، فلوشیپ بیهوشی جراحی مغز و اعصاب ، متخصص جراحي مغز و اعصاب ـ فلوشيپ جراحي قاعده جمجمه
 53/366/000
جراح و متخصص بیماری های  زنان و زایمان و نازایی ،جراح و متخصص استخوان و مفاصل ، متخصص جراحی عمومی ، فوق تخصص آی وی اف و لاپاراسکوپی ، جراح و متخصص زنان، زايمان و نازائی  فلوشيپ طب مادر و جنين (پريناتولوژی)
94/176/000

  

تخفیف های بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان :

 

نوع تخفیف
درصد تخفیف
یک سال تخفیف عدم خسارت
15%
دو سال تخفیف عدم خسارت
25%
سه سال تخفیف عدم خسارت
35%
چهار سال تخفیف عدم خسارت و بیشتر
40%
پرداخت نقدی حق بیمه
10%
تخفیف ویژه طرح سپاس از حافظان سلامت
20%

سوالات متداول بیمه مسئولیت پزشکان :

آیا بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان خسارت هایی که منشا آنها در سال های گذشته بوده است را پرداخت میکند ؟

بر اساس ماده 11 شرایط عمومی بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان مصوب شورای عالی بیمه چنانچه فوت یا نقص عضو و یا صدمه روانی وارد شده به بیمار در زمانی اتفاق افتاده باشد که پزشک در آن زمان دارای بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان بوده باشد تا چهار سال پس از تاریخ پایان بیمه نامه میتوان اعلام خسارت کرد و از شرکت بیمه خسارت دریافت کرد . این مقدار را با خرید کلوز مربوطه میتوان تاشش سال هم افزایش داد .